Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme

Kaş modası ile ilgili ipuçlarını kaş ile ilgili bir önceki yazıda belirtmiştik. Şimdi ise modayı bir kenara bırakıyoruz ve yüzünüze hangi tip kaşların gittiğini inceliyoruz. Böylece, kendinizi modaya uydurmaya çalışırken güzelliğinizden ödün vermek zorunda kalmayacaksınız. Hem trend hem de yüzünüze yakışan en doğru kaş şeklini listedeki önerileri dikkate alarak elde edebilirsiniz.

Listeye geçmeden önce yüz tipini bilmeyenler için yüz tipini anlamanın yolunu anlatalım: Yüzünüze karşıdan tam olarak ışık gelecek şekilde ve saçlarınız arkada bir fotoğrafınızı çekin. Ardından çenenizden başlayarak fotoğrafın üzerinde kaleminizle yüz şeklinizi çıkarın. Böylece yüzünüzün hangi geometrik şekle daha yatkın olduğunu fark edebilirsiniz. Buna vakit bulamayacak okurlar için aşağıda ünlü isimlerin yüz şekilleri de örnek olarak gösterildi, fotoğraflardan faydalanarak da yüz tipiniz hakkında bir çıkarımda bulunabilirsiniz.

Kaşlarımız yüz ifademizi belirleyen, bakışlarımızı değiştiren en önemli unsurlardan biri. Son zamanlarda güzellik uzmanlarının kaş şekillendirme konusunda ne kadar çok çalıştığını ve kozmetik firmalarının her gün kaş için kullanılabilecek yeni ürünler çıkardığını siz de farketmişsinizdir. Her zaman önemi bilinen fakat son zamanlarda çok daha fazla üzerine düşülen bir konu olan kaşların şekillendirilmesi, oldukça dikkat gerektiren ve kişiye özel bir biçimde değerlendirilmesi gereken bir durum. Kaşlarımızın şeklinin, tıpkı makyajda da olduğu gibi, yüz şeklimize göre belirlenmesi gerekiyor.

Kaşlarınızın yaşınızı olduğundan daha büyük ya da yüz ifadenizi daha sert göstermesini istemiyorsanız, hangi yüz tipine hangi kaş şeklinin iyi gittiğini bilmeniz ve kaş şekillendirme hakkında bazı püf noktalarını öğrenmeniz gerekiyor.

Kaş şekillendirme hakkında bilmemiz gerekenleri birlikte inceleyelim.

Kaş,kaş şekli, kaş tipi, kaş şekillendire

Oval Yüz İçin Kaş Şekli

Eğer oval bir yüz tipine sahipseniz çok şanslı olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü güzellik uzmanları en ideal yüz tipinin oval yüz tipi olduğunu söyler. Bu yüzden doğal kaş şeklinizle hiç oynamasanız da asla göze batmayacaktır. Ancak kaşlarınızın etrafındaki dağınık kaş tellerinizi toparlatıp hafif bir eğim verdiğinizde kusursuz bir görüntü yakalayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ise kaşlarınızı çok inceltmemek olmalıdır. Böylece siz de Eva Mendes, Nicole Kidman ya da Rihanna kadar çekici olabilirsiniz.  Oval bir yüze sahipseniz, birçok kaş tipini kaldırabiliyorsunuz demektir. Yine de doğal bir görünüm için çok kavisli ya da çok düz kaşlardan kaçınmanız; yüzünüzü daha güzel göstermek ve olduğundan uzun izlenimi vermemek için kaşlarınızın kuyruğunu uzun tutmanız gerekiyor.

Uzun Yüz İçin Kaş Şekli

Uzun bir yüz tipine sahipseniz, muhtemelen uzun yıllardır yüzünüzü daha orantılı göstermek için saç modelinizle ilgili çeşitli denemeler yapmışsınızdır. Artık saçlarınızı rahat bırakmanın zamanı geldi. Çünkü uzun bir yüz tipine sahip insanların bazen tek yapması gereken, kaşlarındaki eğimi azaltmak olabilir. Kaşlarınızda yarattığınız her türlü eğim, yüzünüzü daha uzun gösterecektir. Bunun yerine geçtiğimiz yıllarda da moda haline gelen düz kaş modelini deneyebilirsiniz. Düz kaş modeli sayesinde kolaylıkla yüzünüzde güzel bir orantı yakaladığınızı göreceksiniz. Liv Tyler ve Sarah Jessica Parker da bunu fark etmiş olacak ki yüzünün güzelliğini bozmamak adına uzun yıllardır kaşlarını mümkün olduğunca az eğimli kullanıyorlar.   Uzun bir yüz tipine sahipseniz, varolan keskin hatlarınızı yumuşatmak ve yüzünüzü olduğundan daha oval göstermek için kavisli kaşlardan kaçınmalı düz kaşları tercih etmelisiniz. Düz kaşlarınız hatlarınızla kontrast oluşturup size daha yumuşak bir yüz ifadesi verirken aynı zamanda son zamanlarda oldukça sevilen bir trendi takip etmiş olacaksınız.

Kalp Biçimli Yüz Tipi İçin Kaş Şekli

Bu yüz tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için çeneniz ve kaşlarınız arasındaki oranı göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer biraz sivri bir çeneniz olduğunu düşünüyorsanız bu konuda endişe etmenize artık gerek yok. Unutmayın ki tüm dünyanın beğeniyle takip ettiği Kim Kardashian da bu konuda sizinle aynı kaderi paylaşıyor. Böyle bir durumda kaşlarınıza her zamankinden biraz daha fazla eğim vermeniz yeterli olacaktır. Ancak eğim verirken abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Doğal görünümünüzü bozacak ve size her daim şaşkın bir yüz ifadesi yaratacak görüntülerden uzak durmak için kaşlarınızı olabildiğince kalın tutmaya çalışın. Kalp biçiminde bir yüz şekliniz varsa, yani alnınız geniş ve çeneniz sivriyse sizin de yüz hatlarınızı yumuşatmak için kavisli kaşlardan kaçınmanız gerekiyor demektir. Kaş şekliniz uzun yüzde olduğu gibi düz değil, hafif hilal şeklinde olmalı. Doğal görüntüyü bozmamak için mümkün olduğunca inceltmekten kaçınmalısınız. 

Yuvarlak Yüz Tipi İçin Kaş Şekli

Yuvarlak bir yüz tipine sahip olanların en çok duyduğu sözlerden biri “ay yüzlü”dür. Bu kimi zaman iyi anlaşılabileceği gibi kimi zaman sizi üzer. Vücudunuz ne kadar zayıf olursa olsun yüzünüz sebebiyle daima kilolu gözüktüğünüzü düşünebilirsiniz. Bu konuda kaşlarınızda yapacağınız küçük değişiklikler size yardımcı olacaktır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, siz eğimli kaşlar için yaratılmışsınız. Abartıya kaçmadığınız sürece ne kadar eğimli yaparsanız yapın, yüzünüzde asla absürd bir görüntü oluşmayacaktır. Çünkü eğimli kaş, yüzünüzün olduğundan daha uzun gözükmesine yardımcı olur ve böylece yüzünüzün yuvarlak olduğu ilk bakışta asla fark edilmez. Düz kaşlardan ise olabildiğince uzak durmanız gerektiğini söylemeye bile gerek yok. Yuvarlak yüz tipine sahip olan bazı ünlüler: Charlize Theron, Kelly Clarkson, Adele.   

Yuvarlak yüzlerin hatlarını keskinleştirmesi gerektiğinden kavisli kaşlara ihtiyacı vardır. Bu yüz tipine sahip olanlar düz kaşlardan kaçınmalı, yüzünün yumuşaklığını dengelemek için sert bir ifade veren kavisleri kullanmalıdır.

Kare yada Köşeli Yüz Tipi İçin Kaş Şekli

Yüzünüz ister dikdörtgen, ister kare ya da beşgen olsun, aklınızdan çıkarmamalısınız ki siz, görüntünüz ile çevrenizdeki insanlar üzerinde sert bir etki yaratıyorsunuz. Bu sert etkiyi kırmak için kaşlarınıza eğim vermeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu eğim tam olarak ortadan başlamamalı. Bunun yerine kaş uçlarınıza doğru vereceğiniz bir eğim, size daha romantik bir hava katacaktır. Bu da yüz ifadenizin yumuşamasına ve insanlar tarafından cana yakın olarak değerlendirilmenizi sağlayacaktır. Son olarak köşeli yüz tipine sahipseniz kesinlikle ince kaş modellerinden kaçınmanız gerektiğini de söylemek gerek. Köşeli yüz tipine sahip ünlülerden birkaçı ise şöyle: Demi Moore, Katy Perry, Zooey Deschanel, Natalie Portman.

Kare yüz tipine sahipseniz, yüz hatlarınızı gereğinden fazla sertleştirmemek için kavisi belli belirsiz tutmalı, kaşınızın kuyruğunu ise göz çizginizden aşağı indirmemelisiniz. Hafif kavisli ve kısa kuyruklu bir kaş şekli, kare yüze sahip olanlar için ideal kaş şeklidir.

Yüz tipinize göre kaş şeklinizi öğrendikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar daha var.

Kaşlarınızın başlangıç noktası, burun kemiğinizin hizasında olmalı. Burnunuzun yanına bir kalem vb. bir cisim koyarak hizayı belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde burnunuzun yanına çapraz bir şekilde  koayacağınız kalemle kavisinizin nerede olması gerektiğini anlayabilir, kaşın kuyruğunun bitmesi gerektiği yeri de bir kaş kalemiyle önceden belirleyebilirsiniz. Uzmanlara göre ideal kaş şeklinizi önceden kalemle belirlemek, kaşınızı şekillendirirken hata yapmanızı önlüyor. 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar