Bitkisel Yollarla Sağlıklı Uzayan Saçlar

Bitkisel Yollarla Sağlıklı Uzayan Saçlar

Baharın kapıda olduğu şu günlerde özellikle at kuyruğu ve iri dalgalı saçlar moda. Ancak bu modayı yakalamak için uzun saçlara sahip olmak gerekiyor. Ne kadar uzun saçlarımız varsa farklı modeller deneme konusunda o kadar özgür oluyoruz. Saçlarınızın hızla beslenip uzamasını istiyorsanız, bazı doğal karışımları kullanarak sonuç almanız mümkün. Farklı saç maskelerini saçınızın daha çabuk uzamasına katkıda bulunabilmeniz için paylaşıyoruz.

  • Bir yemek kaşığı lavantayı iki su bardağı kaynar suda demliyoruz. Soğuduktan sonra duşta saçımızı durularken bunu kullanıyoruz. Haftada iki kez yapılması gerekmektedir. Uzamakla kalmayacak saçlarınız banyo sonrası mis gibi kokacak.
  • Bir tane turp alıp rendeledikten sonra kaynatıyoruz. Sonra suyunu süzerek, bu suyla yumurtayı çırpıp saçlarımıza sürüyoruz Saçlarımızı havlu ile kapatıp iki saat beklettikten sonra duruluyoruz.
  • Bir yemek kaşığı çam terebentini yağı ve bir yemek kaşığı badem yağını şampuanımıza karıştırıyoruz. Bununla yıkanmayı alışkanlık haline getiriyoruz.
  • Gece saç diplerimize zeytinyağı sürüp, saçımızı havlu ile kapatıyoruz. Bu şekilde uyuduktan sonra sabah duruluyoruz. Bu işlemi belli bir sıklıkta tekrarladığınızda hem saçlarınız sağlıkla ışıldayacak hem de beslenerek daha hızlı uzayacaktır.
  • Haşlanmış bir adet patatesin suyunda bir yemek kaşığı balı karıştırarak eritin. Sonra bir yumurta ile bu suyu çırpın ve saçlarınızı bununla yıkayın.
  • Saçlarınızı duştan çıkmadan evvel elma sirkesi katılmış su ile durulayın, bu saçınızın kepeklenmesini önlediği kadar uzamasını da sağlayacaktır.
  • Eğer dışarı çıkmayacağınız bir gün saçlarınıza bakım uygulayacaksanız, saçlarınızı suda haşlanan soğanın suyuyla durulayabilirsiniz, bu da etkilidir.
  • Kekik yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağını bir kapta karıştırıp ılıttıktan sonra saçlarınızı sürün ve başınıza havluyu sarın. Birkaç saat bu vaziyette bekledikten sonra saçlarınızı durulayın.
  • Saçlarınıza uyguladığınız doğal karışımlar kadar,  nasıl beslendiğiniz de saçlarınızın uzamasını etkiliyor. Saçınızın sağlıklı olmasını, uzamasını sağlamak için yeterli miktarda protein tükettiğiniz dengeli bir beslenme programına uyuyor olmalısınız. Yumurta, tahıl, yoğurt yemek ve günde en az iki litre su içmek de saçların uzamasına fazlasıyla yardımcı olmaktadır. 

Sağlıklı ve uzun saçlara ulaşmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Ayrıca saçlarımıza dışarıdan destek vermek için bitkisel yağları kullanabiliriz. Doğal yöntemlerle saç uzatma yazımızı okuyarak saç için hangi bitkisel yağ kullanılabilir detaylıca öğrenebilirsiniz. 

Yazar: Aramakas Team | Güzellik ve Kişisel Bakım Editörleri

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar