Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Günlerdir beklediğimiz güneş, sonunda yüzünü gösterdi. Uzun bir süre de gitmeyecek gibi duruyor. Bu güzel havalar sayesinde yağmurlu ve kasvetli gökyüzünün verdiği depresif halden kurtulduk. Ancak şimdi de başka bir derdimiz var: güneş lekeleri. Peki, bu güzel güneşli günlerde cildimizde oluşabilecek lekelere karşı nasıl önlem alabiliriz, güneş lekelerinin oluşmasını önlemek mümkün olabilir mi? İşte bu soruların cevabını merak ediyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

  • İlk Akla Gelen Kurtarıcı: Güneş Kremi

Güneşin zararlı ışınlarını cildimizden uzak tutmanın en kolay ve en yaygın yolu elbette güneş kremleridir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken, cilt tipinize uygun yağ oranına sahip bir krem seçebilmek ve alacağınız güneş kreminin kaç faktör olacağına karar vermektir. Özellikle ince tenli ya da hassas bir cilt tipine sahipseniz 50 faktörden aşağı güneş kremi almanız pek yararlı olmayabilir. Aynı şekilde kremi uygulama sürenize de dikkat etmelisiniz. Evden çıkarken sürmeniz gün boyu sizi güneş ışınlarından korumada yetersiz kalabilir. Bu sebeple belirlediğiniz aralıklarla güneş kreminizi tazelemeniz, cildinizi lekelerden korumak adına daha etkili olacaktır. 

  • Yaz Stili:Açık Renk Giysiler

Güneşin cildinize zarar vermesinin en önemli sebepleri yanlış kıyafet seçimidir. Güneş ışığının cildinize doğrudan temas etmesi ya da koyu renk kıyafetleriniz nedeniyle vücudunuza daha fazla güneş ışığı çekmeniz güneş lekelerinin oluşmasına katkıda bulunur. Bu sebeple koyu renkli kıyafetlerinizi bir kenara ayırmalısınız. Yazın cıvıl cıvıl ve açık tonlardaki renklerini kullanarak hem modaya ayak uydurabilir hem de daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildinizin güneşe karşı duyarlılığı çok yüksek ise leke olmasını hiç istemediğiniz kol ya da boyun gibi bölümlerinizi mümkün olabildiğince kapatan kıyafetler tercih etmelisiniz. Evet, özellikle yaz aylarında kapalı kıyafetler giymek biraz zorlayıcı ve daraltıcı olacaktır. Ancak güzelliğinizi korumak istiyorsanız biraz külfete katlanmayı göze almalısınız.

                                       

Hem Aksesuar Hem Koruyucu:Gözlük ve Şapka

Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın en moda hali, gözlük ve şapka kullanımıdır. Hem şık hem de trend şapka ve gözlük modelleriyle tarzınızı tamamlayabilir, aynı zamanda da kendinizi güneşten koruyabilirsiniz. Ancak bu konuda da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle seçeceğiniz gözlüğün yüzünüze yakışmasından ziyade sağlıklı camlara sahip olduğundan emin olmalısınız. Sadece ucuz diye aldığınız gözlükler sizi korumayacaktır. Bu sebeple eğer güneşe karşı hassasiyetiniz varsa kesinlikle bir göz doktorundan tavsiye alarak hareket etmelisiniz. Aynı şekilde şapka seçimi konusunda da özenli davranmalı ve sırf moda olduğu için bir şapka modelinden edinmemelisiniz. Bunun yerine güneş ışığına tutup geçirgenliğini deneyerek şapka satın almayı deneyebilirsiniz. Son olarak, şapkanızın kenarlarının birkaç yıldır da yeniden moda olduğu gibi geniş kenarlı olmasına dikkat etmelisiniz. 

 

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar