YÜZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

YÜZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cildin en önemli anahtarı iyi bir cilt temizliği. Şehir hayatının yoğunluğu hepimizi yoruyorken, her gün makyaj yaptığımız cildimizin temizliğine yeterince önem göstermiyoruz. Gün boyunca nefes alamayan yüzümüzde hava şartlarına, strese ve yeterince iyi yapılmamış temizliğe bağlı olarak siyah nokta ve sivilce problemleri meydana geliyor.

Cildimize iyi bakmak ve sağlıklı kalmasını sağlamak için yüz temizliğine de makyaja ayırdığımız kadar zaman ayırmalıyız. Sağlıklı ve temiz bir cilde ulaşmanın en önemli yolu ise makyajı temizlemeden uyumamak. Ne kadar yorgun olursak olalım, makyajı temizlemeden uyumamalıyız. Gün boyu tıkalı kalan gözenekler, gece iyi temizlenmez ve açılmazsa cilt problemlerine neden olacaktır.

Makyaj temizlemenin yolları, cilt tipinize göre değişiklik gösterir. Kozmetik ürünlerden kötü etkilenen, hassas bir cildiniz varsa bitkisel ürünlerle ve evde yapabileceğiniz yüz temizleme ürünleriyle makyajınızı temizleyebilirsiniz. Kozmetik ürünler kullanabiliyorsanız, cilt tipinize uygun yüz temizleme jellerinden edinebilirsiniz.

Makyajınızı temizlemeye göz makyajınızdan başlayın. Rimel ve eyeliner temizliği özellikle zor olduğundan, göz makyajı temizleyiciler ve makyaj temizleme suları mutlaka banyonuzda bulunması gerekenlerden. Loreal, Garnier ve Nivea gibi markaların çeşit çeşit makyaj temizleme suları bulunmakta. Bu ürünlerle göz ve ten makyajınızı çıkardıktan sonra, cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz yüz temizleme ürünleri ile derinlemesine bir temizlik yapmalısınız. Makyaj temizleme suları teninize uyguladığınızda kendi başına yeterli olmayacağından, arkasından temizleme sütleri, yüz yıkama suları, köpükleri veya jelleri gibi alternatif bir ürünle cildinizi tekrar temizlemelisiniz. 

Ten makyajını tamamen temizledikten emin olduktan sonra, açılan gözeneklerinizin tıkanmaması, kullandığınız temizlik ürünlerinin artıklarının giderilmesi ve ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılması için tonik kullanmalısınız. Tonik cildi bakım ürünlerine hazırladığından sadece makyaj temizliğinden sonra değil, sabah uyandığınızda uyguladığınız bir yüz temizleme ürünün ardından da kullanılmalı. Yine cilt tipinize uygun olarak seçmeniz gereken bir ürün tonik. Normalde kısa süreli yanma hissi yapsa da, uzun vadede hassasiyet ve kuruluk etkileri oluyorsa toniğinizi değiştirmelisiniz. Sivilce problemi olanlar, içeriğinde salisilik asit bulunan toniklerle bu problemin önüne geçebilirler.

Cilt temizliğinin en son ve en önemli adımı nemlendirme. Kış aylarında kuruyan cildimizi sık sık nemlendirsek de, yaz aylarında gözle görülür kuruluk problemi olmayınca bu adımı atlıyoruz. Yaz kış nemlendirilen bir cilt, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerden arınır, daha canlı ve daha sağlıklı görünür. Yapmamız gereken şey cilt tipimize en uygun nemlendiriciyi bulmak ve her tonik kullanımından sonra, sabah ve akşam uygulamak. Normal bir cildiniz varsa su bazlı, yağsız ve hafif bir nemlendirici kullanmak; kuru bir cildiniz varsa cildi nemlendirmek için bitkisel ürünlerle zenginleştirilmiş yağ bazlı bir nemlendirici kullanmak; yağlı bir cildiniz varsa gözenekleri tıkamayacak, hafif su bazlı nemlendirici kullanmak sizin için uygun olacaktır. 

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar