Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar ve Maddeler

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar ve Maddeler

Cilt güzelliği, en önemli estetik temellerinden biridir. Her zaman en iyi estetiğin yerine sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt, sizi bir adım öne geçiren avantajlardan biri olacaktır. Estetik ve kimyasala çözümlerden önce, kişinin beslenme şekli ve yaşamsal alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekmektedir. Cildinizi korumak için bir sürü para dökmek yerine, önce kötü alışkanlıklar olarak nitelendirilen ve aşağıda sıraladığımız maddelerden vazgeçmeyi denemelisiniz. Hem cilde hem de vücuda kötü gelen alışkanlıkları bırakmak çok iyi olur. Cildinizi korumak için bir sürü para dökmek yerine önce kötü alışkanlıklar olarak nitelendirilen ve aşağıda sıraladığımız maddelerden vazgeçmeyi denemelisiniz. Hem cilde hem de vücuda kötü gelen alışkanlıkları bırakmak çok iyi olur.

Sigaranın Zararları:

Tüm vücudumuzun olduğu gibi cildimizinde en büyük düsmanlarından biri sigaradır. Sigaranın vücudumuz üzerindeki etkilerini bilmeyen yoktur. Sigara bilindiği üzere damarları daraltır ve dolaşımı engeller. Bu sebeple hücrelerin enerjisi düşerek savunmayı azaltır. Ayrıca bu hücreler yerine getirmesi gereken görevleri yerine getiremez. Yüzde kırışıkların oluşmasının en temel sebebi sigara kullanımıdır. Bunun sebebi sigaranın su atıcı etkileri olduğu belirlenmiştir. Sigara bu görev yapan hücrelerin su tutma özelliğini etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre sigara kullananların yüzdeki kırışıklarının, az kullananların veya hiç kullanmayanlara göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sigara ayrıca yüzde grimsi bir renk, dudak çizgilerinin artması, dişte sararma gibi bazı etki bırakmaktadır. Kişi sigarayı bıraktığında ilk olarak bu bölgedeki düzelmeler dikkat çekecektir. Sigaranın vücuttaki olumsuz dolaşımı en az 1 ay devam etmektedir. Bu sebeple yapılacak cerrahi müdahalelerde kişinin en az 1 ay sigarayı bırakması gerekmektedir. Bırakmaması halinde operasyon halinde olumsuzluklar veya iyileşme süresinde gecikmekler yaşanacaktır.

Alkolün Zararları:

Keyif için alınan alkol tamam ama sürekli alkol almak cildinizi yaşlandırır. Alkolün insan vücuduna zararları hakkında belki bir fikriniz bulunmayabilir. Arada bir çtiğiniz birkaç kadehin ne gibi zararları olduğunu sorabilirsiniz. Alkol vücuda girdiği and sizdeki bütün nemi alarak vücudunuza su girmesini engelliyor. Buna tıpta kısaca dehidrasyo deniyor. Ve vücut susuz kalınca, ihtiyacı olan nemi alamayınca yüzde kırışıklık başlıyor. Derimiz düzenli olarak kendini yeniliyor. Bunu da yiyeceklerden aldığımız A vitamini ile sağlıyor. Alkol, A vitamini ile hiç anlaşmayarak onun etkisini zayıflatıyor. Ve deri bir süre sonra kendi yenileyemiyor. Alkol aynı zamanda kişinin yağlı ve tuzlu besinleri daha çok tüketmesine sebep oluyor. Bu da vücutta ve yüzde sivilce artışına neden oluyor. Bunları önlemek için alkol tükettikten sonra bolca su tüketip en azından vücudun ihtiyacı olan nemi ona geri vermelisiniz. Yaz ayında güneşin altında susuzluğu alkol ile gidermemekte yarar var.  

Yanlış Ürün Kullanmanın Zararları:

Cilt tipinizi çok iyi bilmeli ve uzmanlara danışarak ürünler kullanmalısınız. Elbette cildinize değer verip, düzenli olarak bakımını yaptırıyorsunuz. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken tek şey cildinize uygun doğru ürünü kullanmak. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre cildinizi şuan da temizleyen en etkili ürün beyaz sabun. Çünkü piyasada bulunan ürünlerin hiçbiri sabun kadar cildi derinlemesine temizlememektedir. Halk tarafından yanlış bilinen bir uygulama ise, cildi her gün temizlemek o kadar da gerekli değil algısıdır. Uzmanların söylediğine göre her gün cilt temizliği yapmak, düzenli olarak yapılan egzersize benzer. Eğer cilt temizliğinden en kısa sürede olumlu sonuç almak istiyorsanız mutlaka her gün düzenli olarak cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı yapmalısınız. Mevsim geçişlerinde uzman doktorlara başvurarak cildiniz için uygun ürünleri öğrenebilir, bakımınızı o yönde değiştirebilirsiniz. Kendi kafanıza göre ürün seçmek veya değiştirmek cildinize kalıcı olarak hasar verebilir.

Yüzününüzü Sert Temizlemek:

Cilde sert davranmak ve çok fazla peeling uygulamak cildi tahriş eder. Yüzünüzü temizlerken sert ürünlerden uzak durun. Çünkü bu sert ürünler cildinizin yumuşaklığını zedeleyerek kalıcı olarak hasar verebilir. Aynı zamanda gözle görülmeyecek şekilde cildinizi tahriş edebilir. Bunun için uzmanınıza danışarak yumuşak ve doğal içerikli olarak ürünleri tercih edin. Cildinizi temizlerken bir balonu temizlediğinizi düşünün balona sert davrandığınız zaman patlayacak veya çizilecektir. Aynı şekilde de cildinizi temizlerken çok nazik ve yumuşak davranmalısınız. Bunun yanında da cilt tipinize uygun olarak ürünler seçmelisiniz. Elbette cildinize bakım yapacaksınız. Ama her gün cilde bakım yapmak size yarardan çok zarar getirecektir. Çünkü cildinde sizin de bildiğiniz gibi yağlanmaya ve kirlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için her gün temizlemek yerine 3 günde bir cilt bakımı yapmak cildiniz için daha yararlı olacaktır. Ayriyeten küçük bir tüyo vermek gerekirse, cildinize doğru ürünü uyguladıktan sonra mutlaka sade soda ile cildinizi nazikçe durulayın. Cildinizin anında parladığını fark edeceksiniz.

Cildi Yıkamadan Uyumak ve Makyajı Temizlemeden Yatmanın Zararları

Cildi yıkamadan uyumak cildinizde sivilce oluşmasına neden olur.Birçok kişinin ihmal ettiği bir konudur. Özellikle gece yatmadan makyajını çıkarmadan uyumak cilde çok büyük zararlar vermektedir. Gece yıkanmadan yatılan bir yüzün gözeneklerini tıkar ve genişlemesine sebep olursunuz. Bunu önlemek için gece yatmadan önce mutlaka cildinizde bulunan makyaj malzemelerini çıkartarak yüzünüzü temiz su ile yıkamalısını. Makyaj ile uyumak cildi tahriş ederek enfeksiyonu ortaya çıkartır. Aynı zamanda gözde arpacık gibi rahatsızlarında oluşumuna davetiye çıkartır. Yüzünü yıkarken de çok fazla sıcak su kullanmamaya özen gösteriniz. Sıcak su ciltteki kuruluğu arttıracak ve yüzünüzdeki gözenekleri genişletecektir. Buradan cildinize çok fazla kir ve toz birikecektir. Bunu önlemek için mümkün olduğu kadar kış aylarında bile yüzünüzü soğuk su ile yıkmaya özen gösteriniz. Soğuk su cildinizi gergin yapar ve gözeneklerinizi küçültür. Duştayken de mümkün olduğu kadar soğuk veya ılık su kullanınız.

Blinçsiz Bronzlaşmanın Zararları:

Güneşin altında saatlerce yatmak hem cildinizi tahrip eder hem de yaşlandırır. Yaz aylarında tabiki bütün kadınlar bronzlaşmak ister. Bronzlaşmak aslında derinin hasar görmesi demektir. Güneşlenmenin yarardan çok zararı mevcuttur. Kişinin derisinin yaşlanmasının en temel nedeni güneştir. Yaz aylarında aslında kalın ve koyu renkli kıyafetler giymek gereklidir. Çünkü yanan bir derinin esnekliği kaybolabilir, kalınlaşabilir ve kabalaşabilir. Ayriyeten bütün cilt kanserlerinin temelinde ise bronzlaşmak yatmaktadır. Sadece kişi güneşlenirken değil, güneşin olduğu bütün alanlarda korunmak gereklidir. Kişi güneşlendiği zaman normal süreden daha hızlı bir şekilde yaşlanır. Sadece güneşlenmek değil, solaryum da çok zararlıdır. Solaryumda kişinin derisine UV ışınları direkt olarak temas ettiği için cilt kanserine yakalanma ihtimali daha fazla olmaktadır. Bronzlaşırken mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerden kullanılması gerekmektedir. Özellikle öğlen vakti saat 11.00 ve 15.00 arasında dışarıya çıkılmaması gerekir. Eğer çıkılması gerekiyorsa koruyucu önlemler alarak mutlaka su tüketmeliyiz.

Sivilceleri Sıkmanın ve Sivilcelerle Oynamanın Zararları:

Sivilcelerinizi sıktığınızda içindeki bakteriler yayılır ve bu da sivilcelerinizi azaltmak yerine arttırır. Birçok kişi sivilcelere tahammül edemediği için onları sıkmaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. İstenmeyen bu sivilcelerin sıkılması ciltte kalıcı olarak hasarlara neden olabilmektedir. Cilt altında yağ oranının fazla olmasıyla kıl köklerinin tıkanması ve bunun sonucunda iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Sivilceler özellikle ergenlik döneminde olan gençlerin çok sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Yüz güzelliğine önem veren bütün herkes sivilcelerinden kurtulmak için çeşitli yöntemler aramaktadır. Doğal yöntemler ile istemediğiniz bu sivilcelerden kurtulabilir ve kalıcı izlerin önüne geçebilirsiniz. Sivilcenin tedavisi zahmetli ve sabır isteyen bir işlemdir. Kişi sivilceyi sıktığında ya iltihabı vücuda yayar ya da sivilcenin bulunduğu alanda çukurlar oluşturabilir. Sivilcenin oluşumunu önlemek istiyorsanız mutlaka cilt temizliğine ve bakımına özen göstermelisiniz.

Fazla Kişisel Bakım Ürünü Kullanmak:

Ürünleri fazla kullanmak cildinizi güzelleştirmek yerine kötüleştirebilir.  Cildinizin temizliği ve bakımı için birden fazla ürün kullanmak sanılanın aksine yanlış bir uygulamadır. Cilt için fazla ürün kullanmak cildin yağ dengesini bozar ve cildin olan doğal yapısını bozar. Cildiniz için her gün ürün kullanmak yerine, doğru ürünleri gün aşırı olarak uygulamaya özen gösteriniz. Ayrıca ürünleri kullanırken ovma gerektirmeyen jelleri tercih etmelisiniz. Kullandığınız ürünleri sürekli olarak değiştirmeyiniz. Unutmayın ki cildiniz bir deneme tahtası değildir. Mevsimle göre ürün değişikliği yapabilirsiniz. Ama mevsim değişikliğine göre kullandığınız ürünleri arttıramazsınız. Bu durum cildinizi güzelleştirmek yerine daha kötü bir hale getirebilir.

 

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar