EVDE PEELİNG YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

EVDE PEELİNG YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Daha önceki yazılarımızda evde peeling yapmanın doğal ve pratik yollarından söz etmiştik. Peki, evinizin konforunda kolayca uygulayacağınız bu peelingleri yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler neler?  Cildinizin zarar görmemesi ve peelingin sadece olumlu etkilerinden yararlanmak için bu listeye göz atmanızda fayda var.

  • Kür İçerisindeki Taneciklerin Boyutuna Dikkat Edin

Peelingi vücudunuzun hangi bölümüne uygularsanız uygulayın, peeling kürünün içerisindeki taneciklerin boyutuna dikkat edin. Çok iri tanecikli peeling kürleri, cildinizi tahriş edebilir hatta iz bırakabilir. Bu sebeple iri taneli kürlerden olabildiğince uzak durun. Aksi takdirde pırıl pırıl ve yenilenmiş bir cilt yerine bir anda, çiziklerle ve izlerle dolu bir cilde sahip olabilirsiniz. 

  • Peelingi Uygulamadan Önce Cildinizin Temiz Olduğundan Emin Olun

Evet, peelingi cildimizin temizlenmesi ve ölü derilerden kurtulması için yapıyoruz. Ancak peeling uygulamasından önce de cildinizin yüzeyinin temiz olması gerekiyor. Çünkü peelingin temel amacı, cildinizin alt tabakalarına kadar ulaşıp sizi tüm birikmiş kirden uzaklaştırmak. Ancak vücudunuzda veya yüzünüzde makyaj ya da yağlı krem gibi cilt yüzeyinizi dolduran maddeler mevcutsa, peelingin alt tabakalara etki etmesi oldukça güç olur. Bu sebeple uygulamaya başlamadan önce varsa tüm makyajınızı silmeli, bir şey yoksa dahi güzelce temiz suyla veyahut bir tonikle yıkamalısınız.

  • Peeling Yapacağınız Zamanı İyi Belirleyin

Peeling işlemi ile ölü derilerden kurtulduğunuzda, ortaya tertemiz ve yenilenmiş bir cilt çıkar. Ancak bu yeni tabaka eski halinize göre çok daha hassastır ve dış ortamlardan alacağı müdahalelere karşı savunmasızdır. Bu sebeple peeling yaptıktan sonra doğrudan güneş ışığına, soğuk havaya veyahut kirli atmosfere maruz kalmamaya çalışmanız iyi olacaktır. Pek çok uzman da bu nedenlerden dolayı peelingin akşam saatlerinde ve uykuya yakın bir zamanda yapılmasını önerir. Hatta peelingi uyguladığınız geceler, uyurken de dikkatli olmalı ve yüzünüzü yastığınızla çok fazla temas ettirmemeye özen göstermelisiniz, bizden söylemesi. 

  • Peelingi Cildinize Uygularken Zarif Olun

Tüm hazırlığınızı yapıp doğru zamanı belirledikten ve cildinizi iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra peeling uygulamasına gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz. Ancak ne kadar küçük tanecikli bir ürün seçmiş olursanız olun buna güvenerek cildinize sert davranmayın. Peeling kürü ile cildinizi ovalamaya başladığınızda olabildiğince hassas davranın ve dairesel hareketler yapın. Kürün tam olarak etkisini görmek için içerisindeki maddeleri cildinizin tam olarak emmesi gerekir fakat bunu cildinize sertçe masaj yaparak sağlayamazsınız, unutmayın. Ayrıca peeling uygulaması sıracında avuç içinizi kullanmak yerine sadece parmak uçlarınızla masaj yapmayı denerseniz çok daha etkili ve zararsız bir yolu seçmiş olursunuz. 

  • Peeling Sonrası Cildinize Gereken Özeni Gösterin

Bütün bir peeling uygulama sürecini başarıyla tamamlamakla da işiniz bitmiyor. Ortaya çıkan yeni ve savunmasız cildiniz için de bir şeyler yapmanız gerekli. Öncelikle peeling sonrası cildinizi tüm kürden ve ölü deriden arındırmak adına bolca ılık suyla yıkayın. Ardından oluşabilecek muhtemel kızarıklıklar için yüzünüzü çok da yağlı olmayan bir nemlendirici krem ile iyice nemlendirin. En önemlisi ve yapmakta en zorlanılan bir diğer uyarı ise peeling uyguladığınız bölgeyi ellememek. Peelingin nasıl bir etki yarattığını gözlemlemek için sürekli aynanın karşısına geçip peeling yaptığınız bölgelere dokunmayın. Çünkü bu tertemiz ve yeni cilt tabakanızın da eskisi gibi hemen kirlenmesine, yağlanmasına ve parlaklığını çok erken zamanda kaybetmesine neden olur. 

Yazar: Zeynep Çetin

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar