Max Factor ile Marilyn Monroe Makyajı

Max Factor ile Marilyn Monroe Makyajı

1940’larda kumral saçlarıyla, genç bir kızken Mr. Max Factor’ün stüdyosuna giren Norma Jeane, şimdi bile herkesin bildiği ikonik görüntüsüyle, platin saçlarıyla ve parlak kırmızı dudaklarıyla Marilyn Monroe olarak çıktı. Hollywood’daki çoğu ünlü yıldızın uğramış olduğu stüdyosunun açılmasının 80.yılında Max Factor, Marilyn Monroe’yu Global Cazibe Elçisi ilan etti ve güzel yıldız Max Factor’ün kapak yüzü oldu.

Marilyn Monroe’yu yeniden canlandırmak üzere Victoria’s Secret podyumlarından tanıdığımız ünlü manken Candice Swanepoel Max Factor stüdyolarına girdi. 

marilyn monroe makyajı nasıl yapılır

 

Dramatik göz makyajı, parlak kırmızı dudakları ve kusursuz teniyle Marilyn Monroe görünümünü yeniden canlandıran Candice Swanepoel eleştirmenler tarafından tam not aldı.

Peki bütün makyaj dünyası doğallığa yönelmişken Max Factor neden 70’li yılların parıltı ve cazibe odaklı makyajını vurguluyor? Cosmopolitan Hair&Beauty’nin haberine göre bu sorunun cevabı şöyle: “Max Factor Marilyn Monroe ile dünyanın her yerindeki kadınlara, içlerindeki cazibeyi ortaya çıkarmaları ve kendi dönüşümlerini yaratmaları için ilham veriyor. Monroe, şehvetli kırmızı dudakları, pürüzsüz cildi ve dramatik çizgilerle belirginleştirilmiş gözleri ile 1950’lerin en ünlü görünümü haline gelen kişisi ve bu görünüm güzellik ve moda camiasındaki hakimiyetini koruyor.”

 

 Marilyn Monroe Makyajı Nasıl Yapılır?

Marilyn Monroe’nun yüzünde en dikkat çekici kısımlar kuşkusuz senelerdir değişmemiş, ikonik parlak kırmızı rujları. Max Factor’ün  global kreatif tasarım direktörü Pat McGrath’e göre Marilyn’in en sevdiği Max Factor rujlarından biri olan Ruby Tuesday hala popüler, makyaj artistleri arasında çok sevilen ve anında cazibe yaratabilen bir ürün.

Marilyn Monroe makyajına ulaşmak için atmanız gereken ilk adım kusursuz bir cilt yaratmak. Fondöteni uyguladıktan sonra aydınlatıcıyla gözaltlarını aydınlatmak da ikinci adım. Allıkla elmacık kemiklerinizi belirginleştirdikten sonra kontür uygulaması yapabilirsiniz. Marilyn Monroe’nun makyajında en önemli parçalardan biri yüz kemiklerinin belirginleştirilmesiydi. 

En önemli ve belki de en uğraştırıcı kısım ise dikkat çekici göz makyajı. Göz makyajını uygularken toprak tonlarında farlar kullanabilirsiniz. Kahverengi tonlarındaki farlarla tabanı oluşturduktan sonra eyeliner kullanın. Eyelinerı göz kapaklarının içlerine uygulayıp gözleri belirginleştirdikten sonra kalın ve kuyruklu bir şekil yaratın. Marilyn Monroe’nun göz makyajında en belirgin kısım uzun ve kusursuz eyeliner kuyruğuydu, bu yüzden makyaj sırasında en dikkatli olmanız gereken adım da kuyruğu kusursuz bir hale getirmek.

Far ve eyeliner ile işiniz bittikten sonra dramatik bakışları yakalamak için rimel kullanın. Burada önemli olan belirgin ve dolgun kirpikler yaratmak, bu yüzden maskarayı bir kat uyguladıktan sonra parmaklarınızın yardımıyla kirpikleri kıvırıp ikinci katı uygulamanızı öneririm. Son olarak dudaklarınızı kırmızı bir dudak kalemiyle belirginleştirdikten sonra yine parlak kırmızı olan bir ruj ile dudak makyajını tamamlayabilirsiniz.

Max Factor’ün sekseninci yılıyla birlikte tekrar gündeme getirdiği Marilyn Monroe makyajını partilerde ve kostümlü etkinliklerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken eyeliner ve kırmızı rujun birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkabilecek abartılıktan kaçıp dengeyi sağlamak! 

 

 

 

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar