Aydınlık Makyaj Nasıl Yapılır?

Aydınlık Makyaj Nasıl Yapılır?

En güzel makyaj tarzlarından biridir, aydınlık makyaj. Doğal görünür, iç açar, ferahlık verir.  Özellikle de bahar mevsimlerinde tercih edilesidir. Bahar gelmişken hazır, bu tazeliği cildimize de yansıtmak gerekir. Aydınlık makyaj, daha aydınlık bir cilt makyajının, aydınlatıcıların, beyazların, hafif pembe veya şeftali tonları gibi açık renklerin hakim olduğu makyajdır.  Tercihe göre parlatıcılar kullanılarak makyaja ışıltı da katılabilir elbette.

İşe ilk önce temiz bir ciltle başlamak gerekir ki her zaman, her koşul için gerekli bu. Nemlendirilmiş, kirden, makyajdan arındırılmış temiz bir cilt her zaman şart.  Daha sonra ten rengine uygun cilt makyajı tamamlanır. Cildinize uygulayacağınız fondötenin her yere eşit şekilde dağılmasına dikkat ederek yüzünüzde ton farklılığı olmamasını sağlayın. Cildinizden bir iki ton açık aydınlatıcıyı göz altlarınıza uygulayın. Burada önemli olan kullanılan fondöteni veya kapatıcıları abartılı olmayacak şekilde uygulamak.  

Ardından göz kapaklarınıza ten renginde veya hafif pembe, şeftali tonlarında far uygulayın. Beyaz renkte far veya kalem yardımıyla göz pınarlarınızı, kaş altlarınıza ışıltılar verin. Bu uygulama size daha sağlıklı bir hava kazandıracaktır. Eğer gözlerinizi olduğundan daha büyük göstermek isterseniz, beyaz kalemi gözünüzün iç kısmına, alt kirpik diplerinize de uygulayın.  Böylelikle gözlerinizin daha iri görünmesini sağlayabilirsiniz.  Göz makyajınızı rimel sürerek tamamlayabilirsiniz. Ama gözlerinizin biraz daha belirgin olmasını istiyorsanız kirpiklerinize daha fazla rimel sürüp , kalın olmayacak şekilde eyeliner çekebilir, kahverengi far veya kalem yardımıyla alt kirpik diplerinize gölge verebilirsiniz.  Kahverengi kalem veya far, siyah kadar belirgin olmadığı için daha doğal bir görünüm sağlanmış olur.

                            

Kullanılacak allık, pembe veya şeftali tonları gibi sıcak renkler olmalı. Tercih edilecek rujun rengine göre de seçilebilir renkler. Daha çok parlatıcılar, pembe, şeftali, nude tonları tercih ediliyor. Ruju dudağa direkt sürmek yerine, parmak yardımıyla da sürebilirsiniz. Bu uygulama size daha doğal bir izlenim verir.

Makyajınızın biraz daha belirgin olmasını istiyorsanız eğer, rujunuzun rengini biraz daha pembe, biraz daha turuncu, biraz daha kırmızı seçebilirsiniz. Ama eğer aydınlık makyaj istiyorsanız, dikkat edilmesi gereken şey açık renklerin tercih edilmesidir. Dudak renginize yakın, doğal tonlar tercih etmeniz bu makyaj için en ideal olanı.

Bu makyaj stiliyle sade, abartıdan uzak, ferah, ışıltılı, hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

Aydınlık Makyaj Nasıl Yapılır?

Çoğu erkek, bayanların hazırlanma aşamasından dolayı buluşmalara geç kaldıklarını düşünür. Ancak bayanların hazırlanmaları gereken birçok konu varken, bunların arasında en önemli olanı şüphesiz ki makyajdır. Hiçbir bayan makyaj yapmadan dışarıya çıkmak istemez. En azından makyajsız makyajı adı verilen küçük dokunuşları uygulamak ister.  Makyaj aslında giyim ve kuşama göre değişkenlik gösterir. Taze ve genç bir görünüm istiyorsanız aydınlık makyaj tam da size göre. En güzel makyaj tarzlarından biridir, aydınlık makyaj. Doğal görünür, iç açar, ferahlık verir.  Özellikle de bahar mevsimlerinde tercih edilmesidir. Bahar gelmişken hazır, bu tazeliği cildimize de yansıtmak gerekir. Aşağıda sizler için derlediğimiz makyaj teknikleri bulunmaktadır.

Aydınlık Makyajla Güzelliğinizi Gölgelemeyin

 Aydınlık makyaj, daha aydınlık bir cilt makyajının, aydınlatıcıların, beyazların, hafif pembe veya şeftali tonları gibi açık renklerin hâkim olduğu makyajdır.  Tercihe göre parlatıcılar kullanılarak makyaja ışıltı da katılabilir elbette. Peki, aydınlık makyaj nasıl yapılır? Cildinizi olduğundan daha fazla aydınlık göstermenin birçok yolu bulunuyor. Çoğu bayan aceleciliğinden dolayı fondötenlerin içerisine aydınlatıcı veya az bir nemlendirici koyarak kullanıyorlar. Aslında bu hiç normal bir yöntem değil. Uygulanmaması gereken bir yöntem değil ama makyaj uzmanlarına göre fondötenin etkisini zayıflatıyor.

Ürünleri Ayrı Ayrı Kullanın

Makyaj yaparken ürünleri karıştırmadan ayrı ayrı kullanmak gerekmektedir. İşe ilk önce temiz bir ciltle başlamak gerekir ki her zaman, her koşul için gerekli bu. Nemlendirilmiş, kirden, makyajdan arındırılmış temiz bir cilt her zaman şart.  Daha sonra ten rengine uygun cilt makyajı tamamlanır. Fondöten uygulamasının, cilde eşit olarak dağıtılması, renk farklılıklarının olmaması gerekmektedir. Cildinizden bir iki ton açık aydınlatıcıyı gözaltlarınıza uygulayın. Burada önemli olan kullanılan fondöteni veya kapatıcıları abartılı olmayacak şekilde uygulamak.  

BB Krem Kullanın

Teninizin üzerine direkt olarak makyaj yapacaksanız mutlaka BB krem tercih etmelisiniz. Ten renginize uygun olan BB kremleri minik noktalar halinde cildinize sürün. Daha sonra bu noktaları parmağınız ile yüzünüzde her yere yayın.

Nemlendiricinizi Sürün

Makyajınızı yapmadan önce ilk yapmanız gereken şey nemlendirici kullanmaktır. Uzun saatlerde bile cildinizden ayrılmayan nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Nemlendiriciler genellikle su geçirmez ve yağsız özellikleri ile piyasada bulunuyor. Bazen makyaj altlarına makyaj koruyucu olarak da uygulanabiliyor. Cildin tamamen doğal ışıltısını ortaya çıkartıyor ve cildinizi daha da güzel gösteriyor. Cilt tipinize uygun olarak ilk önce serumu daha sonra ise nemlendiriciyi uygulamalısınız. Zaman içerisinde cildinizdeki değişimi sizde fark edeceksiniz.

Lekeler için Uygun Fondöteni Seçin

Daha sonraki adım cildinize uygun olarak fondöten seçmek. Cildinizin daha sağlıklı, parlak ve ışıltılı görünmesini doğru fondöten seçerek sağlayabilirsiniz. Bilindiği gibi ciltte bulunan kızarıklığı gidermek ve pürüzsüzlüğü sağlamak için fondöten kullanılır. Bazı markaların fondöteni cildin ışıltısını ortaya çıkartır ve koruyucu faktör etkisi bulunur.

Sabitleyin

Makyajın ömrünü uzatmak için pudra kullanmak kaçınılmazdır. Pudralar makyajın ömrünü uzatarak cildi aydınlatır. Cildi pürüzsüzleştirirken aynı zamanda ince çizgileri yok eder ve gözenekleri gizler.

Aydınlatın

Makyajın olmaza olmaz parçalarından biridir aydınlatıcı. Aydınlatıcıyı yüzün belli noktalarına kullanmak gerekmektedir. Makyajınıza son vuruşu parlak bir aydınlatıcı ile yapabilirsiniz. Kullanmanız gereken bölgeler; Kaş kemiği, dudak üstündeki üçgen, elmacık kemiklerinin üstü ve burun kemiği. Ayriyeten dudaklarınızı daha dolgun göstermek istiyorsanız bu aydınlatıcıyı dudaklarınızın üstüne sürün. Bu şekilde makyajınızı başarılı bir şekilde bitirmek istiyorsanız pembe tonlarda bir allık seçin ve elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayın.

Gözlerinizi Canlandırın

Gözlerinize ışıltılı bir far uygulayarak daha beyaz ve büyük gözlere sahip olabilirsiniz. Gözlerinizdeki büyüklük ve aydınlık tabii ki yüzünüze de yansıyacaktır. Bu sayede teniniz daha aydınlık bir şekilde gözükecektir. Göz makyajınızın için göz kalemi seçerken, göz kaleminin gözlerinizi daha büyük veya daha küçük yapacağını unutmayınız. Gözleriniz küçük ve daha büyük gözükmesini istiyorsanız gözünüzün iç kısımlarına ve gözlerinizin yağlı kısımlarına sürünüz. Eğer ten renginize uygun bir göz kaleminiz yoksa beyaz renkte göz kalemi kullanabilirsiniz. Günlük makyajınızda eğer koyu renkleri tercih edip buğulu bir göz istiyorsanız koyu gri renginin altına siyah tonlarda bir göz kalemi sürüp daha sonra bunu parmak uçlarınız ile yayın. Daha sonra isteğinize göre eyeliner sürebilirsiniz. Günlük hayatınızda eyeliner kullanmayı seviyorsanız eyelineri tam da bu aşamada uygulayabilirsiniz. Eğer iyi sürebileceğinizden emin değilseniz, bu aşamaya kadar yapılan makyajınızı bozmamak açısından yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Eyeliner sürmekte zorluk çekiyorsanız siyah renkte bir göz kalemi kullanabilirsiniz. Ayrıca siyah göz kaleminin en önemli avantajı eyelinerdan daha kolay bir şekilde temizlenebilmesidir.

Kirpikleri Belirginleştirin

Daha sonraki aşamada ise maskara bulunuyor. Bu aşamada rimel kullanırken aslında çok dikkatli olunması gerekiyor. Aklınızda bulunsun rimel kullanırken aşağıya doğru bakmanız kirpiklerinize daha iyi bir sonuç verecektir.

Allıkla Bitirin

Yüzündeki kemikler belirgin bir şekildeyse ve bunu daha da ortaya çıkarmak istiyorsanız ten renginize seçtiğiniz allığınızı gülerken yüzünüze sürmeyi deneyin. Allığınızı kullanırken mümkün olduğu kadar yukarıya değil kulağınıza doğru yatay bir çizgide sürmeye çalışın. Zayıf yüzlü kişiler bu sayede yüzlerini daha yuvarlak gösterebilecektir. Eğer yüzünüz yuvarlak ise allıklarınızı direkt yukarıya doğru sürün. Kullanılacak allık, pembe veya şeftali tonları gibi sıcak renkler olmalı. Tercih edilecek rujun rengine göre de seçilebilir renkler. Daha çok parlatıcılar, pembe, şeftali, nude tonları tercih ediliyor. Ruju dudağa direkt sürmek yerine, parmak yardımıyla da sürmeyi denemelisiniz. Bu uygulama size daha doğal bir izlenim verir.

Dudakları Parlatın

En son aşamada dudaklar var. Dudaklarınıza ruju sürdükten sonra, gün içerisinde rujunuzun kat kat dökülmesini engellemek istiyorsanız mümkün olduğu kadar rujunuzu kullanmadan önce nemlendirici kullanın. Makyajınızın biraz daha belirgin olmasını istiyorsanız eğer, rujunuzun rengini biraz daha pembe, biraz daha turuncu, biraz daha kırmızı seçebilirsiniz. Ama eğer aydınlık makyaj istiyorsanız, dikkat edilmesi gereken şey açık renklerin tercih edilmesidir. Dudak renginize yakın, doğal tonlar tercih etmeniz bu makyaj için en ideal olanı.

Hızlı Bir Aydınlık Ten Makyajı

1.Aşama: İlk olarak makyaja başlamadan önce yüzünüze ve boyun bölgenizi temizleyiniz ve cilt tonunuza uygun olarak fondöten uygulayınız. Aydınlık bir görünüm kazanmak istiyorsanız pembe tonlarda bir fondöten kullanınız.

2.Aşama: Göz bölgelerinde bulunan koyu halkaları gizlemek için kapatıcıları kullanabilirsiniz. Kapatıcıları sabitlemek için de üzerine pudra kullanabilirsiniz.

3.Aşama: En son aşamada ise pembe tonlardaki pudrayı elmacık kemiklerine sürünüz ve makyajınızı bitiriniz. Göz makyajı yaparken göz kremi kullanabilirsiniz. Bu kullanacağınız kapatıcıların daha aydınlık ve yoğun olarak durmasını sağlamaktadır.

Makyaj Yaparken Yapılmaması Gerekenler

* Fondöten rengini yanlış seçmek farklı bir cilt tonunun görünümüne sebep olacaktır. Elbette hiçbir kadın böyle gözükmek istemez. Cilt tonunuza uygun fondöteni seçtiğinizden kesinlikle emin olunuz.

* Nemlendirici kullanılmayan cilt haddinden fazla gergin olur. Bunu önlemek için nemlendirici aşamasını kesinlikle atlamayınız. Aynı zamanda nemlendirici kullanmamak gün içerisinde cildinizdeki yağı ortaya çıkartacak.

* Kaşlarınızı rahat bırakın. Çok sık bir şekilde kaşları almak yanlış bir davranıştır. Aynı zamanda kaşları kalınlaştırmak içinde kaş kalemini çok fazla kullanmakta makyaj yaparken en çok yapılan hatalardan biridir.

* Makyajınızın doğru görünmesi için gündüz vakti ağır makyajdan uzak durmalısınız. Aksi takdirde hoş bir görüntü elde edemezsiniz.

Yazar: Dilek Eroğlu

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar