Güneş Yanıkları

Güneş Yanıkları

Güneşlenme sezonu açıldı, bronz bir ten isteyenler kendilerini şezlonga attı bile. Ancak bronz bir tene sahip olacağım diye saatlerce güneşin altında yatarsanız güneş yanıklarına maruz kalacaksınızdır. Güneşlenmeden önce mutlaka yüksek koruyucu bir güneş kremini tüm vücuda sürmeniz gerekir. Özellikle öğlen güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşlenmemek, güneşlenme süresiniz az bir süreyle başlayıp giderek çoğaltmakta dikkat edilmesi gerekenlerden.

Hassas ciltlilerin ve beyaz tenlilerin çok sık yaşadığı bir durumdur güneş yanıkları. Çok acı verir ve kötü bir görüntü yaratır. Peki bu acıdan ve kötü görüntüden kurtulmak için neler yapabilirsiniz ya da neleri asla yapmamanız gerekir biliyor musunuz?. Dikkat etmeniz gerekenlerden ve evde de kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedelim hemen.

güneş, cilt yanığı, güneş yanığı, cilt bakımı

İlk olarak imkanınız varsa soğuğa yakın ılık bir suyla doldurulmuş küvette bir süre dinlenmenizde fayda var. Cildiniz çok yandığı için soğuk iyi gelecektir. Bu süre içersinde cildinizi rahatsız etmeyecek bol ve pamuklu giysiler tercih edin. Soyulan cildinizi asla ovmayın veya kese yapmayın. Cildinize herhangi bir krem sürmeyin bu durumda nemlendirmek ve ciltteki derilerin krem sayesinde soyulmasını sağlamak iyi gelmeyecektir. Dışarıdan etki kadar içerden etkide önemlidir bu nedenle soğuk şeyler tüketin ve yanıklarınız geçene kadar direkt güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat edin.

Kolaylıkla bulabileceğiniz bazı ürünler bu yanıklara iyi gelecektir. Bunlardan en kolayı yoğurttur. Dolapta soğumuş yoğurdu yanan bölgelere sürerseniz cildinizi soğutacak ve acısını azaltacaktır. Yoğurt cildinizden kurumadan ılık bir suyla temizlemeniz gerekir. Bu işlemi sürekli tekrarlayabilirsiniz.

Aloe vera, yanık tedavisi için kullanılan en bilindik bitkidir. Eğer canlı bir aloe vera bitkini varsa kırarak içindeki suyu cildinizde yanan bölgelere sürün. Canlı bir bitkiniz yoksa eczanelerde veya marketlerde satılan aloe vera jelini tüm yanan kısımlara sürün. Cildiniz kremi emdikten sonra ılık su ile temizleyin. Aynısefa bitkisi de yararlı bitkilerden biri içerisinde aynısefa bulunan merhemleri acıyan bölgelerinize sürebilirsiniz. 

Cildiniz güneşin etkisiyle kuruyacak ve soyulacaktır bu aşamada krem yerine daha doğal bir nemlendirici olan zeytinyağına başvurmak gerekir. Tüm vücudunuza narin hareketlerle zeytinyağını sürün. Yağ emildikten sonra durulama yapmanıza gerek yok. Eğer yağlı his sizi rahatsız ediyorsa ılık bir suyla ıslatılmış bezle silebilirsiniz.

Cildiniz su toplamışsa bu şişlikleri patlatmamaya özen gösterin. Patlatmak içerisindeki mikropları cildinize yayarak enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir.

Siyah çayda yanıklara iyi gelen gıdalardan biri. Çayı demledikten sonra buzdolabında soğutun. Çayınız soğuduktan sonra pamuklu bir beze tüm çayı iyice emdirin ardından güneş yanıkları olan yere bezi serin. Bez kuruyana kadar bu şekilde bekleyin.

Güneş yanıklarınız geçene kadar bol bol soğuk duş alın ancak cildinizi liflememeye, keselememeye ve duş jeli, şampuan gibi cildinizi daha çok kurutacak şeyler kullanmamaya dikkat edin.

Yazar: Deniz Köseli

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar