GÜNEŞ LEKELERİNDEN KURTULMA YOLLARI

GÜNEŞ LEKELERİNDEN KURTULMA YOLLARI

Güneş lekelerinden korunma yollarını daha önceki yazılarımızdan birinde sizlerle paylaşmıştık. Ancak tüm aldığınız önlemlere rağmen çok hassas bir cildiniz varsa veya güneşin yakıcı etkileri koruyucu olarak kullandığınız tüm ürünleri aşıp geçiyorsa yapacak çok da bir şeyiniz yok. Cildinizde irili ufaklı birtakım lekelenmeler oluşabilir. Bu lekeler için kendinizi üzmek yerine ise aşağıdaki listeyi gözden geçirip kendinize en uygun yöntemi seçerek güneşin cildinizde bıraktığı izleri yok edebilirsiniz.

  • Cildinize düzenli olarak bakım yaptırmayı ihmal etmeyin.

Güneş sonrası yüzünüzde oluşan lekeler için bir profesyonelden yardım almayı deneyebilirsiniz. Özellikle ileri dereceli lekelenmelerde oldukça kullanılan bir yöntem olan cilt bakımı, sizi lekelerden kolayca ve kısa süre içerisinde uzaklaştırabilir. Böylece cildiniz güneşe fazla maruz kaldığı için kaybettiği neme yeniden sahip olabilir ve renk pigmentleriniz zamanla normale döner. Profesyonel ellere kendinizi teslim ettiğinizde, sizin cilt tipinize ve cildinizdeki nem miktarına göre bir tedavi uygulayacaklarından  şu an bu kişiye özel tedaviyi detaylandıramıyorum ne yazık ki. 

 

  • Kimyasal Peeling uygulaması cildinizi eski görünümüne yeniden kavuşturabilir.

Adı biraz korkutucu gibi görünse de doğru ve güvenilir bir yerde yaptırdığınızda oldukça pozitif sonuçlar alabilirsiniz. Kimyasal peeling genel olarak cildinizin zarar görmüş ve artık ölü hücrelerden oluşan üst tabakasını temizlemede bir yardımcı olarak kullanılmaktadır. Daha canlı gözüken bir cilde sahip olmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bu uygulama, sivilce izleri ve kırışıklık tedavisinde de kullanılıyor.

 

  • Cilt lekelerinden kurtulmak için başvurabileceğiniz en zararsız yol tabii ki bitkisel ürünler!

Cildiniz tüm yaz boyu güneşten zarar görmüş olabilir. Hatta pek çok lekelenme sorunu da yaşamış olabilirsiniz. Buna rağmen yine de kimyasal ya da teknolojik çözüm yolları sizi korkutuyorsa doğaya başvurmayı deneyebilirsiniz. Bunun için sizlere aşağıda birkaç bitkisel maske tarifi sıralayacağım. Denemenizde fayda var.

Yumurta kabuğu, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve 1 tatlı kaşığı vazelin ile cildinizi tazeleyebilirsiniz. Bu maskeyi yapmak için yumurta kabuğunu un ufak edene kadar kırın ve sonrasında yukarıda saydığım bu üç maddeyi bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Karışımı lekelerin olduğu bölgelere sürün ve yarım saat kadar cildinizi fazla yıpratmadan ovalayarak yavaşça temizleyin. Bunu 2 günde bir cildinize uygulayabilirsiniz. Küçük bir not: Yumurta kabuklarının cildinize zarar vermemsi için iyice ufalandığından emin olun.

 

Limonun tek başına yarattığı mucizenin keyfini çıkarın. Evet burada size bir maske değil sadece limondan bahsedeceğim. Hemen hemen her şeye iyi gelen limon bu kez de karşımıza lekelerin rengini açmadaki gücü ile çıkıyor. Bir limonu kesin ve yarısını lekelerin bulunduğu bilgelerinize sürün yaklaşık 15 dakika kadar cildinizde bekletin. Birkaç gün içerisinde lekelerinizin renginin açıldığını ve cildinizin giderek daha ışıl ışıl olduğunu kolayca fark edebileceksiniz.

Maydanoz, yoğurt ve limon suyu karışımı ile lekeler dert olmaktan çıkıyor. Bu karışımı elde etmek için maydanozları ince ince kıyın. Kıyma işlemi sırasında metal bir bıçak kullanmak yerine tahta veya cam olan kesici aletlerden denemenizi öneririm. Böylece maydanozun içerisindeki yararlı maddeler aktifliklerini koruyabilir ve göreceğiniz fayda çok daha fazla olur. Ardından yoğurt ve limon suyunu ince ince kıydığınız maydanozun üzerine dökün ve iyice karıştırın. Tam olarak homojen bir karışım elde ettiğinizde cildinize sürmeye başlayın ve yine yaklaşık yarım saat cildinizde beklettikten sonra ovalayarak çıkarın.Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde cildinizin eski rengine hatta daha da canlı bir şekilde kavuşabilirsiniz. 

 

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar