Akne Problemi Olan Ciltler İçin Maskeler

Akne Problemi Olan Ciltler İçin Maskeler

Sağlıklı görünen bir cilt, güzelliğin kilit parçalarından biridir. Makyaj tekniklerini öğrenmeden önce yapmamız gereken en önemli şeylerden biri cildimize bakmak ve cildimizin sağlığını korumak. Peki ya başımıza bela olan cilt problemlerimiz varsa?

Baş belası cilt problemi denince kuşkusuz aklımıza gelen ilk şeylerden biri akne problemidir. Şanslı bir azınlık dışında hemen hemen hepimizin hayatının belli bir döneminde geçirdiği bu problem; aşılması için yüksek miktarda sabır, azim ve zaman istiyor.

Akne probleminden kurtulmak için kremlere, ilaçlara, kozmetik ürünlere başvururuz. Başvurduğumuz bu ürünler çoğu zaman akne sorununu tamamen çözemez. En sonunda kendimizi akne sorunuyla savaşmak yerine, cilt makyajı sayesinde onu gizlerken buluruz.

Aknenin başımıza bu şekilde bela olmasını önlemek için birçok yol var. Dermatologlara danışmak bunların başında gelse de, tedaviye yardım edecek ve belki de bizi ilaç kullanmak, kozmetik ürünlere servet harcamak zorunda kalmaktan kurtaracak yollar da var. Bu yollar tabi ki doğadan ve doğal ürünlerden geçiyor.

Akne tedavisinde kozmetik ürünlere başvurmak yararlı olabilse de kalıcı izlere yol açma riskleri de var. Bu yüzden, tamamen doğal ürünlerle oluşturabileceğiniz maskeler, akne tedavisinde her zaman büyük rol oynuyor. Düzenli kullanıldığında sadece akneyi değil, aknenin ardında bıraktığı izleri de silmeye yardımcı olan bu maskeleri birlikte inceleyelim.

Gül Suyu Maskesi

Akne için kullanılabilecek maskeler çeşit çeşit olsa da çoğu zaman içerikleri aynı. Akne sorunuyla savaşmada kullanılan en önemli ürünlerden biri gül suyu. Gül suyu cilt temizliğinde ve bakımında sıklıkla kullanılan bir ürün, aynı zamanda muhteşem bir tonik.

Gül suyu maskesini yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler çok basit: Bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı gül suyu. Bu malzemeleri karıştırarak maskenizi oluşturun ve yüzünüze uygulayın. 20 dk bekledikten sonra durulayın.

Kil Maskesi

Akne tedavisinde kilin önemini duydunuz mu? Kil her zaman akneye iyi gelmesiyle bilinen bir madde. Kendi kil maskenizi oluşturmak için kullanacağınız malzemeler de şöyle: Bir çay kaşığı aspirin tozu, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı kil. Malzemeleri karıştırdıktan sonra bütün yüzünüze değil, sadece sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere uygulayın. Maske kuruduğunda (yaklaşık on dakika sonra) durulayın. 

akne, cilt, cilt problemi, cilt bakımı, kozmetik ürünler

Limon Maskesi

Limon da akneleri kurutma özelliği sayesinde her zaman akne maskelerinde tercih edilen bir ürün. Kendi limon maskenizi yapmak için bir çorba kaşığı limon suyunu ve iki çorba kaşığı balı karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayıp yaklaşık 15 dk bekleyin. Bal ve limonun etkilerin hızla göreceğinizden eminiz.

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeleri birbirine karıştırmadan kolayca uygulayabileceğiniz bir maske arıyorsanız hoşgeldiniz! Yumurta akı maskesi de akne sorununa iyi gelen maskelerden. Bunun için sadece bir yumurtanın akına ihtiyacınız var. Yumurta akını karıştırmadan, çırpmadan yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Yumurta akı sadece akne sorununu geçirmekle kalmayacak, tıkanık gözenekleri açıp görünümü de iyileştirecektir.

Bal ve Elma Maskesi

Adından da anlaşılacağı üzere bu maskede ihtiyacınız olan malzemeler bal ve elmadan ibaret. Bir adet elmayı rendeleyin. Üzerine 3 ya da 4 yemek kaşığı balı ilave edip karışımı yüzünüze uygulayın. Maskeyi 15 veya 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Maskelerden seçtiğinizi haftada 1 veya 2 kez uygulamanız gerekiyor. Bütün bu maskelerin yanında akne sorunundan kurtulmak için akneleri sıkmaktan kaçınmalı, kullandığınız makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemeli, peeling işlemlerinden kaçınmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve su tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca bu maskelerin içerdiği malzemelere alerjiniz varsa tehlikeli olabilir. Dikkat edilerek uygulama yapılmalıdır. 

Maske tedavilerine rağmen problem hala devam ediyorsa, bir dermatologa danışmanız mutlaka önerilir. 

Yazar: Kardelen Kanığ

Yorum BırakınYazıya Yapılan Yorumlar