NO MAKEUP MAKYAJ UYGULAMASI

No makeup yani yokmuş gibi yapılan makyajın en temel amacı abartıdan uzak, pürüzsüz ve doğal bir yüze sahip olmaktır. Bu makyajı günlük hayatımızda rahatça kullanabileceğimiz gibi şık olmamız gereken toplantı ve davet gibi yerlerde de kurtarıcı ve göz alıcı bir makyaj olarak kullanmak mümkün.

Bu makyajın yapılışını anlatmaya başlamadan önce kullanacağımız malzemelerle ilgili en önemli püf noktalarına değinmekte fayda var. Öncelikle kullanacağımız makyaj malzemelerimizin tümü ışıltısız ve mat olmalı, aksi takdirde doğallıktan uzaklaşmış olacağımız için bu detaya özen göstermeliyiz. Bir diğer püf noktamız ise cilt tonumuza en uygun renkleri seçmek, bu şekilde yokmuş gibi yapılan makyajımız tam anlamıyla amacına ulaşmış olacak.

Şimdi yokmuş gibi yapılan makyajımızın yapılışını anlatmaya başlayabiliriz. Öncelikle işe BB kremle başlayalım ve ten rengimize uygun olarak seçtiğimiz BB kremimizi cildimize uygulayalım. Burada değinmemiz gereken önemli bir diğer durum cilt yapımız, eğer cildimiz zaten pürüzsüz bir yapıda ise  BB krem bu aşamada yeterli olacaktır. Ancak daha pürüzlü bir cilde sahipsek orta kapatıcılıkta ve doğal görünümlü bir fondöten daha iyi bir tercih olacaktır. Kararımızı verip bu uygulamayı gerçekleştirdikten sonra eğer kapatıcıya ihtiyacı olan bölgeler varsa bu bölgelere de likit kapatıcı uygulamalıyız ama mümkün mertebe az kullanmalı ve renk seçimini çok iyi yapmış olmalıyız.

Gözaltı bölgesi bu makyajda özenle dikkat edilmesi gereken bir bölge çünkü kesinlikle yorgun görünmemeliyiz. Bu nedenle yine cildimize uygun olarak tercih ettiğimiz gözaltı kapatıcısını uygulamayı atlamamalıyız.

Cilt uygulamamızın son adımı olarak bir de pudra uygulaması yapmalıyız. Pudrayı cildimizin tümüne uygulamak yerine özellikle parlama yapan yerlere uyguluyoruz, yani T bölgesi dediğimiz kaşlarımızın arası ve burnumuzun üstüne. Buradan başlayarak pudramızı yumuşak bir fırça yardımıyla hafifçe dışa doğru yaymalıyız.

Pudra uygulamasından sonra amaçladığımız cilt görünümüne ulaşmış olacağız. Bundan sonra makyajımızı tamamlayacak dokunuşlara geçebiliriz. Göz makyajından başlayalım. İlk olarak ihtiyacımız olan şey siyah bir göz kalemi ancak göz kalemimizi çok koyu bir siyah yerine daha hafif bir siyah seçersek daha doğal duracaktır. Siyah göz kalemimizi üst kirpik diplerimize daha yoğun, alt kirpik diplerimize daha hafif olarak uyguluyoruz. Buradaki amaç gözlerimizi dikkat çekici bir hale getirirken doğallıktan uzaklaşmamış olmak.

Ardından nude tonlarında cildimizden yarım ya da en fazla bir ton koyu bir far seçiyoruz. Farımızı 1 cm’lik bir şerit olarak iç bölgeden başlayarak uyguluyoruz ancak kuyruk şeklinde dışa fazla çıkmamaya özen gösteriyoruz. Aynı farı alt kirpiklerimizin diplerine de çok daha ince bir şerit olarak uyguluyoruz. Ardından eğer istersek bej tonlarında bir göz kalemini göz kapağımıza uygulayabiliriz. Bu makyajımızı biraz daha aydınlık yapacaktır.

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Göz makyajımızı da bu şekilde tamamladıktan sonra allık uygulamamıza geçebiliriz. Burada esas alınacak şey yine cilt rengimiz. Eğer beyaz ya da buğday tonlarında bir cilde sahipsek şeftali tonları gayet doğal bir görünüm sağlayacaktır, ancak daha esmersek kahvenin açık tonlarını seçmemiz gerekir. Bu aşamada da allığımızın mat olması gerektiğini unutmamalıyız.

Son olarak makyajımızı rujumuzla tamamlıyoruz. Rujumuzun doğal görünümlü olması çok önemli, renk olarak da dudak rengimize yakın olan tonlar seçilmeli. Bu rengi pembenin açık tonları ya da nude tonlardan seçebiliriz. Rujumuzla beraber tamamen doğal bir görünüm sağlayan makyajımızın da sonuna gelmiş oluyoruz. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.