Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler en ufak ısı değişiminde kızarma,kuruma, tahriş olma gibi reaksiyonlar gösterir. Böyle hassas yapıda olan cilt için elbette özel bir bakım gereklidir. Ayrıca yapılması gereken şeyler kadar yapılmaması ve uygulanılmaması gerekenler de vardır. Bu yazımızda hassas ciltler için bakım önerileri ve nelerden uzak durulması gerekli olduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle bakım denilince akla ilk olarak kozmetik malzemeleri gelir fakat bu yanlış bir algıdır. Cildin üzerine uygulanan bakım kadar vücut içine de özen gösterilmelidir. Örneğin, beslenme ve su tüketimi. Tüketilen gıdalar doğrudan cildi de etkilemektedir. Aşırı yağlı yemekler, az su tüketimi, sigara kullanımı ciltte olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle sigara kullanımı cilt üzerinde leke oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca sebze, meyve ve su tüketimi cildin daha parlak, aydınlık ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Satın Almadan Önce Mutlaka Deneyin

Eğer yeni bir ürün kullanmak istiyorsanız ve tester kullanma şansınız varsa satın almadan önce ürünü mutlaka deneyin ve ürünün teniniz üzerinde bir gün içerisinde ki durumunu gözlemleyin. Kızarıklık, kaşıntı vb. gibi durumlar oluşursa ürünü satın almayın. Muhtemelen ürünün içerisinde ki herhangi bir madde cildinize uyum sağlayamamıştır.

Bebek Cilt Ürünleri Tercih Edin

cilt bakımı, hassas ciltler, kozmetik ürünler

Bebekler için üretilmiş cilt ürünlerinde bebeklerin hassas cildi baz alınmıştır. Bu nedenledir ki içerisinde alkol, parfüm gibi hassas ciltlerde kızarıklığa ve tahrişe yol açan maddeler bulundurmaz. 

Parfüm Ve Alkol İçeren Ürünlerden Uzak Durun

Hoş kokulu bir ürün ilk etapta sizi etkileyebilir ancak cildinizde alerji ve kızarıklık yaratabilir, cildiniz kaşınabilir. Aynı zamanda alkol içeren kozmetik ürünleri de cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ürün satın alırken alkol ve parfüm içermediğinden emin olun.

Doğal Tonik Gül Suyu

Hassas ciltler için kimyasal ürünlerden ziyade doğal ürünlerin kullanılması oldukça önem taşır. Gül suyu A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Cilt üzerinde yatıştırıcı etkisiyle birlikte kızarıklıkları azaltır, şişlikleri indirir. Önemli nokta ise kullandığınız gül suyunun saf ve doğal olmasıdır. Aksi taktirde cildinize fayda sağlamaktan çok cildinize zararı dokunacaktır.

Temizleyici Olarak Doğal Sabunlar Kullanın

Günümüzde doğal sabunlar pek fazla kullanılmadığı için çoğu faydası bilinmiyor. Oysa ki doğal sabunlar katkı maddesi içermemesi dolayısıyla saf içerikte olması nedeniyle de hassas ciltlerin tereddüt etmeden kullanabileceği cilt temizleme ürünleridir. İçeriğinde alkol, parfüm vb. olan alerjik reaksiyon doğurabilecek cilt temizleyiciler yerine ‘doğal’ olduğundan emin olduğunuz sabunları kullanabilirsiniz. 

Dikkatli Makyaj Yapın

Öncelikle mümkün olduğu kadar az makyaj yapmaya çalışın. Makyaj malzemesi alırken içeriğini kontrol edin ve dermokozmetik ürünleri tercih edin. Makyaj malzemelerinizi kapalı bir kutu da tutun ki toz, kir olmasın. Ayrıca makyaj fırçalarınızı düzenli olarak yıkayın, kullanım süresi dolan ürünleri atın ve makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın.

Doğadan Gelen Mucize Nemlendirici Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendiricidir. Yüzünüzü temizleyip hindistan cevizi yağını masaj yaparak uygulayın ve en az 2 saat yüzünüz de bekletin. Düzenli kullanımda cildinizin doğal parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz .Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı, onarıcı etkisiyle hassas ciltlerin en büyük sorunu olan ciltte oluşan kızarıklıkları da onaracaktır.

Sağlıklı Beslenin

Beslenme hem cilt hem de tüm vücut için oldukça önem taşımaktadır. Cildi canlı ve parlak tutmak, tahriş olmasını engellemek için sağlıklı beslenilmeli özellikle yeşil sebze, meyve, balık gibi vitamin, mineral, omega-3 bakımından zengin içerikli gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca vücutta tahrişe, kızarıklığa, alerjiye sebep olacak gıdalardan uzak durulmalıdır. Son olarak su içmek cildi güzelleştirir, günde en az 2 lt su içilmelidir. Su, vücudu toksinlerden arındırarak cilde parlaklık katar.  

Yazar: Gizem Ön

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar