Sağlıklı Cilde ve Saçlara Giden Yaşam Tarzı

Sağlıklı Cilde ve Saçlara Giden Yaşam Tarzı

Cildimizin ve saçlarımızın sağlığını ve güzelliğini korumak için başvurmadığımız ürün yok. Her zaman saçlarımızın ve cildimizin güzel görünmesini sağlamak için makyajı, bakım maskelerini vb. birçok uygulamayı deniyoruz. Kozmetik en büyük yardımcılarımızdan biri de olsa saçlarımızın ve cildimizin hem sağlıklı kalmasını sağlamak hem de güzelliğini korumak için yapmamız gereken en temel şey yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmek. Hava şartları, büyük şehirlerde yaşamak, stres gibi faktörler her ne kadar saçlarımızı ve cildimizi etkilese de yeme-içme, uyku gibi alışkanlıklarımızı değiştirerek ve gerektiğinde kozmetikten yardım alarak her daim bakımlı ve sağlıklı görünebiliriz.

Sağlıklı bir cilde ve saçlara giden hayat tarzını birlikte inceleyelim.

Su Tüketimi

Hangi yazıyı okursanız okuyun, bir yerde sağlıklı cilt için tavsiyeler veriliyorsa mutlaka orada su tüketiminden bahsedilir. Su tüketimi belki de cildimiz için en önemli şey. Günde en az 1.5-2 litre su içmek cildimizi kuruluk sorunundan, kırışıklıklardan korur. Akne ve siyah nokta gibi problemlerin de en büyük savaşçısı olan su, toksinleri vücuttan uzaklaştırdığından birçok cilt probleminin de önüne geçer. Cildin genç kalmasında en büyük etkenlerden biri olan su tüketimi, düzenli bir şekilde uygulandığında hayal bile edemeyeceğimiz kadar hızlı sonuçlar verebilir. Çok fazla su içmekte zorlanıyorsanız birkaç dilim limonla hem ferahlayabilir, hem de suyu daha rahat içilebilir hale getirebilirsiniz.

Yastık Kılıfı Seçimi

Yastık kılıfı cildimi nasıl etkileyebilir diyebilirsiniz. İpek veya saten yastık kılıfları, ciltte kırışıkların oluşmasını büyük ölçüde engelliyor. Yastık kılıfı seçiminizi ipek veya satenden yana kullanarak cildinizin çabuk yaşlanmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız yastık kılıfını haftada bir kez yıkayarak akne oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

cilt bakımı, saç bakımı, siyah nokta, akne

Yeme-İçme Alışkanlıkları

Değiştirmesi zor olsa da saçlara ve cilde etkisi en büyük olan alışkanlıklarımız yeme ve içme alışkanlıklarımız. Yanlış besinler cildi ve saçları cansızlaştırırken, doğru besinlerle hiçbir kozmetik ürününden alamadığınız sonuçları almaya başlayabilirsiniz.

Uzak durmamız gereken besinler: asitli içecekler, şekerli ve yağlı yiyecekler, fast-food ve hazır ürünler iken sık alkol tüketimi de saç ve cilde olumsuz etkilerde bulunuyor. Cildimizin ve saçlarımızın oldukça sevdiği besinler arasında ise özellikle kırmızı meyveler, balık, toksinleri atmada ve metabolizmayı hızlandırmadaki başarısıyla yeşil çay, az yağlı süt ürünleri (yoğurt gibi), ceviz bulunuyor.

Yeme içme alışkanlıklarınızı değiştirerek, zararlı yiyeceklerden uzak durarak ve ara öğünleri hazır gıdalar yerine meyveler ve yoğurtlarla geçirerek saçlarınız ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Spor

Spor kuşkusuz vücudumuz için hayatımıza dahil edeceğimiz en faydalı alışkanlıklardan biri. Spor cildi sıkılaştırarak, toksinleri atmamızı sağlayarak, cilde ve saçlara iyi gelen hormonlar salgılamamıza yardım ederek, yağ miktarını dengeleyerek ve stres atmamızı sağlayarak cilde ve saçlara çok büyük faydalar sağlıyor. 

Düzenli Saç Kesimi

Saçlarımızı parlak ve yumuşak tutmak, kırılmasını önlemek, ısıdan korumak için sayamayacağımız kadar çok ürün var. Bütün bunları düzenli kullanmak saçlarımızın daha bakımlı görünmesini sağlayabilir ancak saçları düzenli kestirmek kadar hiçbir şey canlı tutamaz. Düzenli bir şekilde saçlarınızı kestirdiğinizde kırıklardan arınır, fazla ürüne ihtiyaç duymadan bakımlı bir görünüme ulaşırsınız. İki üç ayda bir 1-2 cm bile olsa saçları kestirmek hem saçlarınızı istediğiniz boyda tutmanıza yardım edecek, hem de kimyasallara maruz kalmadan doğal ve güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Uyku ve Duş Alışkanlıkları

Düzenli uyumanın saçlara ve cilde olan faydasını söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ama, uykusuz kalktığınız bir gün ile uykunuzu aldığınızı hissettiğiniz bir gün arasındaki farkları görmüşsünüzdür. Bunun yanında duşta kullandığınız sıcak su saçlarınızı ve cildinizi doğrudan yıpratacağından her zaman ılık veya soğuk su kullanmaya gayret edin.

Güneş Koruması ve Nemlendirme

Kış aylarında bile her gün güneş kremi kullanmak ünlü mankenlerin sırrı. Her gün güneş kremi kullanmak cildinizi yaşlanmaktan koruyacağı gibi yaz aylarında oldukça önemli. Bunun yanında cildinizin ve saçlarınızın nemlendirmesini maskelerle, kremlerle ve düzenli su tüketimiyle sağlamalısınız. 

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar