Limon ile Tırnaklara Bakım Yapın

Limon ile Tırnaklara Bakım Yapın

Tırnaklarımıza oje sürmeyi çok seviyoruz. Çünkü güzel göründüğünü düşünüyoruz. Gerçekten de öyle tırnaklar daha bakımlı ve güzel görünüyorlar oje sürüldüğünde. Fakat ojeler tırnaklarımızda çok kaldığı zaman tırnaklar zarar görüyor. Bu yüzden ojeleri tırnakta çok bekletmemek gerekli. Temizleyip yeniden sürülmelidir.

Yıpranan ve yorulan ellerin de bakıma ihtiyacı vardır ve bunu sağlamak için oldukça basit yöntemler kullanabilirsiniz.  Bu süre zarfında belki tırnaklarda zayıflıklar söz konusu olabilir. Biz de size limonun tırnaklara iyi geldiğini söylemek istiyoruz.

Bilindiği üzere tırnakların makyajı ojedir. Renk renk, desen desen sürülen ojeler, tırnakların bakımlı ve güzel görünmesini sağlasa da fazla kaldığında tırnağı yıpratır ve sarartır. Bunun için yapılması gereken ojenin temizlenip yeniden sürülmesi olsa da bir takım tırnak bakımları yapmanız gerekmektedir. Evde yapabileceğiniz tırnak bakımlarını sizler için derledik.

Limonun tırnaklarda sertleştirici bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ama bunu dermatolojik bir rahatsızlığınız olmadığını farz ederek söylüyoruz. Tırnak rahatsızlığınız varsa bir dermatoloji uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Sabah ve akşamları tırnaklarınızı küçük birer limon parçası ile ovup ılık su ile ellerinizi durulayın. Bu işlemden sonra tatlı badem yağı ile tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi ovun ve badem yağını etlerin çekmesini biraz bekleyip ellerinizi tekrar yıkayın. Daha sonra nemlendirici ile ellerinizi nemlendirin ve el ve tırnak bakımınız tamamlandı. Badem yağını kullanmanızın sebebi ise badem yağının tırnağı beslemesi ve tırnağın elastikiyetini korumasında yardımcıdır. Bu yüzden bu yağ da önemlidir.

Manikür ve pedikür aletlerinin kişisel olması çok önemlidir. Gittiğiniz yerden kullanıyorsanız, arınmış olduğundan mutlaka emin olun. Temizlik bu konuda çok önemlidir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi ojelerinizi iki günde bir yenilemeniz faydalıdır. Çünkü tırnaklarınızda renk değişimi olursa çirkin bir görünüme kavuşur ve bu da sizi rahatsız eder. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için tırnaklarınızın hava almasına izin vermelisiniz.

Limonlu Tırnak Bakımı Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Bakım mucizelerinin başında gelen limonun tırnaklara da oldukça faydası vardır. Düzenli limon uygulaması tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olmasının yanında rengini de beyazlatacaktır.

      Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Yarım limonun suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Taze sıktığınız yarım limon suyunun içine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı dökerek iyice karıştırınız. Limon ve zeytinyağlı karışımın içine parmaklarınızı sokarak yaklaşık 15 dakika bekletiniz. Bu işlemin ardından tırnaklarınız yumuşak ve daha sağlıklı bir parlaklığa kavuşacaktır.

Badem Yağlı Tırnak Kürü Nasıl Yapılır?

      Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu (taze sıkılmış olması tercih edilir)
  • Poşet eldiven 

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Badem yağı, zeytinyağı ve limon suyunu bir kapta karıştırınız. Birkaç dakika beklettiğiniz karışımı çubuklu bir pamukla veya elinizle tırnaklarınıza yavaş yavaş masaj yaparak uygulayınız. Ardından ellerinize eldivenlerinizi giyip uyuyunuz. Uyandığınızda hem elleriniz hem de tırnaklarınız bebek gibi sağlıklı bir hale kavuşacaktır.

Elma Sirkesinin Tırnaklara Etkisi

Yeteceğini düşündüğünüz elma sirkesini bir kaba koyunuz. Yumuşak bir sabun ile yıkadığınız tırnaklarınızı sirkeli suyun içerisinde 5-6 dakika bekletiniz. Ardından ılık ile yıkabilirsiniz. Bu yöntemin düzenli yapıldığı takdirde tırnakları uzattığı bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Tırnaklara Etkisi

      Malzemeler

  • Çeyrek çay bardağı Hindistan cevizi yağı
  • Çeyrek çay bardağı bal
  • 4 damla biberiye yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Hindistan cevizi yağını, balı ve biberiye yağını bir kap içerisinde iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışı mikrodalga fırında 20 saniye ışıntınız. Mikrodalga fırınınız yok ise sıcak su içerisinde erimesini sağlayabilirsiniz. Karışımı tırnaklarınızın üzerinde kalacak şekilde 15 dakika bekletiniz. Haftada bir veya iki kere uygulanması tavsiye edilen bu kür tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. İhtiyacı olan nemi Hindistan cevizi yağından alan tırnaklarınızın çevresindeki etleri beslerken şeytan tırnaklarını da tedavi ederek çıkmasını önler.

Vitaminsiz Kalan Tırnaklarınızın Kurtarıcısı Portakal Kürü

Portakal suyunu bir kaba boşaltarak içerinde 10 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Portakal suyu içerdiği zengin C vitamini sayesinde kemik, kıkırdak, lifleri beslediğinden tırnakların sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Portakal suyunda içerisinde bol miktarda bulunan folik asit ise tırnakların uzamasını sağlamaktadır.

 

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar