Türk Kahvesi İle Güzelleşin

Türk Kahvesi İle Güzelleşin

Türk kahvesini sevmeyen var mı? Her gün arkadaşlarımızla sohbetimize eşlik eden, bazılarımızın güne bir fincan kahveyle başlamadan edemediği, bazılarımızın ise kitap okurken yanından ayırmadığı Türk kahvesi kuşkusuz hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

Gazetelerde, dergilerde ve haberlerde binbir faydasını gördüğümüz Türk kahvesi, sağlığımıza yaptığı iyi etkilerin yanında cildimizi de güzelleştirebiliyor. Nasıl mı?

Türk kahvesi, çıkan söylentilerin aksine cilde zarar vermez, içerdiği maddeler ve kafein sayesinde cildin sıkılaşmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Selülit oluşumunu engellemesinin yanı sıra, ufak dokunuşlarla çok iyi bir cilt maskesi ve bilinen en doğal peeling haline de gelebilir. Türk kahvesiyle yapılabilen cilt bakımlarını beraber inceleyelim.

Türk Kahvesi ile Doğal Peeling

Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt hepimizin hayali ve buna ulaşmak için binlerce ürün deniyor, kendimizi en doğru peelingi ararken buluyor ya da evde bulunan malzemelerle kendi peelingimizi yapmaya çalışıyoruz. En etkili peeling aslında oldukça kolay ve kimyasallardan uzak.

Hepimizin bildiği gibi Türk kahvesi telvesiyle beraber ikram edilen tek kahve. Kahvenizi içtikten sonra fincanın dibinde kalan telveyi önceden temizlediğimiz yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin hassasiyetine göre beş dakika ya da on-on beş dakika kadar bekleterek kurumasını sağlayın. Kuruduktan sonra yine masaj yapar gibi ve yumuşak hareketlerle temizleyin. Kuru ve hassas bir cildiniz varsa on günde bir, normal veya yağlı bir cildiniz varsa haftada bir uygulayın.

Cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız.

cilt bakımı, türk kahvesi, peeling

Türk kahvesi ile peeling yapmanın bir diğer yolu ise kuru halde olan Türk kahvesinden bir tatlı kaşığı alıp, bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırmak. Karışımı yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve temizleyin. Yine haftada bir ya da on günde bir uygulamanız gerekiyor.

Türk Kahvesi ile Yüz Maskesi

Peeling özelliğinin yanı sıra, Türk kahvesi bir çok malzemeyle beraber oldukça doğal ve etkili maskeler ortaya çıkarabiliyor. Bu maskelerden biri mücadele etmesi oldukça zor olan sivilceleri tedavi edebiliyor.

Kullanmanız gereken malzemeler bir tatlı kaşığı türk kahvesi ve bir buçuk tatlı kaşığı taze limon suyu. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra nazikçe yüzünüze uygulayın. Beş dakika beklettiğiniz maskeyi yine nazik hareketlerle, soğuk suyla temizleyin.

Cilde zarar vermesini önlemek için maskeyi sık sık değil, on beş günde bir kullanmanız gerekiyor. Kullandıktan sonra güneş kremi kullanmadan sokağa çıkmamanız da öneriliyor.

Kuru cildinizi nemlendirmek için de Türk kahvesine başvurabilirsiniz. Yapmanız gereken yarım yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı türk kahvesi telvesini karıştırmak. Karışıma bir çay kaşığı yulaf ezmesi de ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayıp on beş dakika bekleyip temizleyin. Çok kuru bir cildiniz varsa maskeyi haftada iki kez uygulayabilir, karışıma bal da ekleyebilirsiniz.

Etkileri oldukça yüksek, uygulaması da bir o kadar pratik maskeleri ve peelingleri yapabilmek için Türk kahvesini mutfağınızdan ayırmayın.

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar