SELÜLİT OLUŞUMUNA “DUR DEYİN”

SELÜLİT OLUŞUMUNA “DUR DEYİN”

Bahar aylarında selülite karşı önlemler almak şüphesiz yazı karşılamadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Selülit, bir dolaşım bozukluğu sorunudur. Dolaşımın yavaşlaması, dengesizleşmesi sebebiyle basenlerde biriken yağın oluşturduğu portakal kabuğu görünümüdür. Bu görünüm özellikle bikini ve mayolarla kumsalda dolaşmanın pek sevildiği yaz mevsiminde en büyük sıkıntılarımızdan biri olur, özgüveni zedeleyicidir. Ayrıca rahatlıkla mini etek giymemize de engel olur.

Selülitin fazla kilolarla bir ilgisi olmadığını bilmemiz gerekiyor. Selülitin oluşmaya başladığını anlamak için iki parmağınız arasında bacağını sıkmanız yeterlidir, sıkılan bölge pürüzlü bir hal alıyorsa bu durum, sizde selülit oluşmaya başladığını göstermektedir.Düzenli ve dengeli beslenmeyen insanların bacakları, dolaşım sorunları nedeniyle cilt altında yağ biriktirir ve selülit böylece oluşmaya başlar. Sağlıksız bir beslenme rejimiyle yaşadığınızı gösteren bir işaret olarak da kabul edilebilir. Selülitin oluşmasına engel olmak için beslenmemize ve yaşam tarzımıza dikkat etmek gerekiyor.  Selülit oluşumunu engellemek için yapılması gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Duşta tazyikli soğuk su ve sıcak suyu sırasıyla bacaklarınızın arkalarına tutarken ellerinizle dairesel hareketlerle masaj yapın. Bunu en az iki sefer yapmak bacaklarınızda kan dolaşımını hızlandıracaktır.
  • Hergün bacaklarınızı hareket ettirecek aktiviteler yapın. Asansör ya da metroda yürüyen merdiven kullanmak yerine merdivenleri çıkın. İşe giderken bir durak önce inerek hafif tempolu yürüyün. Egzersizler için zaman yaratın.
  • Alkolü, kahveyi ve sigarayı olabildiğince azaltın. Alkol oranı yüksek olmayan içkileri tercih edin ve haftada bir sefer alkol almakla yetinmeye çalışın. Sigaranın ise kan dolaşımına verdiği zarar aşikardır, bırakmaya ya da azaltmaya çalışın.
  • Omega 3 yönünden zengin gıdaları beslenme programınıza alın. Hergün 3-5 ceviz yemek, haftada iki sefer ızgara ya da buğulama  balık yemek selülite engel olmak için akıllıca bir tercih olacaktır.
  • Her gün 2- 2.5 litre su içmeye özen gösterin. Bol su içmek dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.
  • Hayvansal yağlardan uzak durun, zeytinyağı kullanın, sütün yarım yağlı ya da yağsız olanını tercih edin.
  • Tuzu ve şekeri az kullanmaya dikkat edin. Çayı ve kahveyi şekersiz içme alışkanlığı edinmeye çalışın. Çünkü yediğimiz diğer besinlerde, özellikle meyvelerdeki şeker günlük ihtiyacımızı karşılamaya yetmektedir.
  • Vitamin ve mineral alımına dikkat edin. Potasyum içeren muz, portakal, avakado, bezelye gibi sebze ve meyveleri düzenli yemeye çalışın, ekmek seçerken tercihinizi tam tahıllı ya da çavdarlı ekmekten yana kullanın.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar, çok dar pantolonlar giymek gibi vücudunuzdaki kan dolaşımının dengesini bozacak şeylerden kaçının. Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmayın, hatta işyerinde otururken bacaklarınızı çalıştırabilecek ufak hareketler de yapabilirsiniz.
  • İmkanınız varsa her gün yürümek dışında, haftada en az bir gün bisiklet sürme alışkanlığı kazanmanız bacaklarınızı sıkılaştıracak, selülit oluşumuna engel olacaktır.

Son olarak selülit oluşmaya başlamışsa yukarıda yazılanlara daha fazla dikkat etmenizi, selülite savaş açan ürünlerle kendi bacaklarınıza masaj yapmanızı, hatta düzenli masaja gitmenizi tavsiye etmekteyiz.

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar