Dayanıklı Ojeler

Tırnak bakımının son dokunuşu olan oje sürme işlemi, hem eğlenceli hem de dikkat gerektiren bir aşama. Bazen giydiğimiz kıyafete göre sürdüğümüz bazen ise mevsimlere göre seçtiğimiz ojeler şüphesiz her kadının vazgeçilmezi. Ancak sürdüğümüz ojeler dayanıklı olmadığı zaman kıyafet değiştirir gibi, sürekli değiştirmemiz, yenisini sürmemiz gerekiyor. Bunca koşturmacanın arasında bazen oje sürmeye bile vakit ayıramadığımız oluyor. Dolayısıyla soyulmuş ojeli tırnaklarla gezmek durumunda kalabiliyoruz. Yok mu bu ojeleri daha dayanıklı hale getirebilecek yöntemler? Elbette var.

Öncellikle tırnak bakımı olarak demirbaş olan manikürün oje dayanıklılığını arttırdığını belirtelim. Tırnaklarınız ne kadar bakımlı ve sağlıklı olursa, ölü derilerinden ve tırnak etlerinden kurtulmuş olursa ojeleriniz o kadar uzun ömürlü kalacaktır.

Tırnaklarınıza ilk olarak mutlaka bir base coat yani oje bazı kullanın. Asla önceki ojelerinizi temizlemeden yeni bir ojeyi sürmeyin. Tırnaklarınız temiz ve kuru olsun. Oje sürmeden önce krem sürmek yanlış bir adımdır çünkü krem ojenin yapısını bozacak ve dalgalanmalara sebep olur. İlk katı ince bir oje bazıyla tamamladıktan sonra kurumasını bekleyin. Kalın bir kat atmamaya dikkat etmelisiniz, kalın katlar çabuk soyulmaya daha müsaittir. Oje sürereken mutlaka atacağınız her kattan önce bir öncekinin kurumuş olması gerekli. Aksi takdirde ojede baloncuklar oluşabilir.

Baz aşamasından sonra tercih ettiğiniz ojeyi tek kat olacak şekilde tüm tırnaklarınıza sürün. Ojeden daha iyi renk verimi almak için ikinci katı sürebilirsiniz, ancak önce ilk katın kurumasını bekleyin. Ojeleriniz kuruduktan sonra tırnak uçlarınıza yatay bir şekilde tek hamlede oje geçin. Tırnaklarda ojeler ilk önce tırnak uçlarından soyulmaya başlar, bu işlem soyulmaların başlama süresini arttıracaktır.

Sıra geldi top coat yani son kata. Kozmetik marketlerden alabileceğiniz bu top coat ojeleri şeffaf renktedir ve ojenizin daha dayanıklı olmasını sağlamak için üretilmişlerdir. Ojeleriniz kuruduktan sonra tek kat sürmeniz ojelerin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. 

ojeler, tırnak bakımı, oje renkleri, manikür

Tüm bu işlemler bittikten sonra ellerinizi uzun süre suya sokmayın ve sert darbelerden kaçının, tırnaklarınızı kullanarak bir şey açmamaya dikkat edin. Halı, havlu, yatak örtüsü gibi yerlere tırnaklarınızı değdirmemeye dikkat edin. Kurumayan ojelerde kumaş izi çıkması çok sık rastlanılan bir kazadır. Ve tabii kullandığınız ojelerin kaliteli olmasına, son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmamasına da dikkat edin.

Sistemimize kayıtlı kuaförler:

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.