Parizyen Saç ve Makyaj Stili

Parizyen Saç ve Makyaj Stili

Modanın ve tasarımın başkenti diyince aklımıza her zaman Paris gelir. Tasarımcıların ilhamını nereden aldığını, Paris ve Parisli kadınlar hakkında neden onlarca kitap yazıldığını hiç merak ettiniz mi?

Parizyen kadınının stili şıklık ve sadelikte yatıyor. Giyimine ve saçlarına ne kadar özen göstermemiş gibi görünse de, şık görünmeyen bir parizyene kolay kolay rastlayamayız. Önemli bir davette de, markete giderken de her zaman gözleri üzerine çekebilen Fransız kadınların sırrı, giyimlerinden çok saç ve makyaj stillerinde yatıyor ve evet, parizyen olmak için Paris’te doğmuş veya yaşıyor olmanız gerekmiyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün kadınların stillerine hayran olduğu Fransız kadınları gerçekten yataktan kalktığı saçlarıyla günü geçiriyor ve hiç makyaj yapmıyor mu dersiniz? Saçlarına o doğal ve güzel görüntüyü nasıl veriyorlar? Makyaj yapmıyor gibi durup aynı zamanda bakımlı görünmeyi nasıl başarıyorlar?

saç modelleri, doğal saç modelleri

Parizyen Saç Stili

Parizyen stili denince akıllara ilk gelen isim Caroline de Maigret olur. Yazdığı kitapla, parizyen stilinin sırlarını anlattığı videoları ve röportajlarıyla dünyanın her ucundaki kadınlara parizyen olmanın yolunu gösteren Caroline de Maigret’i asla yeni fön çekilmiş gibi görünen saçlarla göremeyiz. O her zaman dağınık, adeta ‘yeni uyandım’ diyen saçlarıyla güzel ve şık görünmeyi başarıyor.

Bunun sırrıysa güzel bir saç kesiminde ve kaliteli saç bakım ürünlerinde yatıyor.

Saçlarının sırrı ne?’ diye sorduğunuzda, hemen hemen her parizyen kadınından alacağınız cevap saç kesimi olur. Parisli kadınlar saç kesimine oldukça önem veriyor ve saç stilistlerine sonuna kadar güveniyor. Aynı zamanda saçlarına fazla ısıl işlem uygulamadan hafif dalgalar veriyor ve dağınık saçlarının bakımsız görünmemesi için saç kremlerine, maskelerine oldukça özen gösteriyor. Sadeliklerini vurgulamak için de asla büyük taşlı, gösterişli tokalar ve desenli saç aksesuarları kullanmıyorlar.

Saatlerce saçlarıyla uğraşan bir parizyeni gözlerimizde canlandırmak zor değil mi?

makyaj sırları, doğal makyaj, makyaj

Parizyen Makyaj Stili

Parizyen olmanın ikinci kilit noktası ise onların makyaj teknikleri. Parizyen kadınını kalın eyeliner ve gösterişli farlarla görmek az rastlanan bir olaydır. Aynı şekilde ilginç rujlarla, parlak ve koyu pembelerle de aralarının iyi olduğu söylenemez. Kısacası bir parizyen bize asla ‘aynanın karşısında saatler harcadım’ imajını vermez. Onların makyaj çantası çok açık renk veya toprak tonlarında farlardan, maskaradan, aydınlatıcıdan, fondöten veya renkli nemlendiricilerden ve tabi ki kırmızı rujlardan oluşur.

Parizyen makyajını uygulamak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey Parisli kadınların saçlarına olduğu kadar ciltlerine de özen gösterdiği. İyi bakılan bir cildin belirgin ve kalın fondötenlere de ihtiyacı olmuyor.

Günlük makyaj için cildinizi pürüzsüz gösteren bir fondötenle kusurları kapatın, açık tonlu bir far ve maskarayla göz makyajınızı tamamlayın ve aydınlatıcıyla yüzünüzün belirli noktalarını vurgulayın. Bir Paris kadını asla kontür yapmaz, çünkü doğallıklarına karşıdır.

Gece makyajı içinse tek ihtiyacınız kırmızı ve belirgin bir ruj, belki biraz da toprak tonlarında far.

İşte bu kadar, giyim sırlarını da öğrendikten sonra, nerede olursanız olun, Parizyen olmaya hazırsınız.

 

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar