Baobab Yağı

Cildimize bakım yapmak için birçok ürün mevcut. Farklı amaçlar için üretilmiş, onlarca markaya ait çeşit çeşit kremler, serumlar veya maskeler bulunmakta. Ancak özellikle son dönemlerde cilt bakımında doğal ürünler kullanmaktan yanayız. Bu doğal ürünlerin en başında da yağlar geliyor. İsmini hiç duymadığınız bin bir çeşit faydalı yağ var aslında. Bunlardan biri de Baobab yağı.

baobab yağı, cilt bakımı, saç bakımı

Baobab yağı, Afrika ve Asya’da yetişen ebegümeciler familyasına ait bir ağaçtan elde edilmekte. İçerisinde cilt için yararlı olacak birçok zengin madde taşıyor. A, C, D, E, F gibi birçok vitamin içeren bu yağ aynı zamanda faydalı asitlerde bulunduruyor. İçerdiği asitler şu şekilde; betakaroten, amin asitler, tartarik asiti, oleik asit, palmitik asit, stearik asit, linoleik asit.

Baobab yağının sağladığı faydalar ise saymakla bitmez. Hem cildiniz hem de saçlarınız için oldukça faydalı. Nemsiz kalmış, kurumuş, pul pul dökülen ciltler için tam bir nem kaynağı. Kullanıldığı anda cildi yatıştırma ve nem verme etkisi var. Yalnızca anlık nem vermiyor cildinizdeki nemi daha uzun süre cildinizde tutmayı da sağlıyor. Cildiniz ışıl ışıl, canlı ve sağlıklı görünüyor. Aynı zamanda güneş lekeleri ve yara izlerine de oldukça etki ediyor ve görünümlerini azaltıyor. 

Sedef ve egzama gibi deri hastalıklarında da mucize yaratan bir yağ bu. Ciltteki problemli görüntüye düzenli kullanımda etki ederek iyileştirdiği de görülmüş etkilerinden. Ancak allerjik bir cildiniz var ise bir uzman doktora danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tüm cildinizde kullandığınız yağları göz çevrenize sürmek bazen kötü etkiler almanıza sebep olabilir. Ancak baobab yağını göz çevrenizde kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Aksine göz çevresi için harika bir nemlendirici. Kırışıklıklar ve renk eşitsizliği gibi göz çevresi problemlerinde oldukça faydalı bir yağ.

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Ciltte olduğu kadar saçlar içinde faydalı bir yağ. Dilerseniz tek başına dilerseniz hindistancevizi yağı, zeytinyağı gibi saça iyi gelen yağlarla karıştırarak saçlarınıza sürebilir ve uzun süre bekletebilirsiniz. Saçınıza nem, sağlıklı bir ışıltı ve canlılık kazandıracaktır. Özellikle kuru saçların çok seveceği bir yağ çünkü saçınıza nem kazandırıp bu nemi uzun süre dış etkenlere karşı korur. Saçınıza maske şeklinde sürebileceğiniz gibi saç kreminize de ekleyerek her duştan sonra faydasını görebilirsiniz.

Tüm ürünler gibi bu yağında sahtesiyle karşılaşmak mümkün. %100 doğal baobab yağını sahtelerinden ayırabilmek için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. %100 doğal baobab yağı cildinize sürdükten 10-15 saniye sonra anında cilt tarafından emilir. Yani diğer yağlar gibi yüzünüzde vıcık vıcık bir yağ tabakası görünümü kalmaz. Tamamen cilt tarafından emilir ve yağ gözle görülmez. Ancak cildinizin altından sağlıklı bir ışıltı olarak kendini belli eder.

Birçok pahalı cilt bakım ürünün içinde bu yağdan bulunur. Baobab yağı içeren krem, serum veya losyonları tercih ederek yağın faydasını görebilirsiniz. Ancak hiçbir cilt bakım ürünü doğrudan baobab yağını sürmek kadar etkili olmayacaktır. Gün içinde 2-3 damla tüm yüzünüze masaj yaparak kullanacağınız yağ ile ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.