Oje Markaları

Oje Markaları

Neredeyse her kadın oje sürmeyi sever. Bin bir çeşit marka, renk ve tür içerisinden hangi ojeyi seçeceğimize ise çoğu zaman sadece rengine göre karar veririz. Ama bu ne kadar doğru? Ojenizi sildikten sonra tırnaklarınız sararıyorsa ya da kolayca kırılmaya meyilli bir hale geldiyse emin olun oje tercihinizi doğru yapmıyorsunuz. Eğer hem oje sürmeye devam etmek hem de tırnaklarınızın sağlığından olmak istemiyorsanız sadece rengine göre değil içerisindeki maddelere bakarak da kendiniz için en uygun olan ojeyi bulmalısınız. Zaten belli başlı sağlıklı markalar olduğu için bu konuda çok zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Aşağıdaki listede içeriklerine bakılarak diğer ojelere nispeten daha az zararlı olduğu belirlenmiş oje markalarını bulabilirsiniz.

  • Öncelikle Alacağınız Ojedeki Hangi Maddelerin Tırnaklarınıza Zarar Verdiğine Dikkat Edin

Eğer ojenin içindekiler kısmında formaldehit, toluren veya fitalat gibi isimler görüyorsanız ojeyi sakince yerine bırakın ve uzaklaşın. Bunlardan ikisi ya da hepsi varsa ise koşarak kaçmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu üç madde ojenin içine sizi düşündükleri için değil ojenin ticari değerini düşündükleri için konuluyor. Ojenin ömrünü uzatmak, daha parlak ya da daha dayanıklı gözükmesini sağlamak için koydukları bu maddeler insan sağlığına oldukça zararlı. Üstelik kanserojen etkileri olduğu da bilinmekte. 

  • Tırnaklarınızı ve Kendinizi Seviyorsanız Biraz Daha Fazla Para Vermekten Çekinmeyin

İçerisindeki zararlı maddelere değindikten sonra şimdi sıralayacağımız markaları dikkat etmeniz de iyi olacaktır. Çünkü bu markalar otoriteler tarafından “daha az zararlı” olarak değerlendirilmekte. Tek dezavantajlarıysa fiyatlarının diğer markalara oranla daha pahalı olması. Ama gerçekten sağlıklı tırnaklara sahip olmak istiyorsanız ödenemeyecek meblağlar değil, diyebiliriz.

  • Pastel: Hemen hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz Pastel marka ojeler ile tırnaklarınıza renk cümbüşü yaşatabilirsiniz. Üstelik fiyatı daha fazla zararı olduğu bilinen diğer markalarla yaklaşık olarak aynı miktarlarda. 

  • Sally Hansen: Fiyatı alışık olduğumuz markalara oranla biraz yüksek olan Sally Hansen, dünya çapında üne sahip bir marka. Elbette bu üne kolay ulaşmamış. Sally Hansen marka ojelerin içerisinde yukarıda saydığımız üç zararlı maddeden hiçbiri bulunmuyor.

  • Zoya: Türkiye’de bulması zor olan Zoya marka ojeleri, diğer markalardan ayıran en büyük özellikleri hamile kadınlar için uygun olmasıymış. Siz yine de bizden duyup uygulamış olmayın, biz onların yalancısıyız :) Hamileliğinizin keyfini oje sürmek yerine olabildiğince doğal bir yaşam sürerek çıkarın. Hamile olmayanlar için ise diğer ürünlere nazaran oldukça sağlıklı olduğunu ekleyelim. Fakat fiyatı biraz can sıkıcı olabilir. Yine de almak isterseniz online alışveriş sitelerinden kolayca ulaşabilirsiniz. 

  • Essie: genellikle pastel tonlardaki renkleriyle kadınlarda ilgi uyandırmayı başaran Essie, her geçen gün renk kataloğuna eklediği yepyeni renklerle bu başarısını sürdürüyor. YKM ve Boyner mağazalarında bulabileceğiniz bu ürün de tıpkı diğerleri gibi en sağlıklı ojeler listesinde başı çekenlerden. 

 

Kalıcı Oje Markaları

Sizler için kalıcı oje markaları hakkında bazı bilgileri yazının devamına derledik:

Shellac

Bu markanın ürünleri kolay kurumaktadır. Ojeleri 2 hafta boyunca dayanmakla birlikte düzenli kullanımda 100 gün içerisinde tırnaklardaki bozuklukları gidermektedir. Dünyanın hava ve su geçiren ilk ojesidir.

Cuccio

Cuccio marka ojeler tırnakta kesinlikle sararma yapmaz. 5 küçük adımda tırnağa kolayca uygulanır. UV tekniğinin uygulandığı tırnakta ortalama 2 veya 3 saniye içerisinde kurur. 20 gün boyunca tırnakta hiçbir şekilde bozulmadan kullanılabilir. Diğer oje markalarına göre daha önce bir yapısı vardır.

Gelish

Çok fazla renk çeşidi bulunan bir markadır. Ortalama 21 gün boyunca kalıcılığı devam etmektedir. Tırnağı sarartma, kullanım sırasında kesinlik tırnakta soyulma ve dökülme yapmaz.

Bu markaların dışında; Couture, Gellure, Nsi, Sally Hansen, Red Carpet, Gelis, Elveda, Rouge gibi markaların ojeleri de bulunmaktadır.

Kalıcı Oje Nedir Nasıl Kullanılır?

Uzun süre tırnaklarınızdaki ojeleri değiştirmiyorsanız kalıcı oje türleri tam da sizlere göre. Tırnakların uzadıkça ojelerin kötü bir görünüme sahip olması ya da ojeleri sürekli olarak yeniden sürmek sizlerin canını sıkabilir. Tırnaklar bir elin görünümünü çok büyük oranda değiştirebilir. Bu sebeple oje konusu hafife alınmamalıdır. Sektördeki pek çok oje firması kendi ojelerinin çok dayanıklı olduğunu iddia etmektedir. Ama kadınların her seferinde umutla aldıkları ojeler istedikleri gibi çıkmamaktadır. Hepsinin sonucunda sürülen ojelerin kısa bir süre sonra yenilenmesi gerekmektedir. Vaktiniz gün içerisinde az ise, ojeye de pek vakit ayıramayabilirsiniz. Bunların hepsini önlemenin ve ojelerin sürekli yenilenmesine gerek duyulmayan bir yöntem var.

Evet, doğru duydunuz. Bu sıkıntıların hepsinden kalıcı oje yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Bu yöntem genellikle sürekli aynı rengi kullanan bayanları memnun etmektedir. Bu yöntem sayesinde tırnaklarınıza 2 hafta boyunca tekrar oje sürmenize gerek kalmayacak. Tırnaklarınız için harcadığınız vakti diğer işlerinizde kullanabileceksiniz. Ve işin en önemli tarafı aynı rengi bulmak için uğraşmanıza gerek kalmayacak. Bu yöntemde UV tekniği kullanılmaktadır. UV tekniği sayesinde tırnaklarınıza sürülen ojeler anında kurur ve sizde ojelerinizin kurumasını beklemezsiniz. Elbette her güzellik yönteminin olumsuz kısımları da mevcut. Bu uygulamayı evde kendi başınıza yapamazsınız. Mutlaka güvendiğiniz bir kuaför veya güzellik merkezinden yardım almanız gerekmektedir. Çünkü bu işlemde kullanılacak en kaliteli malzemeler buralarda bulunmaktadır.

Kalıcı Oje Rengi Seçimi

Kalıcı oje yaptırılırken mutlaka kıyafetlerine uyumlu bir renk seçmelisiniz. Bunun için açık renkler tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple kadınlar arasında french çokça tercih edilmektedir. Eğer frenchinizin üstüne o gün kırmızı veya siyah sürmek isterseniz sürüp, akşama aseton ile çıkartabilirsiniz.

Bunun dışında diğer bir olumsuzluk yöne ise, ojelerinizi kendiniz süremediğiniz gibi kendiniz de çıkartamazsınız. Mutlaka bir güzellik salonunu ziyaret etmelisiniz. Bunun sebebi tırnaklarınızın 2 veya 3 hafta içinde uzamasıdır. Uzayan tırnaklar sebebiyle tırnaklarınızın aşağı kısımların boşluklar meydana gelecektir ve buralara tekrar oje sürülmesi gerekecektir. Bunun için güzellik merkezine gitmenizin sebebi ise kalıcı ojenin aseton gibi bir madde ile çıkmamasıdır. Uygulama için kullanılacak maddeler bu salonlarda bulunmaktadır. Bütün bu olumsuzlukların yanında en ufak bir ev işinde ojelerin soyulmaması ve çıkmaması sebebi ile birçok kadın tarafından kalıcı oje uygulaması tercih edilmektedir. Bununla birlikte tırnak yeme alışkanlığınız varsa artık buna da bir son verebilirsiniz.

Kalıcı oje uygulaması kesinlikle tırnaklarınızı deforme etmez. Ojelerin tırnakta kalıcı bir şekilde kalmasını sağlayan bir uygulamadır. Sizlere kalıcı oje nasıl çıkartılır bunun bilgisini vermek istiyoruz. Bu uygulama kuaförlerde ve güzellik salonlarında ortalama 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. İşlem sırasında hiçbir kimyasal madde kullanılmaz. Yaptıracağınız kalıcı oje fiyatları genellikle yapılan yerden yere göre değişkenlik göstermektedir. Kalıcı ojeler kendiliğinden kuruyamadığı için işlem sırasında mutlaka kurutucu UV ışınlarından yardım alınmalıdır. Bu yöntemde kullanılacak ojelerin zehir içeriğinin bulunmaması gerekmektedir. Bu yöntemde UV tekniği kullanıldığı için ojeler sürüldüğü anda kurur. Böylece kururken ojelerinizin bozulma olasılığı ortadan kalkar.

Kalıcı Oje Nasıl Sürülür ve Uygulanır?

Kalıcı ojenin uygulanma süresi çok kısadır. Kişinin mutlaka uygulamadan önce ellerine manikür yaptırması gerekmektedir. Aksi takdirde ojenin ete değdiği kısımda bozulmalar olabilir. Hazırlanan özel bir solüsyonun içerisinde tırnaklarınız tırnak yağı ile temizlenmektedir. Temizlendikten sonra sırası ile tırnaklarınıza base, oje ve top coat sürülmektedir. Bu aşamaların her birinden sonra tırnaklarını 2 dakika boyunca UV ışınının altında bekletilmektedir. En son uygulama bittikten sonra tırnaklarınıza cila sürülür. Tırnaklarınıza eğer açık bir renk oje sürdürdüyseniz kalıcı ojenin üstüne french yaptırabilirsiniz. Bu kesinlikle kalıcı ojenin formunu bozmayacaktır.

Kalıcı Oje Abdeste Engel Olur Mu?

Bu konu kadınları ikiye ayırmaktadır. Özellikle büyükler ojenin abdeste engel olduğunu söylemektedirler. Bunun en temel sebebi boyanın altında kalan tırnakların su ile temas etmemesi. Özellikle son zamanlarda bayanlar tarafından sıkça tercih edilen Shellac kalıcı oje sayesinde tırnakların su ve hava alması sağlanıyor. Diğer oje markaları arasında bir ilki yaşayan Shellac içerisinde DBP, Tolune ve Formaldhyde adında zararlı maddeleri içermez.

Kullanabileceğiniz Oje Markaları

-Pastel: Pastel diğer oje markaları arasında çok daha güvenilir ürünleri bulunmaktadır. Birçok yerde istediğiniz renk bulabilirsiniz. Çok geniş renk skalası bulunmaktadır. Sayfasında online alışveriş yapılabilir.

-China Glaze: Çin adı olması sizi endişelendirmesin. Ojeleri dayanıklı ve kalitelidir. Çeşitli renk skalası bulunmaktadır. Birçok mağazada satışı bulunuyor.

-Wet n Wild: Son zamanlarda Gratis’te satılmaya başlanan Wet n Wild içerisinde hiçbir zararlı madde bulunmuyor. Çok fazla renk çeşidi arasından sizde dilediğiniz rengi seçebilirsiniz.

-Zoya: Özellikle hamile kadınların güvenle tercih edebileceği bir oje markasıdır. Ortalama fiyatları 30 ila 35 TL arasında değişmektedir. Birçok renk çeşidi bulunmaktadır.

-O.P.I: Bu markanın içerisinde de hiçbir zararlı madde bulunmuyor. Fiyatları ortalama 40 TL civarındadır. Güvenle kullanabileceğiniz bir oje çeşididir.

-Essie: Oje konusunda diğer markaları geride bırakıp zirvede oturan bir markadır. Kaliteli ojeleri birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Güvenle kullanılan içerikleri sayesinde içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Satış fiyatı 30 TL’dir. TKM ve Boyner’den satın alabilirsiniz.

-Butter London: Çeşitli mağazalarda bulabileceğiniz bir üründür. İçerisinde zararlı hiçbir madde bulunmamaktadır. Özellikle ojenin kapağı birçok bayanı etkisi altına almaktadır. Sürümü oldukça kolaydır.

Tırnaklarınızı seviyor ve zarar görmesini istemiyorsanız seçtiğiniz ojelerin içeriğine dikkat etmelisiniz. Sırf ucuz diye bilinmeyen markaların ürünlerinden sakınmalısınız. Ojeleri satın alırken eğer koklama imkânınız varsa, ojeleri mutlaka koklayın. Çok keskin bir kokusu olduğunu sizde göreceksiniz.

Kalıcı Ojelerin Zararları Var Mıdır?

Tırnağa sürekli olarak kalıcı oje uygulamak doğru değildir. Aralıklarla tırnağınızı dinlendirmek tırnağınızın sağlığı açısından faydalı olacaktır. Daha önce kalıcı ojelerin aseton ile çıkmayacağından bahsetmiştik. Kalıcı ojelerinizin çıkartmak istiyorsanız güzellik merkezine gitmeniz yeterlidir. Özel solüsyonların içerisinde tırnaklarınız en fazla 10 dakika bekler ve uzman kişiler tarafından ojeleriniz çıkartılır. Bu tür ojeler normal ojelere göre daha az zararlıdır. Bunun sebebi tırnakların kırılmasını önleyerek uzamasını sağlar. Diğer bir sebebi ise kalıcı ojelerin içerisinde tırnağınızı havasız bırakıp enfeksiyon kapmasına neden olabilecek ürünlerin bulunmamasıdır.

Kalıcı makyaj gibi kalıcı oje de kimyasal bir yöntemdir ve sağlık açısından yüzde yüz yararlı olduğu söylenemez. Bu yüzden bilinçsiz bir şekilde tercih edilmemesi gerekmektedir.

 

Yazar: Zeynep Çetin

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar