DOĞAL ÜRÜNLERLE PEELİNG YAPMA

DOĞAL ÜRÜNLERLE PEELİNG YAPMA

Cildinizdeki hasar görmüş veyahut ölmüş hücrelerden kurtulmak için oldukça pratik bir yöntem olan peelingi, evinizin konforunda da rahatlıkla uygulayabilmeniz mümkün. Üstelik kolayca temin edebileceğiniz doğal ürünler sayesinde cildiniz, hazır ürünlerden alacağı zarara göre çok daha az zarar görecektir. İşte sizin için seçtiğimiz bazı peeling tarifleri:

  • Deniz Tuzu Peelingi

Uygulayacağınız bölgeye göre miktarlarını sizin ayarlamanız gerekeceğinden ölçü vermeden bahsedeceğim karışımdan. Bir miktar deniz tuzunu, yoğurdun içine dökün ve iyice karıştırın. Karışımın homojen bir hal aldığını görünce cildinize yaklaşık 5 dakika boyunca ovalayarak yedirin. Ardından ılık su ile durulayın. Duruladıktan sonra ise bu kez deniz tuzunu bir miktar balın içerisine koyun ve karıştırın. Deniz tuzunun bal ile iyice karıştığından emin olduktan sonra karışımı aynı şekilde cildinize uygulayın. Tüm işlem bittikten sonra cildinizi temiz ve ılık bir suyla durulayın.

Deniz tuzu iri taneli bir tuz çeşidi olduğu için bu tarifi yüz gibi hassas olan bölgelerinize uygulamaktan kaçınmalısınız. Yine de uygulamak istiyorsanız deniz tuzunu küçük parçalar olacak şekilde ufalayarak bu tarifi hassas bölgelerinize uygulamayı deneyebilirsiniz. 

  • Türk Kahvesi Telvesi Peelingi

Evde uygulayabileceğiniz ve sizi hiç yormayacak tariflerden biri hiç şüphesiz, Türk kahvesi  telvesi peelingidir. Evde kahvenizi yapıp afiyetle içtikten sonra kalan telveyi ziyan etmeyip yüzünüze peeling yapmayı denemelisiniz. Cildinize kahveyi hafifçe ovalayarak sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin ve ardından ılık su ile temizletin. Tüm yapmanız gereken bu. Bu peelingi 2 ya da 3 günde bir, düzenli olarak yaptığınızda 1 hafta içerisinde cildinizin ışıldamaya başladığını fark edebileceksiniz. Eğer kuru bir cildiniz varsa kahve telvesinin içerisine 1 çay kaşığı kadar doğal zeytinyağı koymayı da deneyebilirsiniz.

  • Limon Pellingi

1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım limonun suyunu karıştırarak elde edebileceğiniz bu peeling kürü sayesinde cildinizdeki ölü derilerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Evde hazırlaması oldukça kolay olan bu peeling tarifi, özellikle yağlı cilt tipine sahip olanlar için çok iyi bir kür. Çünkü limon içerisindeki asidik maddeler sayesinde yağlara karşı oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı oluyor.

  • Esmer Şeker Peelingi

1 yemek kaşığı esmer şekerin içerisine 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde Hindistan cevizi yağı koyup iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz çevreniz hariç cildinizin her yerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının yarattığı mucizelerden daha önceki yazılarımızda çokça bahsetmiştik. Bu peelingi uygulayarak da cildinizi bir yandan beslerken bir yandan ışıl ışıl parlattığına şahit olabilirsiniz. 

  • Turp Peelingi

2 tatlı kaşığı rendelenmiş turpun içerisine 2 tatlı kaşığı tuz ve zeytinyağı koyun ve kür homojen bir hale gelene kadar karıştırmaya devam edin. Ardınsan elde ettiğiniz karışımı en fazla 5 dakika olacak şekilde cildinize yavaş hareketlerle ovalayarak yedirin. 5 dakikanın sonunda ılık su ile kürü uyguladığınız bölgeyi durulayın. 

Yazar: Zeynep Çetin

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar