Manikür ve Pedikür Hataları Yapmamak İçin Gerekenler

Manikür ve Pedikür Hataları Yapmamak İçin Gerekenler

Güzel görünmenin ilk şartı bakımlı olmaktır. Kişisel bakımınıza özen göstermediğiniz takdirde yaptığınız bütün makyaj üzerinizde eğreti duracak ve size kendinizi iyi hissetirmeyecektir. Yüz temizliğinin yanı sıra el ve ayak bakımı da kişisel hijyeni tamamlayan en önemli unsurdur. Yaz aylarının yaklaşmasıyla giyilecek açık ayakkabılar ve her daim göz önünde olan ellerimize biraz özen göstemenin zamanı geldi de geçiyor. Şimdi de manikür ve pedikürünüzün ilk günkü gibi güzel ve temiz görünmesi için yapmaktan kaçınmanız gereken hatalara gelelim.

Astar oje sürmemek: Hepimizin yaptığı birincil hatalardan biridir astar oje sürmemek. Tırnaklarınıza doğrudan oje ve hatta koyu renk oje sürmek zamanla tırnak dokusunda bozulmalara ve tırnaklarınızın sararmasına yol açacaktır. Bu deformasyonu engellemek için ojenizin altına süreceğiniz bir kat parlatıcı oje aynı zamanda ojenizin pürüzsüz görünmesini sağlayarak ojenizi daha dayanıklı kılacaktır.

Yeterince temizlemeden oje sürmek: Ojelerinizi sürmeden önce tırnaklarınızı alkollü bir pamuk ile diplerden başlayarak iyice temizlememek tırnaklarınızda bakterilerin üremesine neden olacaktır. Bu bakteriler tırnaklarınıza ve hatta tırnak etlerinize zarar verecektir. Bunun yanı sıra yeni süreceğiniz ojenizin de vaktinden önce çıkmasına neden olacaktır.

Ojeleri üflemek: Hemen hemen herkesin oje sürme işlemi bittikten sonra refleks olarak yaptığı bir davranıştır. Ancak sanılanın aksine, yeni sürülen ojeye hava üflemek ojenin formunu bozarak düzgün kurumasını engellemektedir.

Tırnak etlerini derinden kesmek: Manikür ve pedikür işlemi esnasında tırnak etlerinizi çok derinden kestirmeniz enfeksiyon riskini artırarak tırnaklarınıza zarar verir. Duştan sonra yumuşayan tırnak etlerinizi vazelin yardımı ile hafifçe geri itmeniz tırnak sağlığınız ve güzelliğiniz açısından yeterlidir.

Bu yıl birbirinden güzel ve farklı frenç manikür modellerinin yanı sıra nail art denilen tırnakların farklı figürler ve motiflerden oluşan oje uygulamaları ile renklendirildiği modeller ön plana çıkıyor. Biz kadınlar ellerimizin güzelliğini ön plana çıkarmak için düzgün ve güzel yapılmış bir maniküre ihtiyaç duyarız bu nedenle düzenli olarak 10 günde bir manikür yapmayı veya yaptırmayı ihmal etmeyiz. Bakımlı ellere sahip olmayı seven kadınlar bu yılın öne çıkan manikür modelleri arasından yapacağı seçim ile ellerinin güzelliğine güzellik katacaktır.

Manikür yaptırmak hem tırnak sağlığı hem de daha bakımlı ve güzel görünen eller için olmazsa olmazlardandır. Manikürünüzü kendiniz yapacaksanız düzgün ve doğru bir şekilde manikür yapmak için öncelikle ellerinizi yakmayacak sıcaklıktaki su dolu bir kap içerisinde 10 dakika kadar bekleterek tırnak etlerinin iyice yumuşamasını sağlamalısınız. Yumuşayan ellerinizi kuruladıktan sonra tırnak üzerinde biriken etleri olabildiğine geriye doğru itmeli eğer rahatsızlık verecek kadar uzamış ise manikür makası ile fazla derine kaçmadan özenli bir şeklide kesmelisiniz.

Tırnak kenarlarınızda biriken fazlalıkları da aynı şekilde temizledikten sonra tırnaklarınıza şekil verme işlemine geçebilirsiniz. Son yıllarda olduğu gibi bu yılda küt törpülenen tırnaklar moda bu nedenle tırnaklarınızı törpülerken küt bir şekil elde etmeye çalışın. Tırnak törpünüzün çok fazla sert olmamasına özen gösterin aksi halde tırnaklarınızda kırılmalara neden olabilirsiniz. Törpüleme işlemi bittikten sonra ellerinize bir nemlendirici sürüp tırnaklarınıza oje uygulayabilirsiniz. Manikür modelleri denince akla ilk gelen modellerin başında frenc manikür yer almaktadır.

Geçen yıllarda sadece tırnak uçlarına beyaz oje ile uygulanan frenç manikür bu yıl birbirinden farklı modeller ile öne çıkıyor. Klasik beyaz frenç yerini renk, renk boyanan tırnak uçlarına bırakıyor. Özellikle V şeklinde yapılan modeller çok fazla tutulurken gotik bir hava yaratmak için siyah modellerde oldukça farklı ama tarz tırnaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Dilerseniz frenç manikürünüz üzerine küçük kalplar ya da kelebeklerden yapabilirsiniz. Ben daha yaratıcı manikür modelleri istiyorum diyorsanız o zaman nail art denilen tırnak sanatından yararlanabilir tırnaklarınız birer sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar