Monokromatik Makyaj

Yeni bir makyaj trendi ile karşınızdayız. Monokromatik makyaj, yani tek renk ile yapılmış makyaj trendi. Bu trend basitmiş gibi görünse de belli başlı kuralları ve uygulama yaparken işinize yarayacak püf noktaları var. Bu yazımızda monokromatik trendi hayata geçirmek için takip edeceğiniz adımları sizlerle paylaşacağız. Hemen püf noktalardan biri ile başlayalım.

Cilt alt tonunuzu bulun!

Bu makyaj stilinin size yakışması için kullanacağınız renkler çok önemli. Haliyle kullanmanız gereken renkleri bilmeniz gerekiyor. Bunun en basit yolu da cilt alt tonunuza göre renk seçimine gitmek. Cilt alt tonunu bulma işi gözünüzü korkutmasın aslında hiç de meşakkatli bir iş değil. Tek yapmanız gereken gün ışığında bileklerinizdeki damarlara bakmanız ve rengini tespit etmeniz. Eğer damarlarınız mavi ve mor tonlardaysa siz cool alt tonlu yani soğuk alt tonlusunuz. Bir başka deyişle cilt alt tonunuz pembedir. Damarlarınızın rengi yeşilse warm yani sıcak alt tona sahipsiniz ve cilt alt tonunuz sarı. Eğer damarlarınızın rengine karar veremiyor, bilek içlerinizde hem mavi, mor hem de yeşil renkte damarlar görüyorsanız nötr alt tonlusunuz demektir. Yani teniniz ne sarı ne de pembe alt tona sahip. Ancak bu durum sizi üzmesin çünkü siz en şanslılardansınız. Kullanacağınız hemen her renk size yakışacaktır.

Sizin renkleriniz hangileri?

monokromatik makyaj, makyaj trendleri

Cilt alt tonunuzu bulduğunuza göre gelelim sizlere en çok yakışacak renk tonlarına.

Sıcak alt tonlu iseniz; şeftali, haki, altın, toprak tonları, yeşil, kahverengi, zümrüt gibi renkler size çok yakışacaktır. Bu renklerden birini seçerek yapacağınız makyaj sizi daha canlı gösterecektir. Ancak monokromatik makyajın tek handikabı seçeceğiniz rengin hem göz hem dudak hem de yanaklarda kullanıyor olmasıyla alakalı. Dolayısıyla yeşil renk far seçmeniz pek de mümkün görünmüyor. Bu nedenle şeftali, kahverengi veya herhangi bir toprak tonunu seçmeniz kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Soğuk alt tonlu iseniz; mavi, mor, pembe, gümüş, bronz tonlardaki ürünler size yakışacaktır. Bu renk skalasında da mavi tonu kullanmak riskli olabilir.

Nasıl doğru uygulama yapılır?

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri renk seçimleri. Hem yanak hem dudak hem de gözlerde kullanacağınız bir renk olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Bir diğer püf noktası ise makyaj malzemelerini farklı yerlerde de uygulamak. Yani rujunuzu far gibi kullanabilir, allığınızı far gibi kullanabilirsiniz. Bu son zamanlarda sıkça yapılan ve kolaylaştırıcı bir uygulama.

Monokromatik Makyaj Örnekleri

İlk olarak soğuk alt tonlu kadınlar için bir uygulama örneğinden bahsedelim. Seçeceğiniz renk mor ise gözlerinize mor renkte bir far uygulayın ve boz bir kahverengi ile hafif gölge verin. Ardından leylak rengi bir ruj uygulayın. Yanaklarınızda ise leylak, gülkurusu tonlarında bir allık kullanın.

Sıcak alt tonlular için önerimizse şeftali tonlarında monokromatik makyaj olacak. Şeftali renkli bir allığı yanaklarınıza uyguladıktan sonra tüm göz kapağınıza sürün ve kahve tonlarında bir far ile gölgelendirme yapın. Dudaklarınızda da şeftali renkli nude bir ruj ile makyajınızı tamamlayın.

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.