YAĞLI VE SORUNLU CİLTLERE İYİ GELEN BAKIM YAĞLARI

YAĞLI VE SORUNLU CİLTLERE İYİ GELEN BAKIM YAĞLARI

Yağlı ya da akneli cilde sahip olanlar her kremin öncelikle yağsız olmasına, kullanılan ürünlerin yağlandırmamasına dikkat ederler. Ancak dermatolojist  Melanie Palm’a göre bazı yağların düzenli olarak kullanılması cildin yağ üretim sistemini düzenleyerek yağlanmayı engelleyebiliyor. Öncelikle haftada bir kullanarak cildi dışarıdan yağ alımına alıştırmak gerekiyor. Böylece cildin birden çok yağlanmasına engel olunuyor.  Bunun sonrasında her gün yağ kullanımına başlanarak ile cilt hafif bir yağ formülü ile beslenmeye başlanıyor. Bu durum da cildin doğal nemini sağlayarak kendi kendine gerçekleştirdiği yağ üretimini azaltarak düzenlemesine yardımcı olabiliyor. Oysa yağlı cildi olanlar bunun yağ üretimini hızlandıracağını düşünüyorlar. Palm, cildin ihtiyacı olan nemi sağlayan doğal yağların eksikliğinin cildi yağ üretmeye teşvik edebildiğini ve bu yüzden bu yöntemin işe yarar olduğunu açıklıyor. Doğru yağ seçildiği  takdirde bazı doğal yağların bu amaçla kullanılabileceğinin altını çiziyor.

  • Üzüm çekirdeği yağı: Bu yağ antioksidan içeriyor, iltihaplanmayı yavaşlatıyor ve  böylelikle yağ üretimini azaltıyor.
  • Çay çiçeği yağı (tea tree oil): Bu yağ hem yağlı hem akneye eğilimli ciltlere uygundur.  Dr. Palm’ın belirttiğine göre, bu yağ akne önleyici özelliklere sahip ve gözeneklerin tıkanmasına yol açmıyor.
  • Nane yağı: Bu hoş kokulu yağ sadece aromaterapi için kullanılmıyor.  Aynı zamanda hafif bir cilt sıkılaştırıcı olarak işlev görüyor ve cildin doğal  yağ üretimini  kontrol altına almaya yardımcı oluyor. 

Yazar: İlknur Karanfil

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar