Cildinizi Kışa Hazırlayın!

Cildinizi Kışa Hazırlayın!

Ocak ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde, soğuk hava kendini göstermeye başladı. Kış aylarının sert soğuklarını hissettiğimiz bu günlerde değişen hava koşulları, kalorifer ve ısıtıcıların etkileriyle hemen hemen çoğumuzun cildi kuruma problemiyle karşılaşmaya başladı. Mevsimler değiştikçe cilt bakım rutinlerimizi değiştiriyoruz. Kullandığımız kremlerden yüz temizleme ürünlerine kadar hemen hemen her bakım ürünümüz farklı mevsimlere göre gruplandırılmış durumda. Bizler de her mevsim cildimizin neye ihtiyaç duyduğunu belirlemeli, doğru bakımı uygulayarak sağlıklı, canlı ve ışıltılı kalmasını sağlamalıyız.

Siz de kış aylarında cildinize uygulamanız gereken bakımı merak ediyor, bu mevsimi kuruluk problemiyle karşılaşmadan atlatmak istiyorsanız, cilt için kış bakım önerilerini birlikte inceleyelim.

Temizleme

Sağlıklı bir cilde giden yolun iyi bir temizleme alışkanlığından geçtiğini hepimiz biliyoruz. Cildimizi doğru temizlemek, özellikle kış gibi bir mevsimde cilt problemleriyle karşılaşmamak için oldukça önemli. Peki bu mevsimde diğer mevsimlerden farklı olarak nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kış demek, kuru cilde davetiye demek olduğundan sabun içeren temizleme ürünlerini hayatımızdan bir süreliğine çıkarmalı, losyonlarla cilt temizliğimizi sağlamalıyız. Aynı şekilde, alkol içeren tonikler de bu mevsimde cildimizin birçok problem yaşamasına yol açacak, özellikle kuru ciltlerin kaşıntı ve kızarıklık sorunları yaşamasına neden olacaktır.

Son olarak, cilt temizliği esnasında kullandığımız suyun sıcaklığı da dikkat etmemiz gerekenler arasında. Olması gerekenden yüksek derecede sıcaklıklar cildin kurumasına sebep olacağından özellikle yüzümüzü temizlerken ılık suyla başlamalı, soğuk suyla devam ederek kan dolaşımını hızlandırmalıyız. 

cilt bakımı, cilt temizleme, el ayak bakımı

Nemlendirme

Cildimizin erken yaşlanmasını önlemek; kırışıklardan uzak, sağlıklı bir cilde sahip olmak için nemlendirmenin önemi büyük. Asla atlamamamız gereken bu adım, kış aylarında daha da önem kazanıyor. Sıcak havalarda kullandığımız hafif nemlendiriciler soğuk havalarda yeterince etkili olamıyor. Nemlendirici kremlerimizi, maskelerimizi mevsimden mevsime değiştirmeli; soğuk havalarda yağ bazlı ve güçlü nemlendiriciler kullanmalıyız. Her ne kadar güneş yüzünü göstermiyor olsa da kullandığımız kremlerin SPF içermesine dikkat etmeli, besleyici özelliklerinin fazla olduğundan emin olmalıyız. Sadece güne başlarken nemlendirici kullanmak yerine yatmadan önce güçlü bir gece kremi kullanmak, kuru cilde sahipsek serumlarla nemlendirme aşamasını desteklemek cildimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Bakım

Cildimizi ne kadar doğru temizlesek ve kremlerle nemli kalmasına yardım etsek de sert hava koşulları, hava kirliliği gibi etmenler cildimizin sağlıklı kalmasını zorlaştırıyor. Bu durumda da yardımımıza maskeler ve doğal yağlar koşuyor. Cildinizin tipine göre belirleyeceğiniz maskeleri haftada en az bir kez uygulamak her mevsimde olduğu gibi bu mevsimde de oldukça önemli.

Sağlıklı bir cildin yolu sadece kremler ve bakımlardan geçmediğinden, beslenme düzenimize de özen göstermemiz, öğün atlama alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Omega-3 desteği almak, meyve ve sebze tüketimini arttırmak ve bütün bunların yanında bol su tüketimine dikkat etmek bizi kış mevsiminin zorlu şartlarına hazırlayacak, cildimizin ışıltısını korumamıza yardımcı olacaktır. 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar