Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapmalıyız

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapmalıyız

Her kadın için saçları özeldir. Saçımızın hiç yıpranmamasını, dökülmemesini ve hep canlı kalmasını elbette isteriz. Ancak saçlarımız birçok etkenle yıpranır, canlılığını kaybeder ve dökülür.  Bu tüm kadınlar için can sıkan bir olaydır. Peki, saçları bu duruma getiren olaylar nelerdir? Hangi durumda saçlarımız dökülür? Neden saçlarımız yıpranır ve cansızlaşır? Sağlıklı saçlar için neler yapılmalıdır? 

sağlıklı saçlar, saç kırıkları, saç bakımı

Saç Dökülmesi

Öncelikle en büyük dert olan saç dökülmesiyle başlayalım. Saçların dökülmesinin iki ana nedeni vardır. Bunlardan biri genetik dökülmedir. Bu tip dökülmelerde bir hekime başvurarak saç analizi yaptırmalı, kan tahlili gibi değerlere baktırılmalı ve verilen tavsiyelere uyulmalıdır. Bu şekilde saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.

 Diğer etken ise kullandığımız saç ürünleri, hava değişimi, kötü alışkanlıklar, stres, beslenme bozuklukları ve çeşitli hastalıklar gibi dış etkenlerdir. Saçların eski gürlüğüne kavuşması, dökülmelerin azalması için yapmanız gereken birkaç püf noktası ve ürünler ile sağlıklı saçlara kavuşmanın ilk adımını başlatalım.

 • Her şeyin başı elbette sağlık, bu nedenle stresten olabildiğince uzak durun. Stresli olduğunuz dönemlerde saç dökülmeleri iki kata kadar artar.
 • Markette bulunan ve içeriği temiz olmayan şampuanlardan uzak durun. Bunlar yerine bitkisel özellikteki şampuanları veya saç dökülmesine karşı üretilen şampuanları tercih edin.
 • Saçlarını yıkarken saç diplerinizi kazıyarak değil masaj yaparak yıkayın. Saç diplerine sert müdahale etmek diplerden dökülmeleri arttırır. Masaj yaparak temizlediğinizdeyse saç dipleriniz uyarılır ve yeni saçların çıkması ve canlanmasını sağlar.
 • Kimyasal saç bakım ürünleri, saç spreyleri ve jölelerden uzak durun. Bu ürünler saç dökülmenizi arttırır ve vücudunuza zarar verir.
 • Zeytinyağı, Hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı gibi doğal yağlar saçlarınızı besler.
 • Zeytinyağı içerisindeki e vitamini ile saç tellerinizi korur. Hindistancevizi yağı, saçlarınıza parlaklık kazandırır ve saç derinizi besler. Tatlı badem yağı, saçınızı koruduğu gibi kırılarak dökülmeleri engeller ve saçınızı güçlendirir. Bu ve bu gibi yağlarla yapılan karışımlar, maskeler saçlarınızın dökülmesinin de önüne geçecektir.

Saç Yıpranmaları

Saçlarınız dış etkenlerle zamanla yıpranır ve saç uçları canlılığını kaybeder. Kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

 • Öncelikle saçları yıpratan saç kurutma makinesi, saç düzleştirici, maşa gibi yüksek ısı veren bu aletlerden olabildiğince uzak durulmalı. Haftada en fazla 2-3 kere kullanılmalıdır.
 • Banyo sonrası kurutma makinesiyle saç kurutma saçlarınızı yıpratan bir durumdur. Bu nedenle saçlarınızı havluyla kurulayabilirsiniz. Ancak havluyla kurularken de dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da saçlarınızı çitiler gibi kurulamamanız. Bu şekilde kurulama saç uçlarınızı yıpratacaktır bu nedenle yalnızca sıkarak ıslaklığını alın ve kendiliğinden kurumaya bırakın
 • Saçlarınıza şekil verirken de bigudi, örgü gibi ısısız şekillendirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.
 • Kuru saç kırılmaya ve kopmaya müsait olduğu için saçlarınız kuruyken taramamaya çalışın.
 • Saçlarınızı sık sık boyatmayın ve keskin renk geçişleri yapmayın. Örneğin siyah saçtan bir anda sarı saça geçmek saçınızda birçok kimyasal maddenin kullanması demek. Bu da saçlarınızı yıpratabilir hatta yanarak dökülmelere neden olabilir.

Saçınızın sağlıklı ve güçlü kalması için bu maddeler dışında dikkat etmeniz gerekenler;

 • Beslenmenize dikkat etmeli ve bol bol protein tüketmelisiniz.
 • Doktorunuza danışarak, çinko, B12, folik asit ve biotin eksikliğiniz varsa vereceği ürünleri kullanmalısınız.
 • Demir eksikliği ve kansızlığınız varsa demir içeren besinler tüketmeniz ve yine doktorunuza danışarak vereceği ürünleri kullanmalısınız.
 • Saçlarınıza kullandığınız ürünlerin doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Saç şeklinizi uzun süreli değişime uğratan uygulamalardan (perma, brezilya fönü, defrize…) uzak durmalısınız. Bu işlemler, saça direnç veren ana yapıya hasar vererek saçlarınızın yıpranmasına neden olur. 

Yazar: Deniz Köseli

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar