La Roche Posay Tanışma Kiti

La Roche Posay Tanışma Kiti

Dermokozmetik markalar arasında sevilen markalardan biri olan La Roshe Posay geçtiğimiz aylarda yağlı ve akneye eğilimli ciltler için olan tanışma kitini çıkardı. Kit içinde bir adet yıkama jeli; La Roche Posay Effaclar Temizleyici Jel 50 ml ve 1 adet de La Roche Posay Effaclar Duo (+)...

Doğal Sabunlar ve Cilde Faydaları

Doğal Sabunlar ve Cilde Faydaları

Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için en önemli adım cilt temizliğidir. Hepimizin belli başlı cilt bakım rutinleri var. Yüz temizliğimiz için yüz temizleme jelleri, köpükleri vb. ürünleri günlük rutinimize dahil ediyoruz. En uygun ürünü bulmak için onlarca ürün deniyor, çoğunlukla da...

Garnier Yüz Temizleme Jeli ve Nivea Tonik

Garnier Yüz Temizleme Jeli ve Nivea Tonik

Cilt bakımında yüz temizliğinin öneminden çokça bahsetmiştik. Cildimizin sağlıklı kalması, cilt sorunlarından uzak olması ve her zaman güzel görünmesi için atlamamamız gereken en önemli adımdır düzenli yüz temizliği. Cilt problemleriyle savaşırken, cildimize iyi bakmaya...

Sivilce Maskesi

Sivilce Maskesi

Ergenlik döneminden itibaren ortaya çıkmaya başlayan sivilceler, her yaştan insanın en büyük problemlerinden biridir.  Yağ üretiminin fazla olduğu ve gözeneklerin tıkanarak ölü derilerin ciltten atılamadığı durumlarda sivilce oluşur. Hormonal dalgalanmaların da sebep olduğu sivilceler, birkaç gün içinde kaybolduğu gibi, kronik bir hal de alabilmektedir. Kızarıklık ve küçük yumrular halinde ciltte ve vücutta farklı formlarda oluşabilir. Tedavi yöntemi, aknenin şiddetine göre değişmektedir. Bazı akneler ciddi antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Bu yüzden öncelikle bir dermatoloji (cildiye) uzmanına muayene olup gereken tedavi yöntemlerine başlamak gerekir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Sivilce tedavisi ilk etapta, topikal kremler ve losyonlarla başlar. Ciltteki ölü deriyi soyarak, sivilceyi kurutmayı sağlayan bu dış müdahale ürünlerine cevap vermeyen bir cilt ile karşılaşıldığında, antibiyotik tedavisine başlanır. Doktorun ön gördüğü dozajda yüksek A vitamini içeren antibiyotikler kullanılır ve kesin olarak çözüm sağlanır. Bu antibiyotikler kullanılırken ve kullandıktan kısa  bir süre sonra, hamile kalmak doğacak bebeğin sakat olmasına yol açabilir. Ciddi yan etkileri olabilen ilaç tedavisi genelde dudaklarda kuruluk yapar.

İlaç tedavisinden sonra kalan sivilce izlerinin giderilmesi için cilt soyucu ilaçlar, kimyasal peeling gibi işlemler yaptırılabilir. Ancak çok ciddi sivilcesi olmayanlar düzenli olarak ciltlerini temizleyerek ve sivilce maskeler uygulayarak sivilce sorunlarını çözebilirler.

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Sivilceler cilt yapısı ve hormonların bir getirisi olduğu için, beslenme alışkanlıkları sonucu oluşan bir durum değildir. Bu yüzden sivilcelere iyi gelen bir gıdadan bahsetmek mümkün değildir. Ancak bol su tüketilmesi, cildin elastikiyetini arttırdığı ve kaybettiği nemi geri kazandırdığı için önemlidir.

Sivilcelerden kurtulmak için, düzenli olarak cildi temizlemek ve tıkanmış gözenekleri açmak gerekir. Dermo kozmetik ürünler  kullanarak cildinize uygun yüz yıkama jeli ya da sabunla sabah akşam cildinizi yıkayarak, uygun nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir. Doğal ürünlerle yapılan maskeler de cildinizin temiz kalmasını ve siyah noktaların yok olmasını sağlar.

Sivilce Maskesi

Yüz yıllardır yüz maskeleri güzelleşmek ve gençleşmek için kullanılmıştır. Günümüzde de yeni karışımlarla oluşturulan, her cilt tipine uygun cilt maskeleri satılmakta ve kadınlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Doğal ürünlerden yapılan maskeler, sivilceleri önlemeye ve siyah noktaları gidermeye yardımcı olur. Haftada bir kez yapılan maskeler, belirli bir süre ciltte bekletilerek daha sonra ılık su yardımıyla çıkarılır. Mutlaka temiz bir cilde uygulanması gereken sivilce maskeleri, evdeki limon, yoğurt, bal, yumurta gibi malzemelerle yapılabileceği gibi, kil ya da diğer malzemelerden yapılan hazır maskeler de kullanılabilir.