Yeni Makyaj Trendi: Blush Draping

Yeni Makyaj Trendi: Blush Draping

Her geçen gün yeni bir makyaj trendiyle karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve hala kullanılan kontur uygulamasından sonra yeni bir akım olan strobingi görmüştük yüzlerde. Kontür uygulamasındaki asıl amaç yüzün ön plana çıkarmak istediğimiz noktalarını daha yükseltmek ve belirginleştirmekti. Strobing de ise yüzün yüksek noktalarını ve öne çıkarmak istediğimiz yerleri aydınlatıyor, canlı ve ışıl ışıl bir yüz makyajına sahip oluyorduk.

Tüm bunların yanında blush draping trendinin de bir farkı yok aslında. Yalnızca uygulamada kullanılan ürün farklı. Kontur uygulamasında kontur paletleri ve bronzerlar kullanılırken, strobing de ise aydınlatıcı paletleri ve likit aydınlatıcılar kullanılıyordu. Yeni trendimizde kullanılan ürünse adından da anlaşıldığı gibi ‘blush’ yani allık.

Bu uygulama aslında yeni değil. 70’li yıllarda ünlü aktristlerin yüzlerinden sıkça görülüyordu. Yanaklar abartılı şekilde allıklı, elmacık kemiği boyunca yoğun uygulanmış bir haldeydi. İşte şimdilerde adı ‘’blush draping’’ olarak geri döndü. 

Yüzünüzü boyutlandırmak için kullanılan renkleri şimdiye kadar bronz ve kahveler olarak bilirdik. Ancak bu renklere allıklarla beraber pembeler ve şeftalili renkleri de katıldı. Bu şekilde klasik kontur uygulamasının yerini daha renkli bir görünüm aldı.

Blush Draping Uygulaması

Peki, blush draping uygulaması için hangi ürünler gerekir ve nasıl uygulanır?

İhtiyacınız olan tek şey bir allık ve kesik uçlu fırça ya da allık fırçası. Renk seçimi ise tamamen size kalmış. Pembe ve şeftali renklerinin yanında kırmızı rengini de tercih edebilirsiniz. Ancak kırmızı rengi kullanmak biraz riskli ve komik gösterici olabilir.

blush draping, makyaj trendi, makyaj

Allık fırçasını allığa yalnızca dokundurarak elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayın. Aşamalı olarak allığı arttırmanızda yarar var. Çünkü günlük kullanımda yoğun allık görünümü göze çokta hitap etmiyor. Görüntü istediğiniz hale geldiğinde fırçanızda kalan ürünü burun ucunuza çenenize ve şakaklarınıza hafifçe geçmeniz yeterli. İşte draping uygulaması bu kadar kolay.

Bu uygulamada en dikkat edilmesi gereken noktaysa makyajın geri kalanının abartısız olması. Yani göz makyajınız ve dudaklarınız canlı ve aşırı renklerde olmamalı. Farınızda nude renkleri ve açık toprak renklerini kullanabilirsiniz. Dudaklarınızda ise yine nude renkleri tercih etmeli çok pembe, şeftali ve kırmızı renklerden kaçınmalısınız.

Yazar: Deniz Köseli

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar