Boyadan Zarar Gören Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri

Boyadan Zarar Gören Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri

Boya elbette ki her zaman ilk kullanıldığındaki hâlde kalmayacaktır. Bir süre sonra saçınızımahvedecek ve tiftik tiftik bir görünüme sokacaktır saçlarınızı. Bunun için sakın canınızısıkmayın. Elbette aynaya bakında canınız sıkılacak! Ama biz sizler için saçlarınızı kurtarmayayönelik bazı bakım önerilerini ve saç bakım ürünleri hakkında bazı bilgiler derledik:Tahmin ediyoruz ki saçlarınızı boya ile kavuşmadan önce çok daha iyi bir hâlde idi. Saçlarınızboyadıktan sonra sert ve kuru bir halde ise boya saçlarınıza çok fazla zarar vermiş demektir.Peki, bu saçlarınız için evde neler yapabilirsiniz? Biliyoruz ki pek çok kadın bu konuda neyapacağını bilmeden birçok yöntem deniyor.Hint Yağı, argan yağı ya da zeytinyağı gibi birçok bitkisel yağ gibi farklı malzemelerkullanılarak saçların daha sağlıklı olması ve boyanın zarar verici etkisinden sıyrılması mümkünolur.

Boyalı Saçlar Nasıl Kurtarılır?

Öncelikle hemen soluğu kuaförde almamaya özen gösterin. Çiviyi çivi söker hesabı herzaman tutmayabilir. Saçlar sürekli olarak kimyasal işleme maruz kaldığımda durumgöründüğünden çok daha kötü olabilir. Eğer saçlarınızı boyatmadan duramıyorsanız mutlakaorganik boyalardan tercih etmelisiniz.

Saçlarınızı doğal halinde kullanmaya çalışın. Maşa ve fön gibi yüksek ısılı işlemlerden dolayıyıpranmış olan saçlarınız daha fazla yıpranabilir. Saçlarınızın sağlığı için bu tür işlemlerden birsüre uzak durmalısınız.

Saçlarınızı düzen olarak kestirin. Kırıkları temizlenen saçlar daha sağlıklı ve gür olarak uzar.Sakın saçlarım kısalacak diye saçlarını kestirmezlik yapmayın. Unutmayın ki, saçlarınızın köküsizde. Kestirilen saçların sağlıklı kısımları daha hızlı ve gür uzar. Bu kötü görünümdenkurtulana kadar saçlarınızı düzenli olarak kestirin.

Bu kadar işlemden sonra şimdi sıra bakım kremlerinde. Saçlarınızın uzun süre maruz kaldığıkötü görünümden kurtarmalı ve kaybettiği nemi saçlarınıza geri kazandırmalısınız. İlk olarakbu işe saçınız için kullanacağınız şampuandan başlayın. Original Shampoo ve Original HairConditioner olan ürünü kullanın. Aynı şekilde Marrakesh’in nemlendirici saç kremi ürününükullanın. Bu şampuan ve saç kremi saçlarınızı güçlendirir, nemlendirir ve parlaklık kazandırır.

Saçların, özellikle yıpranmış saçların ihtiyacı olan ilk şey nemdir. Nemi saçta tutmak içinmümkün olduğu kadar her banyodan sonra saç kremi kullanın. Saçınızda nemi tutmayaçalışın bunu sadece şamğuan ve saç kremi ile yapamıyorsanız haftalık olarak saçmaskelerinden yararlanabilirsiniz. Saç kremlerini şampuandan sonra kullanın, saçta 5 dakikabeklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Daha öncede belirtmiştik. Bütün bu işlemler bir işe yaramadıysa haftada 2 defa saçlarınızaevde yapılan doğal maskeleri uygulayın. Maskeler saçlarınızı derinlemesine besler ve ihtiyacıolan nemi saçlarınıza geri kazandırır. Evde maske hazırlayamıyorsanız sizlere Marrakesh’inMiracle Masque adlı saç maskesini öneriyoruz. İçerisinde bulunan argan yağı sayesindesaçınız elastik özelliğini yeniden kazanacak. Ve saçlarınız yeniden hayat bulacaktır.

Saçlarınız için bir diğer saç bakım maskesi olarak Shiseido Hair Care Intensive Treatment HairMask’ı öneriyoruz. İçerisinde bulunan özel bitkiler sayesinde saçlarınız duştan sonra dahakolay açılacak ve dolanmadan taranacaktır. Bu sayede saçlarınızı yıpranmadankullanabileceksiniz.

Buraya kadar banyo sırasında yapabileceğiniz işlemleri ve ürünleri söyledik. Şimdi de banyosonrası yapabileceğiniz bakımlardan bahsetmek istiyoruz. Banyodan sonra kullanılan saçbakım yağları saçlarınız üzerinde hızlı bir etki gösterir. Aynı zamanda saçlarınızı ipeksi biryumuşaklığa kavuşturur. Saç bakım yağı, saçı yıpranmış olanların kullanacağı ilk üründür.Boyadan dolayı yıpranmış ve kuru saçlar için sizlere Marrakesh Let It Shine’nin argan yağlı saçbakım yağını öneriyoruz. Kullandığınız andan itibaren saçlarınızdaki parlaklığın ve ferahlığınfarkına varacaksınız. Saçlarınıza son bir dokunuş olarak tercih edebilirsiniz. Mükemmelparlaklık etkisi sayesinde bulunduğunuz ortamda saçlarınız ile dikkatleri üzerinizeçekeceksiniz. Banyodan sonra uygulanan saç bakım yağlarını haftada 1 defauygulayabilirsiniz.

Durulanmayan saç bakım kremleri genellikle nemli saçlara uygulanır ve adı üzerindedurulama gerektirmez. Saçları zor açılan kimseler tarafından tercih edilir. Bu konuda sizlereMarrakesh X’in durulanmayan bakım kremini öneriyoruz. Saçlarınızı korumak, kontrol altınaalmak ve anında nemine kavuşsun istiyorsanız bu kremi tercih edebilirsiniz. Elektriklenmeninönüne geçerek saçlarını onarır ve saçlarınızın kırılmasını engeller. Boyalı saçlarda ise saçrengini korur.

Saçınızı pürüzsüzleştirmek ve onarmak istiyorsanız sizlere Marrakesh Endz’in saç bakımkremini öneriyoruz. Saçlarınızda oluşacak hasarları önleyerek saçlarınızı koruma altına alır.Saçın yapısını daha belirgin hale getirdiği için bu ürünün kullanıcı sayısı çoktur.

Yıpranmış Saçlar İçin Evde Yapılan Saç Maskeleri

Boyadan dolayı yıpranan saçlarınız için sizlere evde yapılan saç bakım maskeleri hakkında bazı derlemeler yaptık. Saçlarınıza evde doğal güzelliğini kazandırmak için kullanabileceğiniz tek ürün zeytinyağı. Bilindiği gibi zeytinyağı hemen hemen her evde bulunan bir üründür çoğu kimse saçlara pekiyi geldiğini bilmez.

1.Maske

750 gram yeşil ceviz kabuğu ve yaprağı

1,5 litre su

Elma sirkesi

Ceviz kabuğunu suyun içerisinde 15 dakika boyunca kaynatıyoruz. Su yarıya indikten sonra karışımı süzün ve ayrı bir suda elma sirkesini karıştırarak karışımın içerisinde dökün. Saçlarınızı normal şampuan ile yıkadıktan sonra hazırlanan bu su ile durulayın. 15 dakika bekledikten sonra normal su ile saçlarınızı arındırabilirsiniz.

2.Maske

Yumurta

Hindistan cevizi yağı

Yumurta bilindiği gibi saçlara çok iyi gelen bir besindir. Ama çoğu kimse kokusundan dolayı yumurtayı pek tercih etmek istemiyor. Bu çok yanlış bir düşüncedir. İlk olarak yumurtayı 5 kaşık Hindistan cevizi yağı ile bir kap içerisinde tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Temiz saçı eşik miktarda ayırarak saç kökünden uçlara doğru sürünüz. Ve masaj yaparak karışımı iyice saçlarınızı yediriniz. 30 dakika boyunca saçlarınızı bu şekilde beklettikten sonra şampuanınız ile saçlarınızı yıkayınız. Hindistan cevizi yağı saçlarınızda kızarıklık veya alerjiye neden olmuyorsa bu karışımı her gün kullanabilirsiniz.

3.Maske

Alo Vera jeli

Bitkisel Gliserin

Avokado yağı

Saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız bu maskeyi kesinlikle denemelisiniz. Bütün malzemeyi bir kap içerisinde tahta kaşık yardımı ile karıştırın. İlk olarak saç diplerinize daha sonra da saç uçlarınıza karışımı masaj yaparak iyice yedirin. Yaklaşık olarak saçlarınızı bu şekilde 30 dakika bekletin. Ve nemlendirici bir şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Maskeyi günlük olarak kullanabilirsiniz.

4.Maske

Biberiye

Zeytinyağı

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması sağlayan en etkilisi ürün daha da önce söylediğimiz gibi zeytinyağıdır. Biberiyede bilindiği gibi saç uçlarını onarıcı bir etkiye sahiptir. İki malzemeyi derin bir kap içerisinde karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak iyice uygulayın. Karışımı saçlarınıza iyice yedirdiğinizden emin olun. Zeytinyağı sizi rahatsız ediyorsa badem yağı kullanabilirsiniz. Maskeyi saçınıza uyguladıktan sonra nemlendirici bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Karışım saç kökünüzü uyararak daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Zeytinyağı da saçlarınızı nemlendirir.

5.Maske

Mayonez Kürü

Bu maske belki diğer maskeler arasında en pratik olanıdır. Bu maske için aslında evde hazırlamış olduğunuz mayonezi kullanmanızı öneriyoruz. Nemli saçınızı bölümlere ayırarak mayonezi saçınıza uygulayın. Saçlarınızı ortalama yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Mayonez kokusu sizi rahatsız ediyorsa saçınızı yıkarken saçınızı kokulu şampuan ile de yıkayabilirsiniz. Ilık su ile yıkadığınız saçlarınızın daha pırıl pırıl ve güçlendiğini fark edeceksiniz.

Saçlarınızı mümkün olduğu kadar soğuk su ile yıkamaya çalışın. Çünkü sıcak su saç diplerinizi kurutur ve daha hızlı bir şekilde yağlanmasına sebep olur.

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar