PARFÜM SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PARFÜM SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Parfüm bir insanın kişiliğini yansıtırken önem vermesi gereken temel adımlardan bir tanesidir. Kullanılan parfümün yumuşak, keskin veya etkili kokusu aynı zamanda kişiliğin başka bir şekilde sunumu oluyor. Burada önemli soru parfümü seçerken nelere dikkat etmek gerektiği. Güzel kokan biri daima çekicidir. Yanlış parfüm seçimi kişi için kötü bir imaj yaratabilir. O yüzden dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Öncelikle güzel kokmanın başlıca yolu temizliğe önem vermektir. Temiz olmayan bir tende hiçbir koku istenilen etkiyi yaratmayacaktır. Sabahları duş almak süreceğiniz kokuyu gün boyu teninizde tutacaktır.

Parfüm seçimi yaparken sabah saatlerini tercih etmek daha uygun olur. Çünkü koku alma duyularının en çok açık olduğu zamanlar parfüm almaya giderken de kokusuz gitmek ve parfümleri üste sıkmadan denemek gerekiyor. Aynı anda çok fazla parfüm denememek gerekiyor. Ara vere vere parfüm seçmek kokuların karışmasını önleyecektir. Parfüm seçiminde önemli olan ten renginizin ne olduğu değil teninizin yapısının hangi tür parfümle daha uyumlu olacağıdır. Baharatlı kokuları tenleri kalın ve yağlı insanları tercih etmelidir. Daha kuru ve ince tenlerde ise çiçek kokuları daha güzel taşınır. Parfüm seçiminde daha çok kalıcılıktan yana olanlar eau de parfume yazanları, ferahlık ve tazelikten yana olanlar ise eau de toilette yazanları tercih etmelidirler. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise parfümün koku ağırlığına göre sabah veya akşam sürülmesidir. Taze kokular sabah, ağır kokular ise akşam sürülmelidir. Kışın eau de parfumeler tercih edilebilir. Çünkü kokunun yayılması yaza göre daha zordur. Yazın ise eau de toilette tercih edilmeli. Son olarak da parfümü nereye sıkmak gerekir? Parfüm ter oranının fazla olabileceği koltuk altı gibi yerlere sıkılmamalı. Bunun yerine kokunun daha çok yayılabileceği bilekler, kulak arkası, boyun ve omuzlara sürülmelidir.

Baharın artık iyice kendini hissettirdiği bugünlerde tenin üstünden yayılıp çiçek kokularına karışacak kokunun öncelikle kişiye daha sonra etrafındakilere cazip gelmesi oldukça hoş. O kadar da kolay olmayan parfüm seçimini doğru yapmak sizi her zaman daha çekici ve daha kendinden emin yapacaktır.

Yazar: Zeynep Çetin

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar