Multi Masking

Maske uygulamayı her kadın çok sever. Çünkü maskeler en kısa sürede en çabuk etkiyi gösteren cilt bakım ürünlerinden biridir. Bu nedenle hafta da bir veya iki kere yüzümüze maske uygulayabiliriz.

Cilt tipimize ve cildimizde yaşadığımız sorunlara göre seçtiğimiz bu maskeleri tüm yüzümüze uygulayıp sonuç almayı bekleriz. Peki, yüzünüzün her yeri aynı cilt tipinde mi? Ya da şöyle soralım, yüzümüzün her yerinde aynı sorunlar mı geçerli? Yanıtınız muhtemelen hayır olacaktır. En basitinden karma ciltlileri ele alalım. Eğer karma cilt tipine sahipseniz T bölgeniz yağlı demektir. Bu da T bölgenizde daha çok akne problemli cilt oluşmasına ve siyah nokta çıkmasına sebep olur. Ancak yüzünüzün diğer kısımlarında bu tür sorunlara pek rastlanmaz. Siz bir maske aldınız diyelim ve bu maske yağlı ciltler ve sivilceye meyilli ciltler için. Yani T bölgenizde oldukça uygun bir maske. Fakat yüzünüzün diğer kısımlarına uymayacak.İşte bu açıklamanın kısacası Multi Masking uygulaması.

Multimasking, Cilt Bakımı, Cilt Maskesi

Multi Masking akımını çoklu maske uygulaması olarak çevirebiliriz. Yüzünüzün ihtiyacına göre her bölgeye farklı maskeler uyguluyorsunuz. Böylece cildinizin hangi problemine karşı önlem almak istiyorsanız ona göre etki eden bir maskeyi seçiyorsunuz. Bu sayede tek bir cilt tipine yönelik ürüne bağlı kalmadan kuru, karma, yağlı gibi cildinizin farklı bölgelerine de ihtiyacına yönelik uygulama sağlıyorsunuz.

Tüm maskeleri farklı bölgelere aynı anda sürerek hem zamandan tasarruf etmiş oluyoruz hem de cildimize art arda farklı maskeler sürüp yıkayarak cildi tahriş etme riskinden kurtuluyoruz.

Cildimizin her bölgesinin farklı ihtiyaçları olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdi gelelim hangi bölgelere hangi tür maskelerin iyi geleceğine.

T Bölgesi

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Cildimizdeki en sorunlu bölge bu kısımdır. Genellikle yağlı, akneye ve sivilceye meyilli, siyah nokta oluşumuna açık ve gözenekler geniştir. Bu bölgenin ihtiyacı olan şey yağ dengesini sağlamak, fazla yağdan arınmak, gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunun önüne geçmek ve sivilce oluşumunu engellemektir. Bu nedenle içinde kömür, salisilik asit ve kil bulunan maskelere yönlenmeniz gerekiyor. Cildinizin yalnızca T bölgesi değil başka kısımları yağlı ise içeriğinde bu maddeler bulunan maskeleri o bölgelerde de kullanabilirsiniz.

Yanak Bölgesi

Yanak bölgesi kişiden kişiye değişebilir. Genel bir özelliği yoktur. Ancak T bölgesine nazaran daha sorunsuz ve normal veya kuru cilt tipinde olur. Eğer yanak bölgeniz çok kuru ise T bölgesinde kullandığınız salisilik asit, kil veya kömür içeren maskeleri buraya da sürerseniz yanak bölgeniz olduğundan daha da kuru bir hal alacak hatta pul pul dökülmelere sebebiyet verecektir. Bu nedenle kuru ciltli biri bu kısım için nemlendirici özelliği olan içerisinde vitamin barındıran maskeleri tercih etmelidir.

Gözaltları ve Göz Çevresi

En dikkat edilmesi gereken bölge göz çevresidir. Bu kısım için kozmetik marketlerde satılan gözaltı pedlerini kullanabilirsiniz. Bu pedler içerisine yoğun nemlendirici, sıkılaştırma veya canlandırma gibi özelliklerdeki solüsyonlarla kaplı olurlar. Gözaltlarınıza bir süre yapıştırdığınızda içerisindeki solüsyon cildinize etki eder. Göz bölgeniz için maske seçerken içerisinde retinol ya da kafein olması göz altlarınızın daha canlı olmasına ve gözaltı morluklarınıza etki etmesinde yardımcı olur.

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.