Makyaj Paleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makyaj Paleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makyaj yapmak birçok kadın için günlük bir rutindir. Allıklar, rujlar, kapatıcılar, göz kalemleri, rimeller... Birçok makyaj malzemesi birçok kadının çantasında bulunduğu gibi, daha büyük seçeneklerde makyaj paletlerinde de yerini alır. Ancak, bilinçsiz yapılan makyajın kötü etkileri olduğu gibi, bilinçsiz ve yanlış seçimlerle alınan makyaj paletleri de birçok cilt sorununa yol açabiliyor. Sağlıksız ürünlerden üretilen makyaj paletleri sağlığı tehdit edebildiği için bu ürünleri alırken dikkatetmeli ve seçici olmalıyız.

Makyaj paletinin ürün özellikleri ne olmalıdır?

  • Makyaj paleti deyip geçmemek, bu ürünlerin sağlıklı olması gerektiği bilincine varmak gerekir. Bu nedenle makyaj paleti satın alırken mutlaka etiketli, faturalı ve kullanım süresi geçmeyen ürünleri almak gerekiyor. Makyaj paletlerin kullanım süresi olurmu deyip geçmeyin. Makyaj malzemelerinde kullanılan maddeler bir süre sonra toksik özellikler gösterebilir. Bozuk ürünler kendilerini renkleri ile belli eder. Fondöten ve rujda bu durum daha net görülür. Sanki içeriklerindeki yağlar sızmış gibi bir görüntü oluşur. Rimel ise kullanım süresi geçtikçe pütürlü bir görünüme bürünür. Bu nedenle makyaj paleti alışverişlerinde sokak arası müşterisi az olan yerlerden daha çok, hızlı bir alışveriş trafiği olan yerler seçilmelidir.
  • Organik sertifkaları olan makyaj paletleri alınmalıdır. Bu ürünler mümkün olduğunca az kimyasal ürün içerir.
  • Makyaj paletinde kullanılan malzemelerin içeriklerinde paraben olup olmamasına dikkat edilmelidir. Paraben makyaj malzemelerinde raf ömrü uzatıcısı olarak kullanılır. Ancak, cilt için yararlı bir madde olduğu söylenemez. Gözenekleri kapatarak cildin hava almasını engeller. Uzun süreli kullanımları sonucunda ciltte deformasyonlar oluşur.
  • Sodyum lauryl sülfat: Vücut tarafından kolayca emilen bu kimyasal ciltte tahrişlere neden olur. Özellikle hamile kadınların bu kimyasalı içeren ürünleri olan makyaj paletlerinden uzak durması gerekir. Çünkü bu kimyasal bebeklerin göz gelişimi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.
  • Madeni yağlar, yani petrol bazlı makyaj malzemeleri çok tehlikelidir. Petrol içerikli ürünler cildi kolayca kaplamalarından dolayı makyaj malzemelerinde tercih edilir. Ancak bu durum cildin hava almamasına sebep olur. Bu ürünler cillte sivilce oluşturabildikleri gibi alerjik reaksiyonlara da yol açarlar.
  • Makyaj paletleri göz kalemleri içeriyorsa, mutlaka denenmemiş ürünlerden alınmalıdır. Kullanılmış göz kalemleri enfeksiyon riski taşır. Başkalarının kullandığı göz kalemleri kendi gözünüzü tahriş edebilir.
  • Bir makyaj paletinin üzerinde “doğal”, “bitkisel”, “organik”, “hipoalerjenik olarak tes edilmiştir”, “alerji açısından test edilmiştir” ibarelerinin aranması gerekir. Bu etiketleri gördüğünüzde, yukarıdaki bazı uyarıları da dikkate alarak makyaj paletinizi güvenle alabilirsiniz.

Makyaj paletinin kişiye özel özellikleri nelerdir?

Kişiye özel makyaj paleti, kişinin cilt tipine göre alınması gereken makyaj paleti demektir. Bu makyaj paletleri çok kapsamlı olmalarının yanında, belli cilt tonları için makyaj ürünleri barındıran paletlerdir. Makyaj paletleri içersindeki fondötenler cilt tipine uyumlu olmalıdır. Örneğin kuru ciltli olanların yağ bazlı, yağlı ciltli olanların da su bazlı fondötenleri seçmesi gerekir. Fondöten mutlaka denenmelidir.

Allıkta renk seçeneği olarak, yağlı ciltliler pembe renklerden uzak durmalıdır. Ciltteki yağ bu tonları olduğundan daha farklı gösterebilir. Bu nedenle daha mat tonlar, mesela sütlü kahve idealdir. Kuru cildi olanlar ise daha çok pembemsi krem tonlarda seçeneklere yönelmelidir. Tüm tonlar bu kurallara göre kontrol edilirse bir sorun yaşanmaz.

Son olarak, ürün her ne kadar alerji göstermez ibaresi içerse de, kişinin makyaj paleti içerisindeki malzemelere karşı alerjik reaksiyonu olabilir. Bunu anlamak kolay olmasa da, bir ürün sürüldükten 48 ile 72 saat arasında alerji gösterir. Sürekli kullanılan ve hiç sıkıntı yaşanmayan markalara yönelmek her zaman akla gelen ilk seçenek olmalıdır.

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar