Kış Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Kış Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Havaların iyice soğumasıyla birlikte cildimizin başına gelen en ciddi sorun ‘kuruluk’. Rüzgar, fırtına, ısınmak için kullandığımız klimalar, sobalar, yüzümüzü yıkarken aşırı sıcak su kullanmamız cildimizdeki nemin yok olmasına sebep oluyor. Aynı zamanda cildimiz elastikiyetini kaybediyor ve hassaslaşıyor.

Peki bu sert havalarda cildimizi korumak için ne yapmalıyız? Öncelikle cildimizin ihtiyaçlarını net bir şekilde belirlemeliyiz. Çünkü değişen hava koşulları cilt tipini her zaman değiştiriyor. Sonrasındaysa bölge bölge ayrı bakım yapmalıyız, cilt bakımı yapmak özellikle kışın aksatmamız gereken bir durum.

Cildimizin en çok yıpranan bölgesi yüzümüz. Bunu hafifletmek için nemlendiricinizi güçlendirmekle başlayın; su bazlı nemlendiricilerinizi yağ bazlı olanlarla değiştirin ve yüz bakımı sürenizdeki pozitif değişimi gözlemleyin. Aynı zamanda doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz. Daha sonrasında ise lip balmlarınızı çantalarınıza atın. Kışın en çok sıkıntı çektiğimiz konulardan biri de dudaklarımızın çatlaması. Eğer bu durum yara olmaya kadar varıyorsa eczanelerde satılan güçlü lip balmlara yönelmenizi öneririm. Çok tembel değilseniz kendinizi haftalık nem maskeleriyle de şımartabilirsiniz :)

Vücudumuza gelirsek de en büyük tavsiyem ısınmak için duşta kendinizi haşlamamanız, bu cildinizdeki nemi tamamen yok ediyor. Duşta kullandığınız ürünler de cilt bakımı aşamalarında çok ciddi rol oynuyor. Cildinizin nemini koruyacak duş jelleri seçebilirsiniz. Duş sonrasında ise bebek yağı ya da yoğun bir body butterla mutlaka cildinizi nemlendirin. Eğer buna üşenenlerdenseniz duşta kullanılan nemlendiriciler bu adım için oldukça pratik alternatifler.

Son olarak da el ve ayak bakımı var. Yüzümüzden sonra en çok yıpranan kısım ellerimiz sanırım. Gün içerisinde defalarca yıkamak ve soğuktan korumamak ellerimizde ciddi yıpranmalara sebep oluyor. O yüzden tüm çantalarınızda bir el kremi mutlaka olsun ve gün içinde ihtiyaç duydukça  ellerinizi kremleyin. Bir de çok soğuk bir şehirde yaşıyorsanız eldivenlerinizi unutmayın :) Bunlara ek olarak ayaklarınızın bakımını da kış aylarında aksatmamalısınız. Sıcak havalarda yaptığınız bakımınızı daha yoğun nemlendiricilerle yapmayı deneyin. Böylelikle yaz geldiğinde ayaklarınız sandaletlere hazır olur. 

Yazar: Tutku Özcerit

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar