Kuru Ciltler İçin Sonbahar Kılavuzu

Kuru Ciltler İçin Sonbahar Kılavuzu

Kuru cilt yapısına sahip olanların çok iyi bildiği gibi, sonbahar bu kişiler için tam bir savaş mevsimidir. Yaz aylarında rahatlamış olan cilt hava değişimiyle, soğuk havaların ve rüzgarın kendini göstermeye başlamasıyla kurumaya, pul pul bir görüntü oluşturmaya başlar. Kuru cilt sağlıklı görünmeyeceği gibi, oluşan soyulmalar hassasiyet yaratır, kırmızılığın ve donuk bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur.

Sağlıkla ışıldayan, nemli ve makyaj yaptığınızda kötü bir görüntüye sebep olmayacak bir cilt istiyorsanız, özellikle geçiş dönemlerinde ve sonbahar-kış aylarında cildinize daha fazla özen göstermeniz gerekiyor.

Sonbahar aylarında kuru cildinizi rahatlatmak ve tedavi etmek için gereken cilt bakımlarını birlikte inceleyelim.

doğal cilt bakımı, cilt temizliği, cilt, kuru cilt

Nemlendirme:

Cildi nemlendirmek, her mevsimde olduğu gibi bu mevsimde de  önemli fakat nemlendirmeye her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerektiği de ortada. Yaz aylarında bronzlaşmış olan cildimiz, bu dönemde yenileneceği için daha fazla gerilir ve ciltte lekeler oluşabilir. Kuru ciltler normal ciltlere göre daha yoğun nemlendiricilere ihtiyaç duyduğundan genellikle yağ bazlı nemlendirici kullanmaları öneriliyor. Sabah akşam düzenli olarak kullandığınız nemlendirici kuruluk sorunuyla baş etmenize yardım edecek; cilt problemlerini önleyecek ve makyaj yaparken sorun yaşamanızı engelleyecektir. Cildinizin nemini korumak için bol su içmeniz gerektiğini de unutmayın.

Peeling:

Bahar ayları her şey için olduğu gibi, cildimiz için de yenilenme zamanı. Kuruyan cildimizden ölü deriyi atmak ve cildimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için peeling mutlaka yapılması gerekenlerden. Hassas bir cildiniz varsa dikkat ederek haftada bir yaptığınız peeling cildinizin yenilenmesini sağlayacak, olası lekelerin önüne geçecektir. Sivilce probleminiz varsa peeling yapmamanız gerektiğini unutmayın.

Tüm Vücuda Bakım:

Genellikle yüzümüzü nemlendirmeyi atlamasak da hepimizin en çok atladığı adım vücut nemlendirme ve bakımıdır. Sonbahar aylarında cildimizin sağlığını korumak, kurumasını ve kırışmasını engellemek için vücut losyonlarını ve kremlerini cilt bakım rutinimizin bir parçası haline getirmeliyiz.

Dudak Bakımı:

Dudaklarımızın çatlaması, rüzgarın ve soğuk havanın getirdiği en büyük sorunlardan biridir. Özellikle diğer insanlara kıyasla daha çok çatlayan dudaklarınız varsa, onun yaşattığı hassasiyet ve ruj kullanıldığında oluşan kötü görüntü canınızı sıkabilir.

Bu gibi durumlarda başvurmanız gereken kurtarıcılar dudak nemlendiricileri ve dudak peelingleridir. Birçok markanın dudak nemlendiricisi arasından kendinize uygun olanını seçebilir, evde kendi peelinginizi yapabilirsiniz.

Dudak peelingi için gereken malzemeler şeker, zeytinyağı ve bal. Bir çorba kaşığı şekeri bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp dudaklarınızı tahriş etmeden uygulayın. Ardından nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Kuru Cildiniz İçin Edinmeniz Gereken Ürünler

Bütün nemlendirme işlemlerinin ve peelinglerin yanında, sonbaharda kuru cildinizi kurtaracak bazı yardımcı ürünler de var.

Nemlendiri kremlerin yetmediği yerlerde imdadımıza argan ve hindistan cevizi yağları koşuyor. Son zamanlarda saç bakımında da yaygın bir şekilde kullanılarak ünlenen argan ve hindistan cevizi yağları oldukça güçlü nemlendirme etkilerine sahip.

Bunların yanında cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz nem maskeleri ve serumları, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar