Sonbahar Cilt Bakımı

Cildimizin dengesi yıl içinde mevsimlere göre çeşitli farklılıklar yaşıyor. Mevsime göre cildimizin yağ dengesi, nem dengesi değişiyor ve belirli cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. Dört mevsim yaşadığımız için yılda dört kere bu mevsim geçişlerini yaşıyor ve etkileniyoruz. Özellikle yaz aylarından kış aylarına geçiş dönemi olan sonbahar’da cildimizde bir geçiş evresi yaşıyor.

Yazın çok yağlı ve sivilce çıkarmaya daha meyilli olan cildimiz soğukların etkisiyle sonbahara doğru daha kuru ve pul pul dökülme, mimik çizgilerinde belirginleşme ve nem kaybı gibi sorunlar baş gösteriyor. Bu nedenle bu gibi sorunlarla başa çıkmak için sonbahar aylarında cilt bakım rutinimizde değişiklikler yapmamız gerekebiliyor.

Bu mevsimde en büyük sorun, ciltte yoğun nem kaybının meydana gelmesi. Bu nedenle yaz aylarının sonlarına doğru ve tüm sonbahar mevsimi boyunca çeşitli nem maskelerini cilt bakımınıza eklemeniz gerekiyor. Sizlere önerebileceğimiz en güzel nem maskesi çeşitleri; bal maskesi ve zeytinyağlı yoğurt maskesi olacak. Ancak doğal maskeleri uygularken içerdiği maddeleri alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Cilt bakımı, cilt maskeleri, yüz temizleme

Bal maskesini hazırlamak çok basit. Bir tatlı kaşığı bala bir tatlı kaşığı süt ve yoğurt ekleyerek karıştırın ve yarım saat cildinizde bekletin. Bal sayesinde cildiniz daha nemli ve aydınlanmış olacak.

Zeytinyağlı yoğurt maskesi için ise bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı yoğurt gerekmekte. Bu iki malzemeyi karıştırıp yüzünüzde yarım saat bekletin. Zeytinyağı yoğun nem kaynağı olduğu için anında etki ederek cildinizi yumuşacık yaptığını göreceksiniz.

Bu iki maskenin yanı sıra haftada bir kere buhar banyosu yapabilirsiniz. Bir kabı sıcak su ile doldurun ve kaba yüzünüzü çok yaklaştırmayacak şekilde içine uzatın. Suyun aşırı kaynar olmamasına dikkat edin aksi halde cildiniz yanabilir. Bu işlemi daha keyifli hale getirmek için, içine dilediğiniz güzel kokulu esansiyel yağdan (gül, lavanta, hindistancevizi…) birkaç damla damlatın.  

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Maskeler kadar önemli bir diğer adımsa cildinizi yıkadığınız ürünler. Bu mevsimde cildinizi çok kurutacak, yağ emici, matlaştırıcı temizleme ürünlerinden uzak durmalısınız. Çünkü havanın soğuk olduğu dönemlerde cildiniz zaten aşırı yağlanmayacak, aksine nem kaybedip kuruyacaktır. Bu nedenle ekstra olarak yağ oluşumunu engelleyecek ürünler kullanırsanız cildinizde pul pul dökülme ve gerginlik gibi cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz. 

Göz bakım ürünlerini bu mevsimde kullanmaya özen gösterin. Göz çevresi en hızlı kırışan bölgedendir. Aşırı nemsizlik gibi durumlarda olduğundan daha hızlı kırışabilirsiniz.

Nemlendirici kremlerde bu mevsimde büyük önem taşıyor. Mümkünse su bazlı nemlendiricilere yönelin ve yoğun nemlendirici özelliği bulunan kremleri tercih edin. Sabah ve akşam cildinizi nemlendirmeye özen gösterin. Bu mevsimde güneş etkisini yitirdiği için güneş kremi kullanımını bırakmak doğru bir davranış değil. Dışarı çıkarken düşük faktörlü de olsa güneş koruma kremi kullanmak önemli.

Cildimiz olduğu kadar dudaklarımız ve ellerimizde bu dönemde yoğun olarak çatlar. El bakım kremlerinde içerisinde gliserin bulunan yoğun nemlendirici kremleri tercih etmelisiniz. Dudaklarınız içinse içerisinde badem yağı, hindistancevizi yağı veya macadamia yağı bulunan dudak nemlendiricilerini tercih etmelisiniz. 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.