Dayanıklı Ojeler

Dayanıklı Ojeler

Tırnak bakımının son dokunuşu olan oje sürme işlemi, hem eğlenceli hem de dikkat gerektiren bir aşama. Bazen giydiğimiz kıyafete göre sürdüğümüz bazen ise mevsimlere göre seçtiğimiz ojeler şüphesiz her kadının vazgeçilmezi. Ancak sürdüğümüz ojeler dayanıklı olmadığı zaman...

Argan Yağı

Argan Yağı

Argan yağı, fasa özgü yemişlerden elde edilen ve saça,tırnaklara,cilde faydası olan bir yağdır. Saçı nemlendirme, canlandırma,saçın daha hızlı,sağlıklı uzamasını sağlama ve saç tellerini kalınlaştırma, cildi güzelleştirme,cilt üzerindeki kırışıklıkları giderme,...

Gelinler İçin Saç Modelleri

Gelinler İçin Saç Modelleri

Yaz mevsiminin gelmesiyle düğün sezonu da açıldı. Kadınların en özel günlerinden bir olan düğün gününün kusursuz, sorunsuz ve mükemmel geçmesi için her detay önceden düşünülür. Hazırlıklar aylar öncesinden başlar. Gelinlik, duvak, çiçek seçimi derken hangi saç modelinin yapılacağı...

Yazlık Oje Renkleri

Yazlık Oje Renkleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte cıvıl cıvıl, iç açıcı pastel renklerde hayatımızda yeniden yer bulmaya başladı. Bu renkler makyajımıza, saçımıza, kıyafetlerimize yansıdığı gibi tırnaklarımızda da ojelerle yerini buluyor. Renk seçeneklerine geçmeden önce oje sürme...

2017 Manikür Trendleri

2017 Manikür Trendleri

Sosyal yaşamda, konuşmalarımız da kendimizi ifade edebilmek için ellerimizi de sıklıkla kullanırız. Her zaman göz önünde olan ellerimizin bakımlı görünmesinde büyük önem taşıyan tırnaklara özen göstermek ise yapmamız gereken ve alışkanlık haline getirmemiz gereken bir...

7 Hızlı Bakım Önerisi

7 Hızlı Bakım Önerisi

Konu bakıma, makyaja ve hazırlığa gelince saatler konusunda oldukça bonkör olabiliyoruz. Zamanımızın çoğu fark etmesek de ayna karşısında harcıyor, kimi zaman yetişmemiz gereken yerlere geç kalıyoruz. Makyaj ve bakım çoğunlukla özen gerektiren ve zaman alan şeyler. Yine de...

Stiletto Tırnaklar

Stiletto Tırnaklar

Nail art akımı hala trend olsa da tırnaklarda yeni bir trend var. Stiletto tırnaklar. Rihanna ve Lady Gaga’da gördüğümüz sivri uçlu vamp tırnaklar hakkında biraz bahsedelim. Sivi uçlu tırnakar, zarif ve naif küt tırnaklardan sonra fazla çılgın gelebilir. Ancak uygulanmış bir...

Limon ile Tırnaklara Bakım Yapın

Limon ile Tırnaklara Bakım Yapın

Tırnaklarımıza oje sürmeyi çok seviyoruz. Çünkü güzel göründüğünü düşünüyoruz. Gerçekten de öyle tırnaklar daha bakımlı ve güzel görünüyorlar oje sürüldüğünde. Fakat ojeler tırnaklarımızda çok kaldığı zaman tırnaklar zarar görüyor. Bu yüzden ojeleri tırnakta çok bekletmemek...

Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Sosyal hayatta insanlarla temas ederken ve işimizi yaparken ellerimizi kullanırız. Ellerimizin bakımlı olması, ilk izlenim için oldukça önemli bir detaydır. Özellikle tırnakların bakımlı olması eller için oldukça önemlidir. Sadece kadınlar değil, erkekler için de tırnak bakımı önemlidir. Bunun için tırnakların düzenli olarak kesilmesi  ve ellerin de nemlendirilmesi gerekir. Bazen iş nedeniyle yıpranan eller daha özenli bir bakım ister ve bunu manikür salonlarında değil, evinizde kendi malzemelerinizle de yapabilirsiniz. Böylece daha hijyenik bir bakım sağlarsınız.

5 Adımda Tırnak Bakımı:

 1. Düzenli olarak kestiğiniz tırnaklarınızı, törpüyle şekillendirerek temiz görünmesini sağlamak şarttır. Bunun için düz kesim yaparak tırnakları kesmeli ve törpüyle yamuk kısımları düzeltmelisiniz. Tırnak kesimi, tırnak makasıyla yapılmalı başka makas kullanılmamalıdır.                   
 2. Haftada 1 gün kendi manikürünüzü kendiniz yapabilirsiniz. Kozmetik marketlerde kolayca bulabileceğiniz manikür setleri uygun fiyatlardadır. Ayrıca el ve ayaklarınızı bekleteceğiniz sıcak su hazneleri de aynı şekilde satılmaktadır. Bir miktar şampuanlı suda beklettiğiniz ellerinize ve ayaklarınıza manikür yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için;
 • Öncelikle el ve ayak tırnaklarınıza vazelin sürün ve o şekilde suya sokun. Bir süre bekledikten sonra tırnak etlerini geri iterek fazlalıklarını hafifçe kesin ve vazelini parmaklarınıza doğru yayın.
 • Daha sonra törpüyle düzeltin ve iyice kurulayın.
 • El ve ayaklar için peeling ürünleri kullanarak, daha yumuşak el ve ayaklara sahip olabilirsiniz. Peeling uygularken, 2 ya da 3 dakika kadar yıkamadan bekletin ve daha sonra kurulayın. Bazı peelingler nemlendirici etkili olduğu için nemlendirici sürmenize gerek yoktur. Ama kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici de sürebilirsiniz.
 • Daha sonra tırnak güçlendirici, cila ya da ojenizi uygulayabilirsiniz.
 1. Tırnaklarınızın arasında oluşan kirleri mutlaka temizleyin. Ağzınıza ya da yüzünüze sürdüğünüz elleriniz mikrop saçarak, enfeksiyonlara neden olabilir.
 2. Ellerinizi ve ayaklarınızı her gün bebe yağıyla nemlendirin. Bu şekilde nasırları da önlersiniz.
 3. Ayaklarınızı iki günde bir sıcak suda bekletin. Hem rahatlayacaksınız hem de ayaklarınızın bütün gün süren yorgunluğunu azaltmış olacaksınız. Bakımını da yapmanız cabası!

Ayrıca ayaklarınızı sokacağınız suya, taze çiçekler ve çiçek yağları ekleyebilirsiniz.

Tırnak Kesimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tırnaklar sert bir yapıya sahiptir. O yüzden kesilirken kırılmalarını önlemek için duştan sonra kesilmesi tercih edilmektedir. Ayrıca sıcak suyun içinde bekletmenizde kesin öncesinde size yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı tercihe göre küt veya oval kesebilirsiniz. Oval kesim manikürcüler tarafından sıkça önerilmektedir. Tırnaklarınızı keserken etrafa tırnaklarınızın sıçramasını istemiyorsanız, Tırnak makasınızı ıslatmanız yeterli olacaktır.

Tırnak Törpüleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tırnak kesimin ardından herhangi bir bakım (vazelin sürmek gibi) uygulamadıysanız törpüleme işlemine geçebilirsiniz. Keserken karar verdiğiniz küt veya oval tırnağınızı, aynı yönde yumuşak hareketlerle törpülemeniz gerekmektedir.

Not: Küt tırnağı ovale çevirmek zordur. Ancak oval tırnağı küt tırnağa çevirmek çok daha kolaydır.

Kütikül Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tırnak bakımı sırasında kütiküller kesilmemesi gereken ve tırnağı enfeksiyondan koruyan bir yapıdır. Kötü bir görüntüye sahip olduğunu düşünüyorsanız ve kesmek istiyorsanız önce tırnağınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. İyice nemlenen tırnaklarınızın kütiküllerini çok derin olmayacak şekilde tırnak et makasları ile kolaylıkla kesebilirsiniz.

Sağlıklı ve Bakımlı Tırnaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Sert bir sabun ile ellerinizi yıkamanız tırnaklarınızın kırılganlığını arttıracaktır. Bu nedenle tırnaklarınızı yumuşak sabunlarla yıkamayı denemelisiniz.
 • Sabunun ardından kuruladığınız havlunuzun da yumuşak olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir şeyin kapağını açarken tırnaklarını kullanmamaya gayret etmeniz gerekmektedir.
 • Tırnak yeme alışkanlığınız var ise kesmeniz gerekmektedir.
 • Sık sık tırnak bakım kremi veya normal bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Tırnak bakımınızı aksatmadan yapmanız sağlık görünümünün yanında sağlık uzamasını da sağlayacaktır.
 • Asetonu çok sık kullanmaktan kaçınmalısınız. Asetonun içerisindeki kimyasal maddeler tırnaklarınızın güçsüzleşmesine neden olacaktır.

Tırnak Güçlendirici

Kırılan tırnakları sertleştirmek için dış müdahale yöntemi olarak kullanılan tırnak güçlendiriciler, oje gibi sürülür ve tırnakların beslenmesini sağlar. Renksizdir ve bir çok farklı kalitede piyasada bulunmaktadır. 

Ellerinizin her zaman bakımlı ve güzel görünmesi için 10 günde bir iyi yapılmış maniküre ihtiyacını vardır. İster evde kendini manikürünüzü kendiniz yapın isterseniz de bir uzamana yaptırın sonucunda ellerinizin güzelliğini gözler önüne sermiş olacaksınız. Manikür modelleri arasından yapacağınız seçimi uygulatarak temiz ve bakımlı ellere sahip olacaksınız.

Ellerimizin bakımını ne kadar ihmal etmesek de tırnaklarımıza gereken özeni göstermedikçe ellerimizin güzelliğini bozmuş oluruz. Uzmanlar manikürün 10 gün ara ile düzenli bir şekilde yapılmasını tavsiye ederken manikür sırasında tırnak etlerini kanatmamamızın da önemli olduğunu bu nedenle mümkünse manikürü işinin ehli kişilere yaptırmamızı tavsiye ediyor.

Hızlı ve Sağlıklı Tırnak Uzatmanın Yolları

Tırnakların kendine göre bir uzama zamanı vardır. Ortalama ayda bir milimetre civarında uzayan tırnakların biraz daha hızlı uzaması için yapılabilecek bazı kürler vardır. Ancak bu kürleri bir kere yapıp tırnağınızı uzatanız mümkün değildir. Tırnaklarınızı sağlıklı uzatmak düzenli bir bakım gerektirmektedir.

Oje Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oje kullanımı = bakımlı tırnaklar olarak bilinse de bu bilgi yanlıştır. Oje kullanımı tırnakları bakımlı gösterir, ancak genellikle tırnakları yıpratırlar. Oje kullanırken tırnaklarınız yıpransın istemiyorsanız ojeleriniz sürekli değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer vaktiniz var ise birkaç gün dinlendirmeniz de sararmasını önleyecektir.

Oje Nasıl Sürülür?

Başarılı bir oje sürmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken tırnaklarını temizlemek olacaktır. Yağdan, kirden arındırılan tırnağın üzerine seçtiğiniz ojeyi şeffaf bir kat sürerek başlamanız gerekmektedir. Oje fırçasını tırnaklarınızın başlarından uçlarına doğru uygulayarak bir kat daha sürünüz. Böylelikle ojeniz istenilen rengi tam olarak almış olacaktır.

Oje Kurutmanın Yolları Nelerdir?

Oje kurutma işlemi ojenizi sürdüğünüz andan sileceğiniz ana kadar istenildiği her an yapılır. Ojenizi ilk sürdüğünüzde eğer kurutucu spreyiniz yok ise saç kurutma makinanızı düşük sıcaklık ayarında çalıştırarak ellerinizi dönüşümlü kurutunuz. Ojenizin üzerine üç günde bir oje kurutucu uygulamak ojenin renginin daha uzun süre canlı ve kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Tırnak Şeklinize En Uygun Oje Önerileri

Kare Tırnak Kullanımı: Kare tırnak kullanıyorsanız, sizin renginiz kahve ve tonlarında simli ojelerdir. Bu ton ojeler tırnak yapınıza en çok yakışanlardır.

Oval Tırnak Kullanımı: Klasik bir tırnak şekli olarak bilinen oval tırnakların vazgeçilmez rengi kırmızıdır. Bu sezonun vazgeçilmez renkleri nar çiçeği, şarap kırmızısı, koyu gri ve bej tonlarında ojeler ile şık bir tırnaklara kavuşmak mümkündür.

Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı?

Anne adaylarının gebelik döneminde endişe duyduğu konulardan birisi oje kullanımıdır. Oje kullanımının bebeğe zarar vermediği bilinse de anne adaylarına önerilen ilk şey kaliteli ürün kullanmalarıdır. Kaliteli seçilen ojenin de tırnakta en fazla 1 hafta bekletilmesi gerekmektedir. Temizleme işlemi sırasında eğer aseton kullanılmış ise bol su ile ellerin yıkanması gerekmektedir.

Asetonsuz Oje Çıkarmak Mümkün Mü?

Sürdüğünüz ojenin rengini beğenmediğiniz bir durumda asetonunuzun bittiğini fark etmiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda imdadınıza başka bir oje yetişecektir. Yanlış okumadınız, eski ojenizin üzerine sürdüğünüz yeni ojeyi kurumadan bir pamuk yardımıyla silmeniz ojeden kurtulmanıza yeterli olacaktır. Oje silme işleminin ardından tırnaklarınıza nemlendirici sürmeniz yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Kırmızı Renk Ojeyi Kolay Çıkarmak Mümkün Mü?

Kırmızı ojenin tırnaktan kolay çıkmasını istiyorsanız, en kolay çözüm kırmızı ojeyi kullanmadan önce altına parlatıcı bir oje sürmektir. Ancak sürmeyi unuttuysanız yapmanız gereken tek şey pamuğa az bir miktar aseton dökmek ve dipten uca doğru silmektir. Pamuğa çok dökeceğiniz aseton ojenin iyice dağılmasına neden olacağı için küçük hareketlerle silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.