Göz Çevresi Kremiyle İlgili Bilinmeyenler

Göz Çevresi Kremiyle İlgili Bilinmeyenler

Birçok kadının korkulu rüyası olan kırışıklıklardan en çok göze çarpanlar, göz kırışıklıklarıdır. Güzel bir yüz ifadesini engellerler ve gülüşünüzü gölgeleyebilirler. Bu sebeple, cildin nem dengesini dengeleyip yüzün gerginleşmesini sağlayan göz çevresi kremleri kullanılmalıdır. Fakat bu kremlerin kullanımıyla ilgili bilinen birkaç yanlışı düzeltmekte fayda var.

Bunlardan ilki, bu kremlerin hangi yaşta kullanılmaya başlanması gerektiği sorunu. Birçok kişi kremlerin yirmi beş yaşından sonra kullanılması gerektiğini düşünüyor. Halbuki iş hayatına erken başlayan ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren yirmi yaşının başındaki kişilerin göz kremlerini kullanmaları öneriliyor. Telefon ile bolca vakit geçirdiğimiz bu çağda, ekrana bakarken göz kaslarımızı oldukça çalıştırıyor ve onları yoruyoruz. Bu sebeple, göz çevresindeki kırışıklıkları erken yaşta kontrol etmek isteyenlerin yirmili yaşların başlangıcıyla bu kremleri düzenli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Bu durumda da yaşa uygun krem seçmekte fayda var. Göz çevresi hücrelerine göre nem oranı olan kremlere dikkat edilmeli.

Bir diğer yanılgı ise, yüz kremini göz çevresi kremi olarak kullanmaktır. Göz çevresinin derisi oldukça incedir. Kremi daha kolay emer. Yüz kremindeki besleyici değerler daha yüksektir. Göz çevresine yüz kremini uygulamak, göz çevresi derisine fazla yüklenmek anlamına geliyor. O sebeple bu ikisini birbirinden ayırt etmekte fayda var.

Birçok kişi göz çevresi kremini, morluk ve şişlikleri veya göz altı torbalarını gidermede kullanıp, onlardan kurtulmak amacındalar. Fakat bu kremler, erken yaşlarda kullanılırsa, kırışıkları engellerler veya kırışıkları daha geç yaşlara ertelerler. Morluklara veya göz altı torbalarını gidermede kullanılmamalıdırlar. 

Bir diğer yanlış bilinen nokta ise, göz kreminin nereye sürülmesi gerektiğidir. Birçok kişi doğru noktanın göz dış çizgisi olduğuna inanıyor. Halbuki göz kapakları daha erken yaşlanan bölgelerdir ve bu bölgelere de krem sürülmelidir. Göz dış çizgisiyle beraber, göz kapakları da ihmal edilmemelidir.

Son olarak değinmek istediğimiz nokta ise, her göz çevresi kreminin her yaştan insanlar tarafından kullanılmaması gerektiğidir. Göz çevresinin sorunu tespit edilmeli ve derinin ihtiyacına göre bir krem belirlenmelidir. Bu kremler hem yaşa, hem de derinin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.  Bu kriterlere uygun krem kullanmak yanlış uygulamaları engeller ve deriyi daha sağlıklı kılar.

Göz çevresi kremiyle ilgili bu ayrıntıları bilip, ona göre bir krem seçmek derinin kırışıklıklarını erteler ve size daha güzel bir yüz vaat eder. Göz kremini erken yaşta kullanmak ve cildinizi yakından tanımak sizi daha mutlu edecektir. 

Yazar: Yonca Topal

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar