Sarışınlar İçin En Önemli Makyaj Önerileri

Ten ve saç rengimizin tonlarının tam anlamıyla farkında olmak bize makyaj sırasında çok önemli avantajlar kazandırır. Çünkü makyaj demek renklerin sihrini kullanarak baştan başa bir uyum yakalamaktır. Bu sayede kusurlarımıza kapatabilir ve göze daha hoş gelen bir görünüme kavuşabiliriz. Sarışınlar genellikle beyaz tenli oluşlarından dolayı, ciltte oluşan kusurlar daha net görülür. Bu nedenle makyaj yaparken belli püf noktalarını kullanmak gerekiyor.

Zemin hazırlamak

İster sarışın ister esmer olalım, makyaj yapmanın en önemli kuralı ciltte koruyucu ve destekleyici bir zemin hazırlamaktır. Bunun için cildimizle uyumlu fondöteni seçmeliyiz. Buradaki püf nokta, fondöteni seçerken saç rengimize göre değil, ten rengimize göre seçim yapmaktır.

Fondötenin ten ile uyumunu elimizde ya da kolumuzda değil de, alt çenede deneyerek bulmalıyız. Yüzdeki cilt tonlarının vücuttaki diğer cilt bölge tonlarıyla farklı olduğunu unutmamalıyız. Zemin hazırlarken bronzlaştırıcı görünüm yaratan fondötenlere dikkat etmeliyiz. Bu tip fondötenler eğer çene ve boyun hattı dikkate alınmadan sürülürse, renk farkı yaratabiliyor. Bu da istemediğimiz yapay bir görünüm yaratıyor. Özellikle sarışınların bu tip fondötenlerden uzak durması gerekiyor.

Göz Makyajı

Doğru renk seçimi çok önemlidir. Eğer çok solgun renkler kullanırsak, yüzümüzdek makyajlar uyumsuzluk ortaya çıkabilir. Üstelik bu solgun görünümden hoşlanmayabiliriz de. Aynı şekilde çok koyu göz makyajı da yüzümüzü çok belirgin kılarak yine yapay bir görünüm yaratır. En iyisi göz makyajında kahve ve altın tonlarını tercih etmektir. Kahve tonlarında bir eyeliner kullanırsak, gözlerimize istediğimiz vurucu etkiyi elde edebiliriz. Eğer saçımız platin rengindeyse, bu sefer de gri- kahve tonlarını seçebiliriz.

Rimel göz makyajının olmazsa olmazıdır. Koyu rimel kullanarak gözlerimizi ön plana çıkarabilir ve buğulu bir bakış elde edebiliriz. Gözlerimizi tam anlamıyla ön plana çıkarmak için elmacık kemiklerine hafif kırmızılık katmak uygun olacaktır.

Dudaklar

Yumuşak tonlarda rujlar kullanmak en ideal seçenektir. Zaten sarışınlıktan dolayı dikkatler üzerimizde olacağı için dudaklarda doğal bir görünüm yaratarak tüm makyajımızı dengeleyebiliriz. En ideal rengi bulmak için alt dudağımızın iç kısmındaki renkten kopya çekebiliriz. Bu noktanın rengi ile ruj rengimizin aynı olması gerekir. Elbette gece dışarıya çıkarken koyu pastel renkleri tercih etmek yanlış değildir. Yalnızca bunun çok dikkat çekeceğini unutmamamız gerekiyor. Fuşya tercihini herdaim göz önünde bulundurmalıyız. Açık tenli sarışınlara ne kadar yakıştığını söylemeye gerek yok.

Allık

Saçlarımız platin rengindeyse allık seçeneği için en uygun ton pembedir. Yine dudaklarımız için de aynı tonu tercih ederek belli bir uyumda olabiliriz. Eğer saçlarımız daha koyuysa, bu defa pastel tonlarına yönelmeli ve allık seçimimizi bu yönde yapmalıyız. Gül rengi çok iyi bir seçenektir. Yine ruj tercihini de bu yönde gerçekleştirebiliriz. Eğer saçlarımızda kırmızı balyaj tonlar varsa, allık tercihimiz kahve tonlarında, pembe-kahve olabilir. Ruj rengi ise kırmızı ya da açık kahve olmalıdır.

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Son olarak mutlaka tüm yüze transparan pudra uygulamamız gerekiyor. Yine tercihe göre -her ne kadar uzak durulması gerektiğini söylesekte- çok çok açık renklerde, sırıtmayacak bir şekilde bronzlaştırıcı sürebiliriz. Bu şekilde yüzümüzde komple bir derinlik ve doğal bir görünüm elde edebiliriz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.