Göz Rengine Göre Eyeliner

Göz Rengine Göre Eyeliner

Gözler, duyguları ve duygu geçişlerini en net şekilde ifade eden organlarımızdır. Makyajda da en önemli unsur, gözlerdir. Her insanın farklı bir göz şekli ve rengi vardır. Makyajla gözleri ideal boyutuna getirebilmek mümkündür. Yüzün en önemli odak noktası olan gözler, her insan için farklı uygulanan makyaj teknikleriyle belirginleştirilir.

Göz makyajı, makyaj yapan kadınların en çok zorlandığı kısımdır. Çünkü makyajı gösteren en önemli unsur eyeliner kullanılarak, gözün üst kısmının çizilmesidir. Eyeliner, koyu, keskin ve net bir çizgi çekmeye yarayan makyaj ürünüdür. Genelde sıvı yapıda bulunan eyelinerlar, kalem, fırça ya da eyeliner fırçası yardımıyla sürülebilir. Eyeliner kullanırken en önemli nokta, iki gözün de eşit çizgilerle çerçevelenmesidir. Özellikle kuyruklu eyeliner çekimi yapılacağı zaman bu eşitliği sağlamak zor bir durumdur.

makyaj, eyeliner, göz makyajı

Birkaç yıl önce Çin’de yayılmaya başlayan ve şu an ülkemizde de satışı başlamış olan, kusursuz eyeliner çekimi için sticker şeklindeki eyeliner çekme aparatları bu sorunu çözmektedir. Farklı eyeliner modelleri arasından istediğinizi çekebilmenizi sağlayan bu ürünü göz kapağınıza yerleştirerek, çizginin içini doldurmanız yeterli olmaktadır. Bir çok kadın bunu kağıt yardımıyla da yapabilmektedir. Uygun şekilde çizilmiş ve kesilmiş kağıtla da aynı iş yapılabilir.

Eyeliner denildiğinde ilk akla gelen simsiyah bir renktir. Kadınların sıkça tercih ettikleri eyeliner rengi siyahtır ve her renk gözde güzel görünmektedir. Son yıllarda bir çok farklı renkte eyeliner üretilmiştir ve çoğu kadın tarafından da kullanılmaktadır. Genelde sarışınlar kahverengi, esmerler siyah eyeliner kullanarak doğal görünüme ulaşmaya çalışırlar. Ancak zıt renkler kullanarak, oldukça etkileyici bakışlara sahip olmak da mümkündür. Yeşil gözlüler, zıt renkleri olan pembe ve fuşya tonlarını, mavi gözlüler mercan, kırmızı ve turuncu tonlarını, kahverengi gözlüler ise mavi tonlarını kullanarak göz renklerini patlatabilirler. Zıt renkler günlük makyajda tercih edilmezken, gece makyajında tercih edilebilir. Ancak piyasada kahverengi, siyah ve lacivert eyelinerlar bulunmaktadır. Zaten eyeliner, en güzel ve başarılı olarak siyah renkte güzel durmaktadır.

Yeşil gözlülere menekşe rengi göz makyajı çok yakışır, Bu tonlarda ya da kahve tonlarındaki eyelinerlar tercih edebilirler.

Mavi gözlüler, siyah, kahve ve gri tonlarıyla çarpıcı görünebilirler.

Kahverengi gözler ise her rengi kullanabilir. Ama lacivert ve mavi tonları ayrı bir güzellik katar. Özellikle açık kahve gözlerde kullanılan lacivert eyeliner çok hoştur.

Ela gözlüler için menekşe rengi yeşili, diğer renkler elayı ağırlaştıracağı için seçim ona göre belirlenir.

Eyeliner kullanmak kolay olmadığı için, pek çok kadın göz kalemi tercih eder. Ancak eyelinerlar da bir çok farklı şekillerde üretilmektedir. Klasik eyeliner, likit eyeliner adı verilen ve ince bir fırçası olan eyelinerdır. Kullanımı biraz tecrübe gerektirir ve fazla sürülürse dağılabilir. Kalem şeklinde keçeli kaleme benzeyen eyeliner ise diğerine nispeten daha kolay sürülür. Ancak bu tür eyelinerların çabuk kuruduğu söylenmektedir. Profesyonel kullanım için olan eyelinerlar minicik bir kavanozda bulunur ve özel fırça yardımıyla sürülür.

Eyeliner, göz pınarından ince bir çizgi halinde başlayarak, göz kenarlarına uzanan bir çizgiyle biter. Yukarı doğru çekilen kuyruk daha genç bir görünüm sağlar. Aşağı doğru çekilen eyeliner ise yaşlı ve yorgun bir görünüm verir.

İyi bir eyeliner uygulaması yapmak ve pratik bir şekilde eyeliner çekmek istiyorsanız, sık sık deneme yapmanız gerekir. Göz bebeğinizden ince bir çizgiyle kirpiklerinizin sonuna kadar çekeceğiniz çizgiye kuyruk verirken, kaşlarınızın bitiş yönünü baz almalısınız.

Sadece eyeliner ve rimelle, kusursuz bir görünüme ulaşmak mümkündür. En iyi sonuç veren eyelinerlar, likit eyelinerlardır ve sürülmeleri biraz zordur. Elleriniz titrediği için düzgün çizgiler çizemiyorsanız, dirseğinizi bir yere sabitleyin ve tek hamlede çizgi çekmeye çalışın.

 

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar