İlk Buluşmaya Hazırlık için Saç Modelleri

İlk Buluşmaya Hazırlık için Saç Modelleri

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Özellikle gönül ilişkilerinde büyük bir önemi olan ilk randevu, belki de ilişkinizin devam edip etmeyeceği konusunun anlaşılması için oldukça önemlidir.

Kıyafetiniz ve makyajınız ne kadar güzel olursa olsun saçlarınız kötüyse direkt olarak berbat görünürsünüz. Saçların yağlı, dağınık ya da kepekli görünmeleri oldukça kötü bir görünüme bürünmenize neden olur. Kim ne derse desin ilk buluşma için saç modelleri konusunda özenli davranmanız şarttır.

Sadece kadınlar için değil erkekler için de durum böyledir. Kısa saç kullanıyorsanız kullandığınız detayların düzenlenmesi, uzun saç kullanıyorsanız derli toplu olduğu kadar şık bir görünümün olması oldukça önemlidir. 

Saçlarınızı Hazırlayın

Saçlarınızda kepekler ve yağlanma sorunları varsa, öncelikle bunlardan kurtulmanız gerekecektir. Rastalı saç kullanıyorsanız, bu saç tipleri de işinize yaramayacaktır.

Birbirinden farklı saç tipleri için gerekli saç bakım rutini yaparak, kepeklerden arındırabilirsiniz. En iyi çözüm arındırıcı şampuanlarla yıkamaktır. Buluşma gününe saçlarınıza şekillendiriciler sürmemeniz iyi olur.

Kısa Saçlılar için Öneriler

Kısa saçlılar için daha kolay saç şekillendirme söz konusudur. Basit bir şekillendirici yardımıyla saçlarınızı geriye yatırabilirsiniz ya da açık olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle fön çekerek kullanacağınız saç modellerinden birine sahipseniz, hazırlanmanız daha kolay olacaktır. Sade ve sportif giyinebileceğiniz hesaba katılırsa, bu konsepte uygun şekilde saçınıza detaylar vermeniz uygun olabilir.

Mesela bir bandana ya da şapka takacaksanız, saç modelinizin sabitlenmesini önleyeceğiniz şekilde bu ürünleri kullanmanız gerekecektir.  

Uzun Saçlı Kadınlar için Öneriler

Saçlarınız uzunsa, birçok alternatif saç modeliyle ilk randevuya hazırlanabilirsiniz. Kıyafet seçiminiz ve yüz şeklinize göre belirleyeceğiniz saç modelleriniz için şu şekilde saç modelleri tercih edebilirsiniz:

 • Tepeden atkuyruğu modeli,
 • Su dalgalı açık bırakılmış saçlar,
 • Dümdüz saçlar,
 • Yarım toplanmış saçlar,
 • Yarım topuz yapılmış saçlar,
 • Tepeden toplanmış bol topuz saçlar,
 • Balıksırtı örgüler,
 • Kılçık örgüler tercih edebilirsiniz.

Yani düğüne gidermiş gibi yapılan bukleler ve topuzlar kesinlikle tercih edilmemesi gereken saç modelleri arasındadır.

Küt ve lob/bob kesim saçlar ise, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan salabileceğiniz pratik modeller olacaktır. Özellikle saçlarınız düz ve hafif dalgalıysa başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Erkekler için Saç Modelleri

Sadece kadınlar değil erkekler de ilk randevuya hazırlanırken saçlarının iyi görünmesini ister. Birçok kişi standart olarak kullandığı saç modeli için herhangi bir düzeltme yapmaya gerek duymaz.

Ancak erkekler için ilk randevuya hazırlık önerileri arasında saç bakımı ve modelleri hayati önem taşır. Aşırı jölelenmiş ve kepekli saçlardan kaçınmanız gereken ilk buluşmada, mümkün olduğunca doğal ve saf bir saç stili tercih etmeniz gerekecektir. 

Saç modelinizde köklü bir değişiklik yapmadan kaçınmanız gerekecektir. Çünkü bu değişiklikler hoşuna gitmeyebilir ve kendinize olan güveniniz azalabilir.

Kepeklerden arınmış bir görünüm için kepek şampuanının yanı sıra, iki haftada bir arındırıcı şampuan kullanarak son dakikaya kadar hazır olabilirsiniz.

Kötü Havalarda Saçlarınızı Nasıl Kullanmalısınız?

İlk buluşmanın heyecanıyla özene bezene yaptığınız saçlarınız bir rüzgarla mahvolabilir. Bu yüzden hava koşullarını dikkate alarak zor olan modellerden kaçınmalısınız.

Saçlarınız kıvırcıksa düz fon çektirmişseniz, yağmur saçlarınızı bozabilir. Bu nedenle daha garantili bir seçim yapmak istediğinizde buluşma mekanına gidene kadar saçlarınızı muhafaza edip edemeyeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekecek.

Bu yüzden olabildiğine doğal görünen saçlar tercih ederek, her zaman doğal ve abartısız saç modelleri seçmeniz uygun olacaktır.

Çok Sıcak Havalarda Saçların Şekillendirilmesi

Soğuk havalar gibi sıcak havalarda da saçların modelini korumak zor olabilir. Özellikle terlemenin etkisiyle bozulan saçlar, zamanla akan makyaj gibi dağılmış görünmenize neden olabilir.

Yaz aylarında ilk buluşma saç modelleri en garantili ve risksiz olan tepeden toplanmış atkuyruğu ya da bol topuzlar olacaktır. Bu model hem sıcak nedeniyle terlemenizi azaltır, hem de yüzünüzün güzelliğini ön plana çıkarır.

Saç Modelini Nasıl Belirlemelisiniz?

Her insanın farklı bir yüz yapısı ve ten rengi vardır. Bu nedenle herkese aynı saç stilleri yakışmaz. Bazı insanlara kısa saçlar çok yakışır ve uzun saç kullanmayı tercih etmezler. Bazı insanlar da uzun saç dışında farklı saçlar kullanamaz.

Bu nedenle her zaman size en yakışan saç modeli ve rengini kullanmanız gerekir. İlk randevu gibi durumlarda çarpıcı renk ve model değişikliklerinden kaçınmanız gerekmektedir. Aksi halde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ve beğenmediğiniz sonuçlar canınızı sıkabilir.

Saçlarınızı uzun kullanıyorsanız zaman zaman toplu saç modelleri deneyebilirsiniz. Değişik örgü modelleriyle saçlarınıza canlılık katabilirsiniz ve her zaman şık görünebilirsiniz.

İlk Randevu İçin Pratik Saç Modelleri

İlk randevu için bir yakınınız yardımıyla ya da kendi kendinize pratik saç modelleri yapabilirsiniz. Bu modellerden birkaç tanesini sizler için paylaşıyoruz.

Bandana Stili

Oldukça pratik ve salaş bir stil olan bandanalar, spor giyimin en güzel aksesuarları arasındandır. Uzun ya da kısa saçlı olanların tercih edebileceği bandana takmanın pratik yolu, önce güzelce katlamaktan geçiyor.

 • Bandanayı önce üçgen katlayın, daha sonra uzunlamasına dolayın.
 • Saçınızı toplayın ve bandanayı bağlayacağınız uçlar üste gelecek şekilde ensenizden yukarı doğru takın.
 • Daha sonra bağlayın ve ikinci kat düğüm yaparken bol bir parça ayırın.
 • Kahkülleriniz varsa, ön kısımdan sarkıtın. 

Yarım Örgü

En pratik ve kolay ilk buluşma saç modelleri arasında olan yarın örgüyü birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

 • Saçlarınızın iki yanından iki ince örgü örün.
 • Daha sonra tel tokalar yardımıyla saçınızın arkasına iki sıra olacak şekilde tutturun.
 • Bu saç modelini spor giyimde de hafif abiye giyimde de kullanabilirsiniz. 

Kısa Saçlar

Kısa ve kulak hizasında saçlarınız varsa pratik modellerle saniyeler için saçınızı hazır edebilirsiniz.

 • Saçınızı iki yandan toplayın,
 • Ön kısmının bir bölümünü tel tokayla tutturun,
 • Saçınızın üst kısmının bir tutamını alarak örün,
 • Saçınıza fön çektirerek hafif krepe yaptırın.

Yarım Topuz

Oldukça kolay bir diğer modelimiz ise hem düz hem de kıvırcık saçlıların kolayca kullanabileceği bir spor model.

 • Saçlarınızı yarım toplayın,
 • Daha sonra hafif krepe yaparak, topuz yapın.
 • İsterseniz renkli tokalar kullanarak şekillendirebilirsiniz. 

Kıvırcık Topuz

Kıvırcık saçların kabarıklığından dert yanan birçok insan onları şekillendirmekte zorlanır. Bu yüzden öncelikle saçları dax yardımıyla biraz yatıştırıp şekillendirmekte yarar var.

 • Önce saçlarınızı iki yandan burkarak, tel tokaların yardımıyla enseye doğru toplayın.
 • Daha sonra ensede kalan saçları yine tel toka yardımıyla yukarı doğru topuz şeklinde sabitleyin.
 • İsterseniz bandana takarak ya da değişik saç aksesuarları kullanarak farklı modeller ortaya çıkarabilirsiniz. 

Birkaç Püf Noktası

İlk buluşmada heyecanınız ve merakınızın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ama unutmamanız gereken temel mantık, olabildiğince kendiniz gibi görünmenizdir.

Farklı saç modelleri, abartılı makyajlar ve kıyafetler olduğunuzdan farklı görünme çabanızı destekleyecek ve karşı taraf için yapay biriymişsiniz gibi izlenim oluşacaktır. Birçok kişinin merak ettiği konular arasında olan ilk buluşmadaki etkileşimlerle karşı taraf hakkında ilk izlenimlerin kalıcı olduğunu herkes çok iyi bilmektedir.

Ne kadar doğal olursanız o kadar başarılı bir ilk izlenim yaratırsınız ve karşı tarafın da size olan duyguları gerçek olur. 

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar