Doğal Yöntemlerle Saç Uzatma Yolları

Doğal Yöntemlerle Saç Uzatma Yolları

Saçların uzama süreleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu sebepler genetik olabileceği gibi saçınıza uyguladığınız bakımla, beslenme düzeniyle, yetersiz vitamin alımıyla ilgili olabilir. Sık sık saç boyamak, aşırı ısıya maruz bırakmak da saçları yıpratır ve cansızlaştırır. Normal şartlarda saç ayda 0,5 santim ile 2,5 santim uzama gösterebilir. Ancak saçlarınız geç uzuyorsa dışarıdan müdahale ederek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken saçı besleyecek doğru ürünleri kullanmak.

Saçları beslemekte kullanılan en yaygın ürün doğal yağlardır. Şimdi saçınıza iyi gelebilecek yağlara ve faydalarına bir bakalım;

Argan Yağı

saç uzatma, argan yağı, saç bakımı

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu yağ saç derinizin kurumasından kaynaklanan saç dökülmelerini önler, saçı nemlendirir ve besler. Argan yağı düzenli kullanımda kırık saç uçlarını onarıp, saçlarınızı besleyerek uzamasına yardımcı olur.

Hint Yağı

İçeriğinde protein, e vitamini ve saça faydalı mineraller bulunan bu yağ saçın uzamasına, düzenli kullanımda saçın hacimlenmesine, saçların nemlenip yumuşamasına katkı sağlar. 

Hindistancevizi Yağı

Saçlara parlaklık kazandıran ve aynı zamanda uzatan bu yağ da son zamanlarda sıkça tüketilmekte. Özellikle soğuk kompres halinde bulunan Hindistancevizi yağı sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Susam Yağı

Saç derisindeki mikropları önleyici ve saçları nemlendirici etkisi bulunan susam yağı da saç derisini canlandırır ve saçın uzamasına yardımcı olur.

Tatlı Badem Yağı

İçeriğinde yüksek miktarda e vitamini içeren tatlı badem yağı hem saç hem cilt için iyileştirici özelliğiyle yarar sağlar. Saçı güçlendirir, korur ve kırık oluşumunu azaltır. Saçların beslenip uzamasına katkı sağlar.

Zeytinyağı

Hint yağı gibi içeriğinde e vitamini ve besleyici birçok madde bulunduran zeytinyağı saçlarınızın nemlenmesine katkı sağlar, saç tellerini korur ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

Bu doğal yağları ister karıştırarak isterseniz de tek tek kullanabilirsiniz. Saç bakımınızda, saçın beslenmesini sağlayan a,c,e vitaminleri ve b grubu vitaminleri içeren yağları tercih etmeli, bunları saç derinize masaj yaparak uygulamalısınız. Dilerseniz yatmadan önce sürüp başınızı bir havlu ile sarıp sabah uyandığınızda temizleyin. Dilerseniz de boş bir gününüzde 1-2 saat saçınızda bekletip yıkayın.

Yazar: Deniz Köseli

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar