AYAK BAKIMI İÇİN FARKLI YÖNTEMLER

AYAK BAKIMI İÇİN FARKLI YÖNTEMLER

Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde ayaklarımıza özel bir ilgi göstermenin zamanı geldi. Kış ayları boyunca üşütmemek için saatlerce kalın çoraplar ve botlar içinde duran ayaklarımızı sandaletler ve babetler için hazırlamamız gerekiyor. Sizlere ayaklarınızı biraz şımartmak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sunuyoruz.

  • Duşta ponza taşı ile topuklarınızı ovalayabilirsiniz. Duştan çıktığınızda ise ayaklarınızı iyice kurulayarak vücut kreminizden bir miktar avucunuza sıkarak ayaklarınıza masaj yapın. Böylelikle hem kremi cildinize yedirmiş hem de ayaklarınızı rahatlatmış olacaksınız. Masajı tek ayağınızı ellerinizin arasına alarak, dairesel hareketler çizmek suretiyle yaparsanız kan dolaşımınızı harekete geçireceksiniz.

  • Ayaklarınızı için bir leğene ılık su doldurduktan sonra, iki yemek kaşığı limon suyu, yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Varsa bir miktar jojoba yağı da ekleyebilirsiniz. Bu suda ayaklarınızı yarım saat bekletin. Ayaklarınız yumuşacık olacaktır. Zeytinyağı iyi bir yumuşatıcıdır. Limon ise arındırıcı özelliğiyle ayaklarınızı temizleyecektir. Sonra dilerseniz bu yumuşatıcı ayak banyosundan sonra pedikür işleminizi de yapabilirsiniz.
  • Evde yapabileceğiniz bir diğer ayak banyosu da deniz tuzu edinmenizi gerektiriyor. Bir ufak leğene ılık su koyup içinde deniz tuzunu eritin ve ayaklarınızı yarım saat bu suda bekletin.
  • Güzel kokan, bakımlı ayaklar için bir leğen su için, iki avuç papatya, iki avuç lavanta ve iki limonun kabuğunu beraber kaynatın. Bu karışımı suya karıştırın ve ayaklarınızı bu suda bekletin.
  • Ayağınıza özel bir krem için iki yemek kaşığı kadar vazeline iki yemek kaşığı limon suyu ve 2 adet aspirini ezerek  karıştırın. Oluşan kremi ayaklarınıza sürün ve naylon dizaltı çoraplardan giyerek ayaklarınızı bu çoraplar içinde bekletin. Sonra çıkarıp masaj yaparak durulayın.
  • Eğer ayaklarınızdaki şişlikle de mücadele edecek bir ayak bakım yöntemi istiyorsanız, öncelikle birkaç avuç naneyi suda kaynatın, ılıdıktan sonra bir leğene koyun. İçine zeytinyağı ekleyerek ayaklarınızı bu karışımda bekletin.
  • Ayaklarınızı karbonatlı suda yarım saat beklettikten sonra, lavanta yağını dairesel hareketlerle masaj yaparak ayaklarınıza yedirin. Bu işlemi yatmadan önce yapın. Sonrasında ayaklarınıza çorap giyerek uyuyun. Ayaklarınıza sandaletleri geçirirken nasıl mis gibi koktuklarınız ve yumuşacık olduklarını göreceksiniz.

Yazın sıcağında şık sandaletler içinde yükümüzü çekecek olan ayaklarımızı farklı tariflerden birini seçerek haftada birkaç gün şımartmalıyız. 

Yazar: İlknur Karanfil

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar