Yaz Makyajında Kullanılmaması Gereken Ürünler

Yaz Makyajında Kullanılmaması Gereken Ürünler

Yaz aylarının gelmesiyle beraber havalarda buharlaştıracak kadar ısındı. Bu mevsimde makyaj yapmanın birçok zorluğu olsada, bu durum makyaj sever kadınları tabiî ki de makyaj yapmaktan vazgeçiremez. Yapılan makyajın ciltten akması, rimelin göz altlarına dökülmeler yapması, hatta göz içine dökülen kalemin akmasıyla panda görünümüne ulaşmanız bile muhtemel. Bu gibi sorunları yaşamamanız için hangi ürünlerden uzak durmanız gerektiğinden biraz bahsedelim.

makyaj, makyaj malzemeleri, günlük makyaj

Öncelikle ten makyajında uzak durmanız gereken ürünler ile başlayalım. Yazın ağır ten ürünleri kullanmamalı ve cildinizin nefes almasını engellememelisiniz. Muhakkak hiç ten ürünü kullanmamak en iyisi olsada, daha hafif ürünleri tercih etmeli (bb krem, cc krem, renkli güneş koruyucular) fondöten, kapatıcı gibi ağır ürünlerden kaçınmalısınız. Seçeceğiniz ürünleri su bazlı tercih ederek daha hafif bir makyaj yapmış olursunuz.

Tüm mevsimlerde dikkat edilmesi gereken güneşten korunmaya özellikle yaz aylarında daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden mutlaka kullanacağınız tüm ürünlerin içinde spf bulunmasına dikkat etmeli, içinde spf bulunmayan ürünleri yaz makyajlarınızda tercih etmemelisiniz. Ve ekstra güneş koruyucu krem kullanmadan asla güneşe çıkmamalısınız.

Işıltılı, ıslak gibi gösteren ten ürünleri kışa saklamalı daha mat gösterecek ürünlere yönelmelisiniz. Sıcağın etkisiyle parlamalar yaşayacağınız için sizi daha parlak, ıslak görüntüye sokacak ürünleri kullanmamalısınız. Yaz aylarında yeni bir makyaj alışverişi yapacaksanız seçeceğiniz ürünleri kendi ten renginizde değil de bir ton koyu seçebilirsiniz. Bronzlaşacağınız için ten renginize normalde kullanacağınız ürünler koyu gelecektir. Bu nedenle makyaj çantanızda yaz için mutlaka bir ton koyu bir ten ürünü bulundurmaya dikkat edin. Allık kullanmak ise tamamen size kalmış. Cildinizi daha canlı ve renkli göstermek isterseniz koyu renkli allıklardan uzak durmanız gerekecek. Allık kullanımını bir kenara bırakarak bronzer ile de yüzünüzü renklendirebilirsiniz.

Gözlerde ise dikkat edilmesi gereken nokta, akma ve dökülmeler yapacak ürünleri tercih etmemek. Gözünüze sürdüğünüz rimel, eyeliner, göz kalemi gibi ürünlerin waterproff yani suya dayanıklı olması gerekir. Ayrıca renk seçiminde de koyu tonlardan kaçınarak daha renkli ve ışıltılı ürünlere yönelebilirsiniz. Kış ve sonbahar aylarında kullanılan bordolar, kahveler, gri ve siyahları bir kenara bırakmalı daha canlı ve pastel renkler tercih etmelisiniz. Far uygulaması yapacaksanız, toz ürünler yerine krem ürünleri tercih edin. Toz ürünler zamanla uçacaktır, ancak krem ürünler daha kalıcıdır. Renklerde ise göz renginize göre, lila, pembe, turuncu gibi pastel renkleri tercih edin ve mat farlar yerine ışıltılı farlar kullanmaktan çekinmeyin. Böylece yaz aylarının doğal renklerinde bir makyaj yapmış olursunuz. Doğal makyaj ile yaz aylarında daha taze bir görünüm yakalamış olursunuz.  

Koyu renk seçiminden uzaklaşacağımız bir diğer yerse dudaklarımız. Yine koyu tonlar yerine uçuk pembeler, turuncular tercih etmelisiniz. Dudaklarımız kış aylarında olduğu gibi yazında nemsiz kalıp çatlayabilir. Bu nedenle ruj kullanmak yerine renkli nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Kış aylarında bolca kullandığınız mat rujları bir kenara atarak ışıltılı lipglossları ve parlak rujları tercih edebilirsiniz.

Yazar: Deniz Köseli

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar